Hitler je trhákem německých kin

  • 3
Portrét Adolfa Hitlera na titulních stránkách všech německých novin, televizní spoty s Hitlerem a plakáty po všech německých městech. Tak to teď vypadá u našich sousedů. Není to ale propagační nacistická kampaň, ale nový film Der Untergang líčící poslední dny vůdce.

Ačkoli se film začne promítat pro veřejnost až ve čtvrtek, už dnes jsou po celém Německu lístky na příští týden vyprodány. Jen málokdo si nechá ujít velkofilm režiséra Olivera Hirschbiegla a producenta Bernda Eichingera o zkáze jedné z nejvýznamnějších osob dějin.

Zločinec – Vrah – Ubožák
Takové podoby má Hitler během posledních dnů třetí říše v podání herce Bruno Ganze.

Většina scén se odehrává v podzemním bunkru v době, když už je ruská armáda v Berlíně a probíhají poslední boje před koncem války. Hitler obklopený svými blízkými, Evou Braunovou, sekretářkou Traudl Jungeovou a manželským párem Goebblesových, trpí Parkinsonovou chorobou.

Režisér se pokouší dát bestiálnímu vůdci tvář člověka. Hitler proto chvíli hystericky křičí, pak řev přechází v pláč a poté se opět na scénu vrací sebevědomý, propagandistický vůdce, který je zodpovědný za smrt milionů lidí.

Film proto rozpoutává na veřejnosti mohutné diskuze o tom, co je vlastně jeho posláním. Oslava pádu Hitlera nebo naopak lítost nad jeho koncem? Televize po celé zemi už týden vysílají desítky talkshow, ve kterých hosté řeší, jak se vlastně k celé věci postavit.

Kritiky jsou vesměs pochvalné
"Der Untergang (Záhuba) nelituje osudu Němců při náletech a vyhnanství na konci války. Film se neptá na jejich vztah k minulosti, ale ukazuje, že i navzdory extrémní minulosti dokáže německý národ žít normální přítomností," tak o novém filmu píše list Berliner Zeitung.   

"Smrt toho, co nosil kartáčový knír, Hitler a Němci: Po démonizaci a zatracení se kletba ruší," tak vypadají pro změnu titulky renomovaného deníku Tagesspiegel, který chválí odvahu režiséra filmu přinést toto téma v takovém rozsahu mezi veřejnost. Nicméně i přesto by měl podle komentátora Tagesspiegelu zůstat Jack rozparovač v porovnáním s praktikami Adolfa Hitlera nevinnou ovečkou.

Během filmu uroní divák i slzu
Hitler přikáže Magdě a Josephovi Goebbelsovým opustit Berlín. Neuposlechnou, zůstávají a nakonec oba spáchají sebevraždu. Ještě předtím ale přichází srdceryvná scéna, kdy Magda Goebbelsová zabíjí svých šest malých nevinných dětí.

Předpremiéra, nebo vlastně jediná oficiální berlínská premiéra se konala v pondělí. Film se promítal v malém málo známém berlínském kině. Režisér tam pozval jen pár novinářů, svých přátel a několik významných německých politiků. Vzhledem k tématu však vynechal jakýkoliv druh oslavy či recepce.

Švýcarský herec Bruno Ganz ztvárnil ve filmu Der Untergang roli Adolfa Hitlera. (9. září 2004)

Plakát k filmu Der Untergang, který 16. září přijde do německých kin. (14. září 2004)

Reřisér Oliver Hirschbiegel (vlevo) s Juliane Köhlerovou a Bruno Ganzem, kteří hráli v jeho filmu. (9. září 2004)