Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historik, jenž namísto formulování obecných závěrů spřádá labyrint citací

aktualizováno 
- Kniha Hřích a strach - s podtitulem Pocit viny na evropském Západě ve 13. až 18. století - je druhou prací významného francouzského historika Jeana Delumeaua vydanou v českém překladu a zároveň dosud nejvýznamnějším svazkem jinak nevyrovnané ediční řady Garuda pražského nakladatelství Volvox Globator. Delumeauovo jméno nedávno vstoupilo do povědomí zdejší čtenářské obce díky Argu - to vydalo první díl jeho Strachu na Západě ve 14.-18. století. Obě knihy se doplňují a lze je chápat jako dvě části souhrnného zpracování tematiky, kterou tento čelný představitel tzv. "nové historiografie" sám objevil a vymezil.

SNAHA ZAVALIT ČLOVĚKA POCITEM VINY

Zatímco výkladovou osou v knize Strach na Západě byla mentalita vnějšího ohrožení středověké a raně novověké společnosti, obrátil se historikův pohled v následné práci k "vnitřnímu strachu". Předmětem tázání se staly obavy z Boha a z věčného zatracení. Klíčovým pojmem, kolem nějž autor utřídil rozsáhlý výklad, je kategorie hříchu. Její teologické vymezení z křesťanství vytvářelo "náboženství úzkosti". Tato úzkost v průběhu staletí nabývala různé formy i intenzitu. Metodicky nesmírně náročná práce pohybující se na pomezí historie, filozofie, teologie a psychologie, sleduje (slovy autora) "šest set let úsilí, jež se snažilo člověka zavalit pocitem viny".

Ve skutečnosti ovšem studie překračuje období vytknuté v podtitulu - tedy 13. až 18. století. První dvě části práce jsou věnovány zrození systému sebeobviňování v úvahách církevních Otců a středověkých teologů. Jeho základem se stala doktrína contemptus mundi (opovržení světem) - záporné hodnocení podstaty člověka i všeho pozemského, ústící v pocity marnosti a všeobecný pesimismus, který zachvátil celou vzdělaneckou kulturu středověku a zůstal hlavním rysem západní mentality i v období renesance a baroka. Staletí trvající snaha prosadit ideál středověkého klášterního života jako celospolečenskou normu - snaha veskrze marná a neúspěšná - uvedla do myšlení západní civilizace silné vědomí viny, marnosti a nedokonalosti. Ve třetí části práce pak Delumeau mapuje způsoby prosazování této ideologie mezi lidovými vrstvami katolické i nekatolické Evropy v 17. a 18. století.

CENA SPRÁVNĚ POLOŽENÝCH OTÁZEK

Prostředkem, který autorovi umožnil nahlédnout do myšlení středověké a raně novověké společnosti, se stal kaleidoskop myšlenkových schémat souvisejících s otázkou viny, spásy a zatracení. Jmenujme jen namátkou: umírání, tance smrti, poslední soud, peklo, očistec, prvotní hřích, předurčení, sebevražda, násilí, bláznovství, osud, melancholie, zpověď, sexualita, zábava. Delumeau zde rozehrává stejně provokativní metodu jako ve své předchozí práci: namísto systematického formulování obecných závěrů uvádí čtenáře do labyrintu obsáhlých citátů ze širokého spektra dobových svědectví. Za zmínku stojí občasné rozšíření autorovy pramenné základny, jež je veskrze románská, o české reálie, které mu zprostředkovali historik Josef Macek a francouzská bohemistka Marie-Elisabeth Ducreuxová.

Výklad místy dosahuje téměř encyklopedické šíře a nečte se zrovna jedním dechem. Z hlediska tématu je to práce sevřenější a ukázněnější než Strach na Západě, ale ani ona nevybízí vždy ke slepému souhlasu. V dějepisectví často platí, že bývá cennější formulovat správnou otázku než odpověď. Leckdy bude čtenář zaražen odvážným hledáním souvislostí či příliš apodiktickými tvrzeními. Kniha Hřích a strach je prací spíše inspirativní než informativní a nezbývá než si přát, aby byla českým dějepisectvím skutečně přijata jako podnět k obohacení historikova dotazníku.

NEDOTAŽENÁ REDAKČNÍ PRÁCE

Hřích a strach je bezesporu náročným překladatelským i redakčním oříškem a Volvoxu Globator budiž vzdán dík, že opus magnum francouzského dějepisectví zpřístupnil českým čtenářům. Na překladu se podílelo pět překladatelů - to je přinejmenším neobvyklé. Tím spíše by ovšem bylo na místě svěřit text před vydáním alespoň jednomu odborníkovi k důkladné revizi. Potom by zde místo známých historiček Marie-Elisabeth Ducreuxové a Natalie Zemon Davisové jistě nefiguroval pan Ducreaux a pan Davis (viz strany 636 a 684). Jiným nešvarem jsou nedůsledné opravy pofrancouzštěných jmen: Francesco Guiccardini jako Guichardin, Roberto Bellarmino jako Bellarmin, Niklaus Manuel jako Nicolas, italská Siena jako Sienna apod.

Ale největší smutek se našince zmocní nad otřesným převodem českých textů, zejména krásné barokní poezie, do francouzštiny a zpět. Chystá-li Volvox Globator vydání jiného díla podobného významu, snad už nebude litovat námahy a vezme si k ruce některou antologii české barokní poezie, nebo alespoň Ottův slovník naučný.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz