Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historie mučení zdaleka neodpovídá na všechny otázky

  15:26aktualizováno  15:26
Atraktivní témata paradoxně nemusí být vždycky nejpříjemnější. Stačí, když je obestírá jisté tajemno. Jako třeba prostředí vězeňských kobek a mučíren, do nichž nechává nahlédnout publikace Historie mučení.

Skřipec stahující provazy, který podle Angličanů používala španělská inkvizice. | foto: Nakladatelství XYZ

Autor knihy Jaromír Slušný (1949) ve svých předchozích dílech osciloval mezi historiografií (ceněny jsou zejména jeho dvousvazkové Světové dějiny policie) a tematikou spíše populární (viz třeba Smutné konce slavných). Dějiny mučení vlastně stojí kdesi uprostřed. Je za nimi cítit množství sestudované literatury (její seznam je uveden v závěru), samotné stále ještě poněkud tabuizované téma je zpracováno skutečně velmi vstřícně, skoro polopaticky.

Kladivo na čarodějnice a spol.
z knihy Historie mučeníAle koneckonců - proč ne. Autor ani nakladatelství si jistě nedělá ambice oslovit akademickou obec, Historie mučení je kniha v nejryzejším slova smyslu populárně-naučná. Počítá skutečně jen s tou nejzákladnější čtenářovou informovaností a klade důraz především na témata, která mají šanci zaujmout zvláště nehistorika. Klasickým příkladem je rozsáhlý popis honu na čarodějnice na Šumpersku, dobře známý z Vávrova filmu Kladivo na čarodějnice.

Slušný v prvních dvou částech knihy postupuje chronologicky. Velmi přínosné - protože nepříliš zpracované - je téma úvodního oddílu, ve kterém popisuje vznik "fenoménu" mučení coby způsobu donucení k přiznání či trestu, který vzešel ze starší varianty, totiž Božího soudu.

z knihy Historie mučeníSamotnému jádru knihy, nejrozsáhlejší kapitole Dějiny mučení, by slušela větší přehlednost. Nenápaditá grafická úprava je ostatně problém celé knihy - vzhledem k tématu i k zájmu, který lze očekávat, by určitě stálo za to vymyslet invenčnější zpracování než prosté "nalití" textu, který poněkud zahlcuje. Zvlášť v kontextu velkého formátu publikace by v roce 2008 čtenář očekával trochu více - i po stránce ilustrační výbavy.

Zhruba od poloviny knihy se z historiografického díla ocitáme ve - svého druhu - encyklopedii. Slušný se zabývá metodami a prostředky mučení, tedy například působením ohně či vody, tahu a tlaku, bitím, škrcením, drcením, ale také držením o hladu a žízni či psychickým týráním, a to s ohledem na kulturu, ve které byly tyto způsoby nejběžnější, a historickým vývojem každého způsobu.

Nacisté a komunisté nemučili?
z knihy Historie mučeníKniha pomyslně "graduje" kapitolou o způsobech mučivého věznění a vrcholí způsoby poprav, při nichž samotnému účelu, tedy smrti, předcházely fyzické útrapy - kupříkladu stahování z kůže, upálení, naražení na kůl, čtvrcení, lámání kolem či ukřižování. Závěr knihy patří tématu používání mučicích postupů v dnešní době, kde autor takřka výhradně a poměrně obsáhle rozebírá případy amerických věznic na Guantánamu a v Abú Ghraibu.

Je ale poněkud na pováženou, že Jaromír Slušný prakticky pomíjí mučení v totalitních státech ve 20. století. Ostatně, knihu mohly oživit i přímé výpovědi účastníků mučení, jako je tomu v "konkurenční" překladové práci Briana Innese Dějiny mučení. Čeští pamětníci poměrů v nacistických a komunistických lágrech ještě žijí. Autor zcela pomíjí i existenci sovětských gulagů, o zvěrstvech "k dokonalosti" dohnaných režimů typu polpotovské Kambodži nemluvě. Jeho kniha tak dostává - alespoň co se týče problematiky 20. století - rys nedůvěryhodnosti.

z knihy Historie mučeníA mnoho důvěry nevzbuzují ani některé z autorových pramenů. Nejde jen o citování populární literatury (tedy vlastně jakousi "popularizaci popularizace"), jakou jsou knihy Vojtecha Zamarovského či Miloslava Stingla, ale i nepříliš šťastně vybrané prameny z hlediska provenience a doby vzniku, resp. vydání. Příkladem za všechny jsou Dějiny inkvizice sovětského historika Griguleviče, vydané v češtině v normalizačním roce 1973.

Jaromír Slušný: Historie mučení
Nakladatelství XYZ, 288 stran
Hodnocení iDNES.cz: 50 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz