Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historický atlas hub jako umělecká monografie

  17:08aktualizováno  17:08
Připomínkou velmi specifického typu výtvarného umění a zajímavým pohledem na skoro sto let starou vědeckou ilustraci je Historický atlas hub, vydaný v těchto dnech nakladatelstvím Academia.

Z Historického atlasu hub (Liška obecná) | foto: Academia

Přestože název velkoformátové publikace grafickou úpravou obálky připomíná spíše reprint klasického díla, není tomu tak. A stejně tak by se mýlil ten, kdo by pod tímto názvem čekal to, co pod termínem "atlas hub" obvykle rozumíme, totiž mykologickou příručku se slovními popisy jednotlivých druhů, místy jejich výskytu a podobně.

Mnohem bližší knižní žánr, který na Historický atlas hub pasuje, je totiž umělecká monografie. Je totiž souborem části výtvarné pozůstalosti plzeňského učitele Františka Tyttla (1857 - 1943), který se malování hub věnoval většinu života a pořídil neuvěřitelných zhruba 2600 jejich obrazů. Zde otištěných 236 tabulí je tedy ani ne desetinovým zlomkem jeho díla. I tak je ale jejich vydání velmi záslužným činem a jistou splátkou dluhu jednomu z oněch neúnavných "zapadlých vlastenců", bez nichž by byla česká kultura mnohem chudší.

Historie Tyttlova díla a jeho cesty za zveřejněným je zajímavá, pohnutá a poznamenaná jeho neústupností. Tyttlovým snem bylo vydat regulérní první český atlas hub. Byl sice samoukem jak ve smyslu výtvarném, tak přírodovědném, jeho zásadním povahovým rysem ovšem byla obrovská píle a hluboký vztah k přírodě. Poprvé svoje olejomalby hub vystavoval v roce 1914 na schůzi České botanické společnosti v Praze.

O pět let později o jeho obrazy projevilo zájem Museum Království českého pro rozšíření svých botanických sbírek, Tyttl však stále neopouštěl myšlenku atlasu. Malíře podporoval v jeho záměrech i zakladatel moderní české mykologie František Smotlacha. Jednání s nakladatelem B. Kočím v roce 1922 však skončila nezdarem jednak pro Tyttlovy vysoké finanční nároky, jednak pro jeho neústupný záměr publikovat kompletní dílo, čímž by náklady na knihu vzrostly k nerealizovatelnosti.

Františka Tyttla tak v roce 1926 "předběhla" autorská dvojice K. Kavina a O. Zejbrlík se svým Atlasem hub. Tyttl své obrazy do konce života ještě několikrát vystavil, neúspěšně jednal ještě ve 30. a 40. letech s několika nakladateli, žádný však nebyl s to vyhovět autorovým vysokým požadavkům. Celý zděděný soubor obrazů v 60. letech nabídl Tyttlův syn k odkoupení Západočeskému muzeu v Plzni, to ale muselo z finančních důvodů odmítnout. V roce 1972 jej táž instituce získala jako dědictví po Františku Tyttlovi jr.

Prostřednictvím Historického atlasu hub se tedy široká veřejnost má možnost seznámit s Tyttlovým dílem poprvé. Kniha je vypravena na vysoké polygrafické úrovni a obsahově zajímavě. Její většinu samozřejmě tvoří reprodukce obrazů, jimiž spíše než pro poučení lze listovat pro radost - mimo jiné i z důvodu působení nedefinovatelného odéru starých časů, který zavane z každé staré knihy, ať už je nám její obsah blízký či nikoli.

Textová část podává stručný výklad historie a kontextu Tyttlova díla, pečlivě rozepsané biografické kalendárium, dnešní pohled na jeho obrazy očima současné výtvarnice A. Magdaleny Chumchalové a mykologa Františka Kotlaby. Ten je z celkem pochopitelných důvodů k Tyttlovi poněkud kritičtější; dnešní úroveň mykologického bádání a jejího zpřístupňování veřejnosti je samozřejmě na nesrovnatelně vyšší úrovni než před téměř sto lety, kdy většina Tyttlova díla vznikla. Na až svátečním pocitu, který má čtenář při listování touto z estetického hlediska krásnou knihou to ale nic nemění.

Historický atlas hub - Obrazy Františka Tyttla
K vydání připravily Jaroslava Nesvadbová a Sylvie Pecháčková
vyd. Academia, 42 stran textu a 236 stran obrazové přílohy

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Najdete na iDNES.cz