Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hirst na přelomové aukci vydělal tři miliardy, nejvíc v historii

  9:53aktualizováno  9:53
Rekordních výšin dosáhla dražba děl výtvarníka Damiena Hirsta. Jeho provokativní objekty vynesly během dvou dnů v londýnské aukční síni Sotheby's 111,5 milionu liber, v přepočtu 3,37 miliardy korun. Je to největší výtěžek z aukce věnované jedinému umělci.

Damien Hirst - Sen - k aukci v síni Sotheby´s (15. a 16. září) | foto: Profimedia.cz

Aukce byla přelomová i proto, že vůbec poprvé se nějaký umělec rozhodl neprodávat svá díla přes galerie, ale dát je přímo do dražby. Dosavadní rekord držela aukce 88 maleb Pabla Picassa, které se v roce 1993 prodaly za 32 milionů dolarů.

V pondělí večer dražba vynesla přes 70,54 milionu liber (2,13 miliardy korun), v úterý to bylo "jen" 41,03 milionu liber (1,24 miliardy korun). Výsledek odborníci považují nejen za potvrzení přitažlivosti "značky" Damiena Hirsta, ale i toho, že trh s uměleckými předměty odolává všeobecnému ekonomickému poklesu.

V Sotheby's se dražilo 223 děl, které třiačtyřicetiletý Brit vytvořil za pomoci asistentů v posledních dvou letech. K nejdražším objektům úterní části patřil s cenou 2,33 milionu liber (70 milionů korun) The Dream (Sen), tedy kůň namaskovaný jako jednorožec v nádrži formaldehydu.

Damien Hirst a jeho dílo Zlaté tele (Golden Calf)Skutečně zlatým hřebem aukce však bylo v pondělí Zlaté tele - tedy býk ve formaldehydu se zlatými rohy a se zlatým diskem mezi nimi. Instalace se prodala za 10,35 milionu liber (skoro 315 milionů korun).

Dražba se konala dvacet let poté, co londýnská výstava Freeze přinesla popularitu Hirstovi a jeho kolegům ze skupiny Mladí britští umělci (Young British Artists).

. Zlaté tele prodal za 315 milionů

O pondělní části aukce + profil Damiena Hirsta

Od založení Sotheby's v roce 1744 zatím žádný výtvarník neprodával svá díla přímo přes aukční síň. Hirst se k potenciálně riskantnímu kroku rozhodl proto, že galeristé si ponechávají podle něj "vyděračských" 50 procent. Aukční síň Sotheby's dostane jen 12 procent ceny.

Damien Hirst - Anatomie andělaVýsledek dražby ukazuje, že Hirstovi risk vyšel, přestože se objevovaly pochyby o tom, zda bude s to svá díla prodat - kvůli ekonomickému poklesu i proto, že již trh zasytil variacemi děl, která prodával i nyní.

Dvoudenní aukce se konala v době, kdy zkrachoval americký bankovní gigant Lehman Brother a světové finanční trhy ovládla panika. Přesto byla dražba obchodním triumfem a potvrdila, že umění se stále prodává dobře.

Podle expertů i médií se aukční síně zaměřují stále víc na kupce z Blízkého východu, Ruska a Asie, jejichž majetek případná recese neovlivňuje. "Myslím, že trh je mnohem větší, než si kdokoli uvědomuje," řekl sám Hirst. "Mám rád umění a tato aukce ukazuje, že nejsem sám."

. Ne všichni jsou nadšeni

Damien Hirst - Hněv božíKaždý však není Hirstovými provokativními díly a jeho zaměřením na finanční úspěch nadšen. Trh s uměním je z větší části založen na bohatých, kteří chtějí ukázat, že jsou bohatí, uvedl kanadský ekonom Don Thompson, autor knihy o trhu s moderním uměním $12 Million Stuffed Shark (Vycpaný žralok za 12 milionů dolarů). "Fakt, že Damien Hirst byl s to vyprodukovat 223 děl, souvisí s tím, že již není umělcem v normálním slova smyslu, ale šéfem globální značky prodávající snadno rozeznatelné práce vyráběné v továrnách," uvedl týdeník The Economist.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Najdete na iDNES.cz