Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hirst na přelomové aukci vydělal tři miliardy, nejvíc v historii

  9:53aktualizováno  9:53
Rekordních výšin dosáhla dražba děl výtvarníka Damiena Hirsta. Jeho provokativní objekty vynesly během dvou dnů v londýnské aukční síni Sotheby's 111,5 milionu liber, v přepočtu 3,37 miliardy korun. Je to největší výtěžek z aukce věnované jedinému umělci.

Damien Hirst - Sen - k aukci v síni Sotheby´s (15. a 16. září) | foto: Profimedia.cz

Aukce byla přelomová i proto, že vůbec poprvé se nějaký umělec rozhodl neprodávat svá díla přes galerie, ale dát je přímo do dražby. Dosavadní rekord držela aukce 88 maleb Pabla Picassa, které se v roce 1993 prodaly za 32 milionů dolarů.

V pondělí večer dražba vynesla přes 70,54 milionu liber (2,13 miliardy korun), v úterý to bylo "jen" 41,03 milionu liber (1,24 miliardy korun). Výsledek odborníci považují nejen za potvrzení přitažlivosti "značky" Damiena Hirsta, ale i toho, že trh s uměleckými předměty odolává všeobecnému ekonomickému poklesu.

V Sotheby's se dražilo 223 děl, které třiačtyřicetiletý Brit vytvořil za pomoci asistentů v posledních dvou letech. K nejdražším objektům úterní části patřil s cenou 2,33 milionu liber (70 milionů korun) The Dream (Sen), tedy kůň namaskovaný jako jednorožec v nádrži formaldehydu.

Damien Hirst a jeho dílo Zlaté tele (Golden Calf)Skutečně zlatým hřebem aukce však bylo v pondělí Zlaté tele - tedy býk ve formaldehydu se zlatými rohy a se zlatým diskem mezi nimi. Instalace se prodala za 10,35 milionu liber (skoro 315 milionů korun).

Dražba se konala dvacet let poté, co londýnská výstava Freeze přinesla popularitu Hirstovi a jeho kolegům ze skupiny Mladí britští umělci (Young British Artists).

. Zlaté tele prodal za 315 milionů

O pondělní části aukce + profil Damiena Hirsta

Od založení Sotheby's v roce 1744 zatím žádný výtvarník neprodával svá díla přímo přes aukční síň. Hirst se k potenciálně riskantnímu kroku rozhodl proto, že galeristé si ponechávají podle něj "vyděračských" 50 procent. Aukční síň Sotheby's dostane jen 12 procent ceny.

Damien Hirst - Anatomie andělaVýsledek dražby ukazuje, že Hirstovi risk vyšel, přestože se objevovaly pochyby o tom, zda bude s to svá díla prodat - kvůli ekonomickému poklesu i proto, že již trh zasytil variacemi děl, která prodával i nyní.

Dvoudenní aukce se konala v době, kdy zkrachoval americký bankovní gigant Lehman Brother a světové finanční trhy ovládla panika. Přesto byla dražba obchodním triumfem a potvrdila, že umění se stále prodává dobře.

Podle expertů i médií se aukční síně zaměřují stále víc na kupce z Blízkého východu, Ruska a Asie, jejichž majetek případná recese neovlivňuje. "Myslím, že trh je mnohem větší, než si kdokoli uvědomuje," řekl sám Hirst. "Mám rád umění a tato aukce ukazuje, že nejsem sám."

. Ne všichni jsou nadšeni

Damien Hirst - Hněv božíKaždý však není Hirstovými provokativními díly a jeho zaměřením na finanční úspěch nadšen. Trh s uměním je z větší části založen na bohatých, kteří chtějí ukázat, že jsou bohatí, uvedl kanadský ekonom Don Thompson, autor knihy o trhu s moderním uměním $12 Million Stuffed Shark (Vycpaný žralok za 12 milionů dolarů). "Fakt, že Damien Hirst byl s to vyprodukovat 223 děl, souvisí s tím, že již není umělcem v normálním slova smyslu, ale šéfem globální značky prodávající snadno rozeznatelné práce vyráběné v továrnách," uvedl týdeník The Economist.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Najdete na iDNES.cz