Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hip - hop z ulice až na divadelní prkna

  12:40aktualizováno  12:40
- Hip hop je svébytným stylem, který se od počátku 80. let prosadil nejen v hudbě, ale i v oblékání, tanci, mluvě a dokonce i ve výtvarném umění. Vznikla tak subkultura, jež do sebe postupně pojala všechny aspekty a projevy pouličního života od tvůrců graffiti, přes rapery, tanečníky break dance až po noční přestřelky gangterských partiček. Právě z těchto poměrů vyšel i sám Jonzi D., který se ovšem jako jeden z mála umělců této oblasti rozhodl pro akademické vzdělání.

Uprostřed jeviště se pomalu rozsvítí široký kruh světla, v jehož prostředku leží pistole. Vzadu na scéně se objeví Jonzi a pomalým krokem se šine napříč jevištěm. Pistole si všimne až po chvíli. Zvedne ji, zlehka se dotkne hlavně a jemně po ní přejíždí rukou, okouzlen její mechanickou krásou. Pomalu se otočí k publiku a začne si vyhlížet oběť - že by to bylo sedadlo 17 támhle uprostřed, nebo snad jiné? Akce je stále agresivnější, Jonzi míří z diváka na diváka. Napětí roste. Pak spustí pistoli do oblasti slabin a začne s ní divoce masturbovat. Nakonec si Jonzi vpálí kulku do obličeje.

Tak toto je jen malá ukázka, nazvaná Střelec (Shoota), z představení, které Jonzi D. a jeho soubor uchystali do divadla Archa. Kromě Jonziho, jenž je uměleckým ředitelem projektu Lyrikal Fearta, se na scéně objeví dalších šest aktérů. Mimo to si s sebou Jonzi D. přiveze tři hudebníky včetně Dj Williama Ntimiha, který bude pochopitelně mixovat hudbu naživo.

Program v Arše byl rozdělen do dvou částí, z nichž každá čítala čtyři paralelní scény,  odrážející život sociálních a rasových subkultur velkoměsta. Jonzi D. je pojmenoval například V bezpečí (Safe), Pan Aeroplán (Aeroplane Man) či Rychlý pruh (Fast Lane).

Premiéra projektu Lyrikal Fearta se uskutečnila na podzim roku 1995 v londýnském divadle Oval House. Od té doby jej úspěšně uvádějí scény po celé Británii a také se stal součástí repertoáru The Place Theatre, které se orientuje na taneční tvorbu.

Jonzi D. sice prošel undergroundem, později však vsadil na vzdělání a po absolutoriu The London Contemporary Dance School v roce 1993 působil jako choreograf a tanečník v Tel Avivu, New Yorku a Johanesburgu. V roce 1995 se stal uměleckým konzultantem v LWT´S South Bank Show pro dokumentaci umění a kultury hip - hopu. Jinak je také tvůrcem a moderátorem Apricot Jam - projektu, v němž uvádí novinky, koncerty, čtení poezie a diskuse z oblasti hip -hopové kultury.

Jonziho D. můžeme zařadit po bok umělců jako Kool Herc, Grand Master Flash, LL Cool či Public Enemy. Stejně jako oni vystoupil ze stínu černošských ghett a zbytku společnosti chtěl sdělit, že i tyto menšiny touží po uznání a respektu. Hip- hop se tak z ulice dostal až na divadelní prkna.

Jonzi D.

Jonzi D. 2

Autor:


Témata: Graffiti, Umělec

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz