Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herecké přestřelky na Vinohradech nic neřeší, jde o diváky

  14:45aktualizováno  14:45
Herec Tomáš Töpfer ještě na ředitelské křeslo pražského Divadla na Vinohradech neusedl, ale už bouří vody. Zrušil spolupráci s režisérem Vladimírem Morávkem, kvůli tomu odchází Martin Stropnický. Naopak Daniela Kolářová zůstává.

Čelo nového ředitele Divadla na Vinohradech Tomáše Töpfera se v posledních dnech krabatí. Zaplavila ho vlna kritiky z úst odcházejícího uměleckého šéfa Martina Stropnického i herce Ladislava Freje. | foto:  David Neff, MAFRA

Stropnický končí

Martin Stropnický v Show Jana Krause

Martin Stropnický v Show Jana Krause

Martin Stropnický k 1. dubnu odejde z Divadla na Vinohradech. Jako hlavní důvod odchodu uvedl zrušení přípravných prací na inscenaci Amadeus, které nařídilo vedení divadla na žádost budoucího šéfa Tomáše Töpfera.

Hysterie kolem změny ředitele pražského Divadla na Vinohradech vrcholí. Nově jmenovaný Tomáš Töpfer, který nastoupí do funkce 1. září, zrušil přípravné práce na inscenaci Amadeus v režii Vladimíra Morávka a dosavadní umělecký šéf Martin Stropnický podává proto k 1. dubnu výpověď. "Nesouhlasím s takovým postupem. Považuji jej za nepřípustný, neobhajitelný a neetický. Zároveň není v mé kompetenci tento stav zvrátit. Proto nemůžu nadále zůstat ve funkci," sdělil Stropnický.

S nevybíravou kritikou Töpfera se připojil i herec Ladislav Frej, jenž chce soubor opustit po pětadvaceti letech. Naopak Daniela Kolářová k fámám o svém odchodu prohlásila: "Jako členka komise při výběrovém řízení na ředitele jsem dala svůj hlas právě Töpferovu projektu. Bylo by absurdní, abych vzápětí z divadla odcházela."

Boj o příští sezonu

Vlastně se dalo čekat, že se zruší právě inscenace Morávka – známého experimentátora, kterého jedni zatracují a druzí vychvalují. "Strašně rád bych divadlo vrátil vinohradským divákům. Domnívám se, že tato scéna není místem pro nějaké postmoderní pokusy. Na to má Praha jiné prostory," prohlásil Töpfer v lednu, když jej odborná komise do funkce vybrala. Už tehdy zdůraznil, že jeho cílem je vybudovat klasicky orientovanou scénu. Přípravy Amadea sice zastavil ještě nynější ředitel Jindřich Gregorini s ohledem na to, aby jeho nástupce už mohl plánovat vlastní sezonu, jeho krok však v napjaté situaci přesně splnil svůj účel.

Souhlasíte s kroky Tomáše Töpfera, nového ředitele Divadla na Vinohradech?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. března 2012. Anketa je uzavřena.

Ne 787
Ano 540

Morávek na Vinohradech před časem zklamal řadu odborníků svou Ženitbou, na druhou stranu Morávkova další práce, kontroverzně přijímaný postmuzikál Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! se Stropnickým a Dagmar Havlovou patřil vloni mezi divácky nejúspěšnější. Sedmnáct repríz mělo návštěvnost 84 procent, o čemž se tam mohlo ostatním premiérám roku jenom zdát.

Návštěvnost loňských premiér

Velká scéna
Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! – 84 % (8 971 diváků)
Apartmá v hotelu Plaza 76 % (3 822 diváků – poloviční počet odehraných představení)
Tartuffe – 69 % (7 438 diváků)
Caesar – 57 % (6 518 diváků)

Nová zkušebna (studio)
Tanec smrti – 96 % (1 039 lidí)
Albertina – 94 % (1 001 lidí)

Zdroj: Divadlo na Vinohradech

Pro srovnání: druhou nejnavštěvovanější inscenací byl Tartuffe režiséra Štěpána Pácla – obsazenost byla pouhých 69 procent. Nabízí se otázka, proč tedy rušit spolupráci s režisérem, který do divadla očividně dotáhnout diváky umí. Zvláště když je divadlo potřebuje jako sůl.

Klesající zájem

V loňském roce byla návštěvnost vinohradského divadla nejmenší za posledních pět let. Oproti minulým rokům, kdy se držela nad osmdesáti procenty, klesla na pouhých 77 procent, což znamená, ze v hledišti za celý rok usedlo zhruba 109 tisíc diváků.

Dagmar Havlová a Martin Stropnický při děkovačce premiéry Cyrana ve

Dagmar Havlová a Martin Stropnický při děkovačce premiéry Cyrana ve vinohradském divadle

Ono také není čemu se divit. Premiérová nabídka divadla působila dost bezradně: převládala většinou tradičně zpracovaná klasika, která neurazí. A to je na scénu, kterou by hlavní město rádo vidělo jako svou "výkladní skříň", trochu málo. Inscenace Caesar Williama Shakespeara a Moliérův Tartuffe sem moc diváků nepřilákaly, avšak je otázka, zda se to podaří Töpferovu srozumitelnému divadlu, kde si divák popláče i se zasměje, jak to dosavadní ředitel Fidlovačky plánuje.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Najdete na iDNES.cz