Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmový šejk Peterka, herec R. A. Strejka, najde klid na Vyšehradě

  11:41aktualizováno  11:41
Hrdina "študáckých" komedií R. A. Strejka zemřel před dvaadvaceti lety. Ale teprve nyní se dočká důstojného pohřbu vedle jiných umělců na pražském Vyšehradě. Dosud tu jeho urnu odmítali, prý ho nikdo nezná.

"Šejk" Peterka v Cestě do hlubin študákovy duše byl životní rolí R. A. Strejky. | foto: archiv

Fotogalerie

Hercovo jméno si možná vskutku vybaví jen filmoví historici. Ale když se řekne šejk Peterka, vybaví se snad každému student hluboce začtený do rodokapsu Žlutý ďábel, jejž mu v Cestě do hlubin študákovy duše zabaví pedagog. A nešťastný Peterka pak žadoní: "Prosím, pane profesore, chtěl jsem vás prosit, jestli byste mi neřekl, zda se podařilo Ahmedovi uniknouti."

Strejka hrál i další studenty, potrhlého Vaška v komedii Příklady táhnou nebo Tondu Holouse posedlého fotbalem, jenž ve filmu Škola základ života učinil z matematické kosinové věty smělou větu Kozinovu: "Lomikare, Lomikare, zvu tě na boží súd – hin sa hukáže." V rozboru latinské básně zase dospěl k výkladu, že "básník na starý kolena zívá u jezera".

Pomohl kalendář

Za předválečné éry stihl Strejka natočit dvacítku titulů včetně Kristiána, ale pak jeho hvězda pohasla, poslední film točil roku 1950. Když čtyřicet let nato zemřel, televizní architekt Ladislav Branč, který o nemocného přítele do poslední chvíle pečoval, žádal o umístění urny s jeho ostatky na Vyšehradě, na čestném místě vyhrazeném právě opuštěným umělcům. Neuspěl.

R. A. Strejka si zahrál jednoho z trampů ve filmu Příklady táhnou. Pro Stellu...

R.A. Strejka si zahrál jednoho z trampů ve filmu Příklady táhnou. Pro Stellu Májovou (vlevo) byl idolem, pro Natašu Gollovou kamarádem.

Až se kauzy ujali strážce legend Ondřej Suchý a poté Aleš Cibulka, který ji zmínil ve svém kalendáři pro filmové pamětníky. "Netušil jsem, že díky tomu dostanou věci spád. Kalendář totiž stojí i na stole nového prezidenta Herecké asociace Jiřího Hromady – a ten dokázal dlouho odmítaný návrh prosadit," líčí Cibulka. Urna se Strejkovým popelem bude v nadačním hrobě na Vyšehradě uložena 25. dubna v 10 hodin.

Kdo byl R. A. Strejka

Richard Antonín Strejka, vlastním jménem Strejček, se objevil v letech 1934 až 1950 v téměř třech desítkách filmů. Narodil se v roce 1908 v Praze a už jako patnáctiletý tančil na jevišti Národního divadla v baletu Louskáček. Herecky se školil ve vinohradském divadle, působil v operetě kladenského Stálého divadla, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a v dalších větších městech. Jako komik, zpěvák a tanečník vystupoval ve 30. letech na pražských scénách Velké operety, Červeného esa, holešovické Uranie a Malé operety na Vinohradech, do konce okupace byl konferenciérem kabaretů v Havlově Lucerně. Počátkem 40. let si jeho hlas oblíbili i nejmenší posluchači gramofonových nahrávek o Ferdovi Mravencovi, na nichž namluvil titulního hrdinu. Po válce prošel Divadlem kolektivní tvorby, Divadlem Státního filmu, vystupoval na zájezdových estrádách a do roku 1957 v pražském baru Alhambra. V 80. letech byl členem pomocného rozhlasového hereckého sboru. V polovině 80. let vystoupil v televizním pořadu Kavárnička dříve narozených. Zemřel v zapomenutí 2. září 1990 v Praze ve věku nedožitých 82 let.

zdroj: ČTK

Autor:Nejčtenější

Farmaceutické koncerny se mě bojí. Ví, že píšu pravdu, líčí Robin Cook

Americký spisovatel Robin Cook

Lékař Robin Cook věřil, že medicína je nejsvětější obor. Pak zjistil, že tomu tak úplně není, a napsal knihy Kóma, Šok...

První muzikál s Holmesem propadl. Snad není prokletý, doufá Brzobohatý

Hudebník Ondřej Brzobohatý v kulturním magazínu iDNES.cz Za scénou.

Nový muzikál o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi bude pro Ondřeje G. Brzobohatého náročnou zkouškou. „Nějaké...Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům. Zaznělo i Lie To Me

Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům na Václavském náměstí (14.5.2018)

Zpěvák Mikolas Josef, který o víkendu v soutěži Eurovision Song Contest vybojoval pro Česko šesté místo a tudíž...

Zemřela představitelka filmové Lois Laneové. Margot Kidderové bylo 69 let

Margot Kidderová ve filmu Superman IV: The Quest for Peace

Ve věku 69 let zemřela americká herečka kanadského původu Margot Kidderová, kterou proslavila především hlavní ženská...

Svatba v Teorii velkého třesku je lepší než královská, říká Sheldonův bratr

Jerry O’Connell v roli Sheldonova bratra George (vlevo) a Jim Parsons v seriálu...

Zahrál si s Tomem Cruisem i s hvězdami seriálu Teorie velkého třesku. Herec Jerry O’Connell nyní slaví třicet let na...

Další z rubriky

V Cannes bodovaly filmy o dětech z ulice, došlo i na hnutí MeToo

Zlatá palma míří do Japonska za film Shoplifters

Zlatou palmu 71. festivalu v Cannes získalo japonské drama Shoplifters, které natočil Hirokazu Kore-eda a v říjnu...

Polská romance, či kurdská bojovnice? Hledá se vítěz ženského Cannes

Cate Blanchettová (Cannes, 8. května 2018)

Na jedné straně debaty o rovnoprávnosti pohlaví, které vyústily v dohodu, že příště už bude poměr režisérů a režisérek...

Zemřela Patricia Morisonová, herečka s nejdelšími vlasy v Hollywoodu

Patricia Morisonová a Alan Curtis ve válečném snímku Hitler's Madman (1943)

Americká herečka a zpěvačka Patricia Morisonová, hvězda muzikálu Líbej mě, Katko či snímku Dáma ve vlaku, zemřela ve...

Najdete na iDNES.cz