Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herec Goldflam útočí na grantový systém magistrátu satirou

  14:26aktualizováno  16:21
Na piazzettě pražského Národního divadla postupně vystoupily desítky umělců. Na protestním koncertu zalaškoval Arnošt Goldflam, publikum zvážnělo při řeči Václava Postráneckého. Účinkující akce, kterou odstartovaly Dny neklidu, upozorňovali na chyby ve financování kultury v hlavním městě.

"Odhadujeme, že této chvíle se na piazettě zastavilo, nebo prošlo na dva tisíce lidí. Petici Za Prahu kulturní podepsalo na pět stovek lidí, takže v tuto chvíli má přibližně 21 500 podpisů" řekl iDNES.cz za pořadatele akce Tomáš Staněk.


Petice za Prahu kulturní

Ke dnešnímu dni petice obsahuje 21 500 podpisů. Její signatáři kritizují nový systém grantů, podle nich nepřipravenou transformaci městských divadel a přístup magistrátu hlavního města k takzvané neziskové kultuře.


Hladinu hluku na místě hlídá pohotovostní vozidlo, pořadatelé se k jeho přítomnosti nechtějí vyjadřovat.

V úvodu sedmihodinového koncertu na to před zhruba třemi sty diváky poukázal ředitel Národního divadla v Praze Ondřej Černý.

Dny neklidu - demonstrující návštěvníci koncertu"Národní divadlo je dotováno ministerstvem kultury a dostatečně. Nejsme ti, kteří protestují, ale jsme součástí pražské kultury a nemůže nám být lhostejno, co se v Praze děje," řekl Černý. Zdůraznil, že pódium nebude předmětem politických deklarací a grantových půtek, ale místem dobré muziky.

"Kladu si otázku, co bude poté, až Dny neklidu skončí. Pevně doufám, že primátor Pavel Bém brzy postaví svůj poradní sbor, který se rozhodl obnovit. Je jasné, že do hry musí vstoupit nějaký nezávislý subjekt, který se pokusí najít dohodu v situaci, která je v tuto chvíli dost zablokovaná," řekl ředitel k dalšímu možnému vývoji.

"Bez nás jednat nemůžou," zdůraznil Ornest
Dny neklidu - Václav PostráneckýPrezident Herecké asociace Václav Postránecký byl na pódiu vážný. "K tomuto problému se nestavíme s drzým čelem a vypnutým hrudníkem jako jeho řešitelé. Své kořeny má v roce 2002 a způsobu, jak se vůbec řeší pražská kultura. Z naplňování kdysi stanovených materiálů se nikdo nezodpovídá," řekl a dodal, že problémy v těchto odborných oblastech by se neměly řešit byrokraticky a silou.

Postránecký tak trochu předběhl ostrý otevřený dopis brněnského dramatika a jednoho z polistopadových ministrů kultury Milana Uhdeho namířený proti magistrátu. Přečetl ho Jiří Ornest. "Veřejní činitelé si musí zvyknout, že o nás bez nás jednat nemohou," zdůraznil v jeho textu.

Dny neklidu - demonstrující umělciJedním z těch, kteří na akci přítomné mnohokrát rozesmáli, byl dramatik a herec Arnošt Goldflam. Připravil si aktovku, jak v dobách, kdy se české divadlo v 19. století formovalo, přichází Josef Kajetán Tyl na radnici žádat o pár korun. "Radní Richtr mu ale nevyhoví, odchází do kabaretu a Tyl nemůže napsat ani hymnu, ani Strakonického dudáka," řekl Goldflam.


Kdo vystoupí na koncertě

Ohlášení umělci

Členové Dejvického Divadla, krachujícího Semaforu a Divadla v Celetné, Lenka Dusilová, Karel Plíhal, Yellow Sisters, David Kraus, Vodňanský se Skoumalem, Andrea Kalivodová a Natálie Kocábová a The Plastic People of the Universe.

Radní Milan Richter (ODS) ve čtvrtek připustil, že by systém pražských kulturních grantů mohl doznat změn a chce jednat, což podle něj nelze dělat na náměstích. Po znesvářených umělcích však požaduje, aby se dohodli. Další schůzku obou stran svolal na středu 28. května na 13 hodinu.

popisek Radní Richter připustil změny
čeká se na návrhy divadelníků

Už o den později však chtějí nespokojení divadelníci opět demonstrovat před budovou magistrátu. Uskuteční se tam totiž zasedání zastupitelstva, jehož členové v dubnu požadavky petice odmítli.

Demonstrace divadelníkůPatří k nim mimo jiné Richtrovo odvolání, zrušení dotace na vstupenku, oddělení podpory neziskových a komerčních kulturních zařízení a urychlené řešení situace subjektů, které mají finanční potíže.

Divadelníkům v boji s magistrátem vyhrává vlastní hymna, kterou pro ně z Jakešova projevu a promluv radního Richtra smíchal DJ Milan. Poslechněte si skladbu DJ Milana.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz