Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herec Goldflam útočí na grantový systém magistrátu satirou

  14:26aktualizováno  16:21
Na piazzettě pražského Národního divadla postupně vystoupily desítky umělců. Na protestním koncertu zalaškoval Arnošt Goldflam, publikum zvážnělo při řeči Václava Postráneckého. Účinkující akce, kterou odstartovaly Dny neklidu, upozorňovali na chyby ve financování kultury v hlavním městě.

"Odhadujeme, že této chvíle se na piazettě zastavilo, nebo prošlo na dva tisíce lidí. Petici Za Prahu kulturní podepsalo na pět stovek lidí, takže v tuto chvíli má přibližně 21 500 podpisů" řekl iDNES.cz za pořadatele akce Tomáš Staněk.


Petice za Prahu kulturní

Ke dnešnímu dni petice obsahuje 21 500 podpisů. Její signatáři kritizují nový systém grantů, podle nich nepřipravenou transformaci městských divadel a přístup magistrátu hlavního města k takzvané neziskové kultuře.


Hladinu hluku na místě hlídá pohotovostní vozidlo, pořadatelé se k jeho přítomnosti nechtějí vyjadřovat.

V úvodu sedmihodinového koncertu na to před zhruba třemi sty diváky poukázal ředitel Národního divadla v Praze Ondřej Černý.

Dny neklidu - demonstrující návštěvníci koncertu"Národní divadlo je dotováno ministerstvem kultury a dostatečně. Nejsme ti, kteří protestují, ale jsme součástí pražské kultury a nemůže nám být lhostejno, co se v Praze děje," řekl Černý. Zdůraznil, že pódium nebude předmětem politických deklarací a grantových půtek, ale místem dobré muziky.

"Kladu si otázku, co bude poté, až Dny neklidu skončí. Pevně doufám, že primátor Pavel Bém brzy postaví svůj poradní sbor, který se rozhodl obnovit. Je jasné, že do hry musí vstoupit nějaký nezávislý subjekt, který se pokusí najít dohodu v situaci, která je v tuto chvíli dost zablokovaná," řekl ředitel k dalšímu možnému vývoji.

"Bez nás jednat nemůžou," zdůraznil Ornest
Dny neklidu - Václav PostráneckýPrezident Herecké asociace Václav Postránecký byl na pódiu vážný. "K tomuto problému se nestavíme s drzým čelem a vypnutým hrudníkem jako jeho řešitelé. Své kořeny má v roce 2002 a způsobu, jak se vůbec řeší pražská kultura. Z naplňování kdysi stanovených materiálů se nikdo nezodpovídá," řekl a dodal, že problémy v těchto odborných oblastech by se neměly řešit byrokraticky a silou.

Postránecký tak trochu předběhl ostrý otevřený dopis brněnského dramatika a jednoho z polistopadových ministrů kultury Milana Uhdeho namířený proti magistrátu. Přečetl ho Jiří Ornest. "Veřejní činitelé si musí zvyknout, že o nás bez nás jednat nemohou," zdůraznil v jeho textu.

Dny neklidu - demonstrující umělciJedním z těch, kteří na akci přítomné mnohokrát rozesmáli, byl dramatik a herec Arnošt Goldflam. Připravil si aktovku, jak v dobách, kdy se české divadlo v 19. století formovalo, přichází Josef Kajetán Tyl na radnici žádat o pár korun. "Radní Richtr mu ale nevyhoví, odchází do kabaretu a Tyl nemůže napsat ani hymnu, ani Strakonického dudáka," řekl Goldflam.


Kdo vystoupí na koncertě

Ohlášení umělci

Členové Dejvického Divadla, krachujícího Semaforu a Divadla v Celetné, Lenka Dusilová, Karel Plíhal, Yellow Sisters, David Kraus, Vodňanský se Skoumalem, Andrea Kalivodová a Natálie Kocábová a The Plastic People of the Universe.

Radní Milan Richter (ODS) ve čtvrtek připustil, že by systém pražských kulturních grantů mohl doznat změn a chce jednat, což podle něj nelze dělat na náměstích. Po znesvářených umělcích však požaduje, aby se dohodli. Další schůzku obou stran svolal na středu 28. května na 13 hodinu.

popisek Radní Richter připustil změny
čeká se na návrhy divadelníků

Už o den později však chtějí nespokojení divadelníci opět demonstrovat před budovou magistrátu. Uskuteční se tam totiž zasedání zastupitelstva, jehož členové v dubnu požadavky petice odmítli.

Demonstrace divadelníkůPatří k nim mimo jiné Richtrovo odvolání, zrušení dotace na vstupenku, oddělení podpory neziskových a komerčních kulturních zařízení a urychlené řešení situace subjektů, které mají finanční potíže.

Divadelníkům v boji s magistrátem vyhrává vlastní hymna, kterou pro ně z Jakešova projevu a promluv radního Richtra smíchal DJ Milan. Poslechněte si skladbu DJ Milana.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz