Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herec a moderátor Aleš Háma trpí stigmatem kreténa. Vydal o tom desku

  13:49aktualizováno  13:49
Aleš Háma si vydáním desky splnil dlouholetý sen. Po takřka dvaceti letech psaní písní do šuplíku usoudil, že nastal ten správný čas, aby vyslal své texty do světa. Album nese název Plesová sezona a iDNES.cz z něj přináší čtyři písničky v úplném znění.

Aleš Háma | foto: Championship Records

Aleš Háma: Plesová sezóna (obal)

"Plesovou  sezonu beru jako časosběrný hudební dokument," říká protagonista nahrávky. "Důležité je, že písně nevznikaly pro desku, ale deska vznikla pro písně. Za ta léta jsem v nich zaznamenával události, atmosféry, příběhy lidí, prostě všechny zajímavé momenty, které se staly nejen mně, ale i mému okolí." Představa o tom, že by vydáním alba chtěl Háma nastartovat čistě hudební kariéru a herectví a moderování pověsit na hřebík je ale mylná. Psaní textů je prý pro Hámu jistý způsob odpočinku a relaxace, stejně jako pro někoho jiného třeba modelářství.

Ke spolupráci na připravované desce Aleš Háma oslovil kamaráda z divadla Juraje Bernátha, který v té době začal spolupracovat s předním českým producentem Borisem Carloffem. Netradiční nápad Aleše Hámy Carloffa nadchnul a projevil zájem se na desce producentsky podílet.

Aleš Háma

"Než jsem začal spolupracovat s Borisem a Jurajem, myslel jsem, že si desku vyrobím celou sám a budu ji pak dávat jako dárek kamarádům. Ale on mě přesvědčil, že to musím udělat naplno," říká Háma. Od začátku prý sice věděl, co se svou debutovou deskou zamýšlí, ale až oba producenti ho prý utvrdili v originalitě textů a hudby.

Hudební charakteristika Plesové sezony není úplně jednoduchá. "Chvílemi zavání klasickým jazzem s příměsí rocku, v jiném okamžiku připomíná folk," říká Aleš Háma. Důraz ale klade především na texty. "Na Plesové sezoně slouží hudba textům. Jsou to skutečně zážitky a prožitky sesbírané za dvacet let, takže to může posluchačům mladší generace připadat jako výlet do historie."

Aleš Háma

Aleš Háma je členem skupiny Hamleti, kterou založil už za studií na konzervatoři. Ta ale zpěváka na Plesové sezoně nedoprovází. "Ostatní členové z Hamletů mají hodně své práce, proto jsem je nechtěl zatěžovat vlastním  projektem. Tak jsme sestavili novou kapelu Stigma kreténa, která se mnou bude vystupovat na koncertech."

Stigma kreténa je název jedné z písní alba a původně tak chtěl Háma nazvat celé album. Nakonec od provokace upustil a zvolil mírnější Plesovou sezonu. Deska vychází 15. dubna, křest se uskuteční 3. května v pražském klubu Jazz Dock. Aleš Háma s kapelou Stigma kreténa připravuje koncertní šňůru po českých i moravských klubech, rádi by se objevili na několika letních festivalech.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz