Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herci v Akropoli představili část tibetské kultury

  15:51aktualizováno  15:51
Tradiční tibetská velká, takzvaná jogurtová slavnost, na níž se v Tibetu po šest set let každoročně scházely stovky Tibeťanů, aby zhlédly divadelní umění lhamo, se poprvé odehrála i v Praze. V sobotu vystoupilo dvacet tibetských umělců, kteří přednesli klasickou divadelní hru s názvem Zugkji Ňima. Představení se na místo původního Jeleního příkopu odehrálo v pražském Paláci Akropolis. "Pro nás je to velká příležitost představit část tibetské kultury. Doufám, že by mohlo dojít k zajímavé výměně názorů na českou a tibetskou operu," řekl před vystoupením v on-line rozhovoru Cchering Lodö, člen slavného Tibetského institutu múzických umění, který sídlí v indické Dharamsale.On-line odpovědi Ccheringa Lodö naleznete ZDE.
Tibetské divadlo Lhamo - foto 3

Tibetské divadlo Lhamo - foto 3 - Fotografie z tradičního tibetského divadla Lhamo. | foto: TIPA

Cchering Lodö mimo jiné zpíval ve filmu Himálaj -  karavana, který se u nás hrál v kinech loni a na počátku letošního roku.

Tibetská divadelní představení nikdy nebyla tak formální jako ta evropská, a proto byla i v menších podmínkách uzavřené Akropole koncipována jako obrovský piknik. Zugkji Ňima je jednou z devíti hlavních her starého tibetského divadelního umění s maskami, zpěvy a tanci, zvaného lhamo. Hra vypráví o dívce, oddané buddhismu, která se provdá za krále země a musí čelit pletichám královy první manželky. Umělci, kteří hru předvedou, jsou členy slavného Tibetského institutu múzických umění, jenž byl v roce 1959 založen v Indii tibetským vůdcem Dalajlamou s cílem zachovat v exilu tradiční tibetskou kulturu.

Odpovědi Ccheringa Lodö,
naleznete ZDE

Divadelní umění Tibeťanů, zvané lhamo, se v Tibetu každoročně předvádělo v době, kdy se z jačího mléka vyráběly jogurty, a proto se v Tibetu tyto divadelní festivaly nazývají žontön, neboli velké jogurtové slavnosti. Jogurt proto nebude chybět ani v Jelením příkopě. Na slavnostech Tibeťané nejen sledovali představení, ale také zpívali spolu s herci, pokřikovali na ně, povídali si mezi sebou, pili a jedli. A proto bude i pro pražské diváky připraveno množství stánků s občerstvením, bar a čajovna. K dispozici bude také video s filmy o Tibetu a koutek pro děti, kde si malí návštěvníci například vyzkouší nakreslit tibetskou divadelní masku.

Tibetští umělci v Praze

  9. 6. - 14 hodin

Zugkji Ňima
(Jelení příkop)

10. 6. - 20 hodin

Písně a tance
ze Střechy světa
(Palác Akropolis)

11. 6. - 20 hodin Zugkji Ňima 
zkrácená verze
(Palác Akropolis)
Návštěvníci si v Ak ropoli mohli zakoupit knihy s tibetskou tematikou, dozvědět se informace o organizacích na podporu Tibetu v České republice, koupit si trička a různé drobnosti. 

Soubor TIPA bude mít v Praze ještě další dvě představení, které se odehrají v Paláci Akropolis. V neděli zde TIPA vystoupí ve 20 hodin s představením nazvaným Písně a tance ze Střechy světa. Soubor předvede řadu lidových písní a tanců z různých oblastí Tibetu. Pondělní večer v Paláci Akropolis bude opět patřit tibetskému divadelnímu umění lhamo. TIPA vystoupí ve 20 hodin se zkrácenou dvouhodinovou verzí hry Zugkji Ňima.

Představení a jeho jednotlivé části
Před začátkem pravého děje tibetského divadla lhamo se na jevišti provádí úvodní rituál. Nejdříve na scénu vystoupí skupina sedmi ngönpů (lovců), kteří mají za úkol tancem a zpěvem očistit jeviště od všech zlých sil. Ngönpové mají na hlavách velké tmavě modré masky s bílými vousy, které mají připomínat zakladatele tibetského divadla Thangtong Gjalpa, jenž se dožil vysokého věku. O něco později se ke ngönpům na jevišti přidají dva starší muži v dlouhých róbách a s velkými žlutými klobouky na hlavách. Tito tzv. gjalluové mají dohlížet na ngönpy, zda dobře plní svůj úkol. Na závěr obřadu vystoupí na scénu skupina sedmi mladých dívek, zvaných ače lhamo. Dívky mají na hlavách zlaté koruny, na kterých jsou připevněny dva velké barevné vějíře. Ače lhamo zpívají především oslavné písně o zakladateli lhamo Thangtong Gjalpovi.

Teprvé poté přichází vypravěč, který diváky uvede do děje, a konečně začne děj hry (tibetsky žung). Děj se většinou zakládá na události s historickým významem nebo na legendě o bozích a hrdinech. Jako celá tibetská kultura je i lhamo silně ovlivněno buddhismem, ve hrách se objevují bohové a osvícené bytosti i poustevníci meditující v ústraní. Postavy na jevišti stejně jako diváci odříkávají mantry, nosí na krku ochranné talismany či točí modlitebním mlýnkem. V každé hře zvítězí dobro nad zlem, hrdinové soucítící s jinými živoucími bytostmi nad lidmi špatnými a zlomyslnými. Podobně jako u evropské opery také tibetské lhamo často vrcholí láskou mezi hlavním hrdinou a hrdinkou.

Po skončení samotné opery se provádí ještě závěrečný obřad. Všichni umělci nejdříve dostanou khatag, bílou šálu, která se v Tibetu předává na znamení úcty či díků. A poté všichni rozhodí do vzduchu trochu campy (mouky z praženého ječmene) a zazpívají modlitby bohům, aby zachovávali přízeň všem živoucím bytostem.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Zklidnila jsem se, půllitry ani klíči už po nikom neházím, říká Hrzánová

Barbora Hrzánová v představení Každý den, šťastný den!

Ve škole mívala herečka Barbora Hrzánová sice samé jedničky, ale také řadu průšvihů. Dokonce byla za „reakčního“...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz