Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herci v Akropoli představili část tibetské kultury

  15:51aktualizováno  15:51
Tradiční tibetská velká, takzvaná jogurtová slavnost, na níž se v Tibetu po šest set let každoročně scházely stovky Tibeťanů, aby zhlédly divadelní umění lhamo, se poprvé odehrála i v Praze. V sobotu vystoupilo dvacet tibetských umělců, kteří přednesli klasickou divadelní hru s názvem Zugkji Ňima. Představení se na místo původního Jeleního příkopu odehrálo v pražském Paláci Akropolis. "Pro nás je to velká příležitost představit část tibetské kultury. Doufám, že by mohlo dojít k zajímavé výměně názorů na českou a tibetskou operu," řekl před vystoupením v on-line rozhovoru Cchering Lodö, člen slavného Tibetského institutu múzických umění, který sídlí v indické Dharamsale.On-line odpovědi Ccheringa Lodö naleznete ZDE.
Tibetské divadlo Lhamo - foto 3

Tibetské divadlo Lhamo - foto 3 - Fotografie z tradičního tibetského divadla Lhamo. | foto: TIPA

Cchering Lodö mimo jiné zpíval ve filmu Himálaj -  karavana, který se u nás hrál v kinech loni a na počátku letošního roku.

Tibetská divadelní představení nikdy nebyla tak formální jako ta evropská, a proto byla i v menších podmínkách uzavřené Akropole koncipována jako obrovský piknik. Zugkji Ňima je jednou z devíti hlavních her starého tibetského divadelního umění s maskami, zpěvy a tanci, zvaného lhamo. Hra vypráví o dívce, oddané buddhismu, která se provdá za krále země a musí čelit pletichám královy první manželky. Umělci, kteří hru předvedou, jsou členy slavného Tibetského institutu múzických umění, jenž byl v roce 1959 založen v Indii tibetským vůdcem Dalajlamou s cílem zachovat v exilu tradiční tibetskou kulturu.

Odpovědi Ccheringa Lodö,
naleznete ZDE

Divadelní umění Tibeťanů, zvané lhamo, se v Tibetu každoročně předvádělo v době, kdy se z jačího mléka vyráběly jogurty, a proto se v Tibetu tyto divadelní festivaly nazývají žontön, neboli velké jogurtové slavnosti. Jogurt proto nebude chybět ani v Jelením příkopě. Na slavnostech Tibeťané nejen sledovali představení, ale také zpívali spolu s herci, pokřikovali na ně, povídali si mezi sebou, pili a jedli. A proto bude i pro pražské diváky připraveno množství stánků s občerstvením, bar a čajovna. K dispozici bude také video s filmy o Tibetu a koutek pro děti, kde si malí návštěvníci například vyzkouší nakreslit tibetskou divadelní masku.

Tibetští umělci v Praze

  9. 6. - 14 hodin

Zugkji Ňima
(Jelení příkop)

10. 6. - 20 hodin

Písně a tance
ze Střechy světa
(Palác Akropolis)

11. 6. - 20 hodin Zugkji Ňima 
zkrácená verze
(Palác Akropolis)
Návštěvníci si v Ak ropoli mohli zakoupit knihy s tibetskou tematikou, dozvědět se informace o organizacích na podporu Tibetu v České republice, koupit si trička a různé drobnosti. 

Soubor TIPA bude mít v Praze ještě další dvě představení, které se odehrají v Paláci Akropolis. V neděli zde TIPA vystoupí ve 20 hodin s představením nazvaným Písně a tance ze Střechy světa. Soubor předvede řadu lidových písní a tanců z různých oblastí Tibetu. Pondělní večer v Paláci Akropolis bude opět patřit tibetskému divadelnímu umění lhamo. TIPA vystoupí ve 20 hodin se zkrácenou dvouhodinovou verzí hry Zugkji Ňima.

Představení a jeho jednotlivé části
Před začátkem pravého děje tibetského divadla lhamo se na jevišti provádí úvodní rituál. Nejdříve na scénu vystoupí skupina sedmi ngönpů (lovců), kteří mají za úkol tancem a zpěvem očistit jeviště od všech zlých sil. Ngönpové mají na hlavách velké tmavě modré masky s bílými vousy, které mají připomínat zakladatele tibetského divadla Thangtong Gjalpa, jenž se dožil vysokého věku. O něco později se ke ngönpům na jevišti přidají dva starší muži v dlouhých róbách a s velkými žlutými klobouky na hlavách. Tito tzv. gjalluové mají dohlížet na ngönpy, zda dobře plní svůj úkol. Na závěr obřadu vystoupí na scénu skupina sedmi mladých dívek, zvaných ače lhamo. Dívky mají na hlavách zlaté koruny, na kterých jsou připevněny dva velké barevné vějíře. Ače lhamo zpívají především oslavné písně o zakladateli lhamo Thangtong Gjalpovi.

Teprvé poté přichází vypravěč, který diváky uvede do děje, a konečně začne děj hry (tibetsky žung). Děj se většinou zakládá na události s historickým významem nebo na legendě o bozích a hrdinech. Jako celá tibetská kultura je i lhamo silně ovlivněno buddhismem, ve hrách se objevují bohové a osvícené bytosti i poustevníci meditující v ústraní. Postavy na jevišti stejně jako diváci odříkávají mantry, nosí na krku ochranné talismany či točí modlitebním mlýnkem. V každé hře zvítězí dobro nad zlem, hrdinové soucítící s jinými živoucími bytostmi nad lidmi špatnými a zlomyslnými. Podobně jako u evropské opery také tibetské lhamo často vrcholí láskou mezi hlavním hrdinou a hrdinkou.

Po skončení samotné opery se provádí ještě závěrečný obřad. Všichni umělci nejdříve dostanou khatag, bílou šálu, která se v Tibetu předává na znamení úcty či díků. A poté všichni rozhodí do vzduchu trochu campy (mouky z praženého ječmene) a zazpívají modlitby bohům, aby zachovávali přízeň všem živoucím bytostem.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz