Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herci se v ptákovině jménem Tropická bouře vydováděli

  8:16aktualizováno  8:16
Konečně po dlouhé době vstoupila do kin komedie, která si nenechává žádné rezervy ani alibi. Tropická bouře je nádherně čirá ptákovina, jež baví od první vteřiny - a hned v úvodu nejvíc.

Z filmu Tropická bouře | foto: Bontonfilm

Příběh o partě herců, kteří se během natáčení válečného velkofilmu při výcviku v divočině octnou nic netušíce pod skutečnou palbou, totiž důsledně drží styl hry na hollywoodské zákulisí.

Takže první vteřiny přinesou reklamní upoutávky na smyšlené předchozí snímky hlavních aktérů: béčkového akčního hrdiny v podání Bena Stillera, zfetovaného komika z buranských frašek o pšoukajících tlouštících alias Jacka Blacka a hloubavého charakterního zástupce Velkého Umění, jejž Robert Downey jr. dokonale shazuje.

Sestřih pozvánek na fiktivní filmy přináší kouzelný předkrm, vyloženě smršť smíchu - a to včetně vynalézavého překladu, který při hledání českých obdob barvitých dialogů z profesního prostředí neváhal stvořit třeba společnost ČT2 Pictures. Některé žerty zase tlumočit nepotřebují - třeba další člen herecké party si říká Alpa Chino.

Obecně platí, že kdo je v kině poprvé v životě, baví se o padesát procent méně, neboť Tropická bouře coby "film ve filmu" čerpá ten nejbáječnější smích právě z četných filmových odkazů, paralel a citací. Třeba znalci válečných dramat si vychutnají sbírku všech klišé žánru - od zpomaleného běhu přes krvavá střeva až po větu "Je mi zima...".

Natáčení ve filmu drhne, takže producent - což je k nepoznání proměněný Tom Cruise v přesné studii cholerika s výrazivem z Městečka South Park - zuří. Proto herce čeká trénink v džungli, kde narazí na domorodé bojovníky; považují je však za součást přípravy, takže se drží scénáře i svých rolí, což přináší vtip originální, černý i lehce morbidní.

Díky zápletce nese Tropická bouře také prvky akční a ztřeštěné komedie, nicméně ty se nevyrovnají humoru, jenž tryská z trojité hry: aneb jak si herci hrají na hrající herce. Vedou totiž skvostně zásadní hovory o svém řemesle, třeba nakolik prožívat roli retardovaného, aby vynesla Oscara - ale právě k nim je třeba mít "nakoukanou" klasiku od Rain Mana po Forresta Gumpa.

Plavovlasý černoch

Ačkoli typově i výrazově tvoří vyrovnaný tým, herecky se přece jen liší. Blackova postava je poněkud klaunsky omezená, Stiller místy překračuje míru stylizace a vrhá se do přímočaré parodie. Navíc - zřejmě ze své pozice režiséra a spoluscenáristy Tropické bouře - tlačí svého hrdinu do popředí, i když mu nelze upřít dva opravdu sladké okamžiky: souboj s pandou a domorodé divadlo, kde v souladu s oscarovými radami "ubere na demenci".

Ale oba ještě převyšuje Downey jr., jenž si obzvláště vychutnává fakt, že jeho hrdina, plavovlasý Australan, hraje černošskou roli - a vžije se do ní včetně slovníku a gest tak přepjatě, až si skuteční černí herci zoufají, že jim dělá ostudu. Vedle Downeyho jr. si stejně mistrovské sólo dovolí ještě Cruise v taneční kreaci vítězného cynika.

Věcně vzato je Tropická bouře naprostá pitomost, ale mimořádně osvěžující zejména pro znalce filmů - a nejen pro ně. Do kina by se měli vypravit i čeští herci, aby viděli, jak to vypadá, když se hvězdy baví a dovádějí jako děti.

Řada slavných jmen přijala i několikavteřinové roličky, například v publiku při oscarovém ceremoniálu, na který tu nakonec také dojde. Ale hlavní radost čiší z přátelské nadsázky, s níž se Hollywood dívá sám na sebe; na banality, které už herec ani nevnímá, či zaručené recepty na úspěch. Jak tu říká kolega kolegovi: "Brečíš? Tak se zadělává na Oscara."

Tropická bouře
USA, režie Ben Stiller, hrají Ben Stiller, Robert Downey jr., Jack Black, Nick Nolte, Tom Cruise, titulky, 106 minut.
Hodnocení: 70 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Najdete na iDNES.cz