Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herci se v ptákovině jménem Tropická bouře vydováděli

  8:16aktualizováno  8:16
Konečně po dlouhé době vstoupila do kin komedie, která si nenechává žádné rezervy ani alibi. Tropická bouře je nádherně čirá ptákovina, jež baví od první vteřiny - a hned v úvodu nejvíc.

Z filmu Tropická bouře | foto: Bontonfilm

Příběh o partě herců, kteří se během natáčení válečného velkofilmu při výcviku v divočině octnou nic netušíce pod skutečnou palbou, totiž důsledně drží styl hry na hollywoodské zákulisí.

Takže první vteřiny přinesou reklamní upoutávky na smyšlené předchozí snímky hlavních aktérů: béčkového akčního hrdiny v podání Bena Stillera, zfetovaného komika z buranských frašek o pšoukajících tlouštících alias Jacka Blacka a hloubavého charakterního zástupce Velkého Umění, jejž Robert Downey jr. dokonale shazuje.

Sestřih pozvánek na fiktivní filmy přináší kouzelný předkrm, vyloženě smršť smíchu - a to včetně vynalézavého překladu, který při hledání českých obdob barvitých dialogů z profesního prostředí neváhal stvořit třeba společnost ČT2 Pictures. Některé žerty zase tlumočit nepotřebují - třeba další člen herecké party si říká Alpa Chino.

Obecně platí, že kdo je v kině poprvé v životě, baví se o padesát procent méně, neboť Tropická bouře coby "film ve filmu" čerpá ten nejbáječnější smích právě z četných filmových odkazů, paralel a citací. Třeba znalci válečných dramat si vychutnají sbírku všech klišé žánru - od zpomaleného běhu přes krvavá střeva až po větu "Je mi zima...".

Natáčení ve filmu drhne, takže producent - což je k nepoznání proměněný Tom Cruise v přesné studii cholerika s výrazivem z Městečka South Park - zuří. Proto herce čeká trénink v džungli, kde narazí na domorodé bojovníky; považují je však za součást přípravy, takže se drží scénáře i svých rolí, což přináší vtip originální, černý i lehce morbidní.

Díky zápletce nese Tropická bouře také prvky akční a ztřeštěné komedie, nicméně ty se nevyrovnají humoru, jenž tryská z trojité hry: aneb jak si herci hrají na hrající herce. Vedou totiž skvostně zásadní hovory o svém řemesle, třeba nakolik prožívat roli retardovaného, aby vynesla Oscara - ale právě k nim je třeba mít "nakoukanou" klasiku od Rain Mana po Forresta Gumpa.

Plavovlasý černoch

Ačkoli typově i výrazově tvoří vyrovnaný tým, herecky se přece jen liší. Blackova postava je poněkud klaunsky omezená, Stiller místy překračuje míru stylizace a vrhá se do přímočaré parodie. Navíc - zřejmě ze své pozice režiséra a spoluscenáristy Tropické bouře - tlačí svého hrdinu do popředí, i když mu nelze upřít dva opravdu sladké okamžiky: souboj s pandou a domorodé divadlo, kde v souladu s oscarovými radami "ubere na demenci".

Ale oba ještě převyšuje Downey jr., jenž si obzvláště vychutnává fakt, že jeho hrdina, plavovlasý Australan, hraje černošskou roli - a vžije se do ní včetně slovníku a gest tak přepjatě, až si skuteční černí herci zoufají, že jim dělá ostudu. Vedle Downeyho jr. si stejně mistrovské sólo dovolí ještě Cruise v taneční kreaci vítězného cynika.

Věcně vzato je Tropická bouře naprostá pitomost, ale mimořádně osvěžující zejména pro znalce filmů - a nejen pro ně. Do kina by se měli vypravit i čeští herci, aby viděli, jak to vypadá, když se hvězdy baví a dovádějí jako děti.

Řada slavných jmen přijala i několikavteřinové roličky, například v publiku při oscarovém ceremoniálu, na který tu nakonec také dojde. Ale hlavní radost čiší z přátelské nadsázky, s níž se Hollywood dívá sám na sebe; na banality, které už herec ani nevnímá, či zaručené recepty na úspěch. Jak tu říká kolega kolegovi: "Brečíš? Tak se zadělává na Oscara."

Tropická bouře
USA, režie Ben Stiller, hrají Ben Stiller, Robert Downey jr., Jack Black, Nick Nolte, Tom Cruise, titulky, 106 minut.
Hodnocení: 70 %
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Najdete na iDNES.cz