Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herci Národního divadla hrozí stávkou

  12:30aktualizováno  14:20
Herci Národního divadla vyzvali ministra kultury, aby zprůhlednil volbu vedení české první scény. Pokud tak neučiní, hrozí ve Zlaté kapličce stávka.

Národní divadlo v Praze

Členové činoherního souboru upozorňují v otevřeném dopise ministra Martina Štěpánka na nekompetentnost jeho zásahů do organismu divadla a žádají odvolání dočasného ředitele Jana Mrzeny.

Ten byl Štěpánkem pověřen vedením Národního divadla po odvolání ředitele Daniela Dvořáka. V listopadu pak sesadil z funkce šéfa opery Jiřího Nekvasila. více zde

Dopis podepsalo devětatřicet herců, což je téměř osmdesát procent členů souboru. Kromě žádosti, aby ministr kultury vyměnil Mrzenu za kvalifikovanou a věrohodnou osobnost, chtějí, aby byl zrušen stávající konkurz na ředitele Národního divadla a bylo vypsáno nové výběrové řízení.

Řízení, které právě probíhá, je prý jen "pseudokonkurz" a je nedostatečně transparentní. "Žádáme, aby celé řízení změny vedení Národního divadla bylo průhledné a odehrálo se před zraky veřejnosti," uvádí se v dopise.

Herci zároveň pohrozili i stávkou: "Pokud tyto zcela samozřejmé požadavky neuvedete život v nejbližší době, jsme připraveni v Národním divadle vyhlásit stávkovou pohotovost hereckého souboru."

Mezi signatáři jsou například Vlasta Chramostová, David Prachař, Vladimír Javorský, Alois Švehlík, Martina Válková, Kateřina Winterová, Eva Salzmannová, Josef Vinklář, David Matásek, Petra Špalková, Iva Janžurová, Igor Bareš, Miroslav Donutil, Ladislav Mrkvička, Alexej Pyško, Hana Igonda Ševčíková a Saša Rašilov.

"Dopis, který jsme nazvali Vánoční desatero pro ministra kultury, jsme dnes na ministerstvo odeslali elektronickou poštou a kurýrem," řekl další z podepsaných umělců Ondřej Pavelka. Dopis putuje i do všech dalších českých divadel.

"Pokud se otázky kulturní politiky nestanou veřejným problémem, bude ministerstvo kultury dál ve vládě zaujímat postavení podřadného resortu, řízeného nekompetentními osobami," vysvětluje Pavelka, "Nedomníváme se, že to změní jedna petice, ale upřímně si myslíme, že si nemůžeme nechat líbit všechno," dodal.

Ministerstvo kultury se zatím k dopisu nevyjádřilo. Text otevřeného dopisu, který herci Národního divadla ministru kultury Martinu Štěpánkovi adresovali je zde:

Vánoční desatero pro ministra kultury

Události tohoto podzimu, které jste, pane ministře, vyvolal, a obavy o budoucnost Národního divadla nás vedou k tomuto otevřenému dopisu, jímž chceme oslovit nejen Vás, ale především naši diváckou obec a českou veřejnost.

1. Vyzýváme Vás, abyste přestal nekompetentně zasahovat do organismu Národního divadla. Máte bezesporu právo, dané Vaším úřadem, jmenovat a odvolávat ředitele ND. Nemáte ovšem právo činit tak bez rozmyslu a bez veřejného zdůvodnění. Své rozhodnutí jste nejprve opíral o blíže nezveřejněné závažné hospodářské delikty odvolaného ředitele, později jste tvrdil, že důvody zveřejnit nesmíte, a nakonec jste uvedl údajně špatné umělecké výsledky divadla. Jste ale veřejná osoba a spravujete veřejné peníze, proto Vaše rozhodování musí být také veřejné a průhledné. Když se
halíte do tajemných náznaků a svá rozhodnutí nepodložíte fakty, nedivte se, že Vám nevěříme.

2. Vypsal jste výběrové řízení na nového ředitele ND v termínu, který ukazuje Vaši nekompetentnost. Uchazečům o místo ředitele jste dal na přípravu měsíc. Opravdu myslíte, že je možné se v tomto termínu seznámit důkladně se současným stavem divadla, připravit projekt, to jest příští umělecký program divadla i ekonomickou rozvahu, domluvit se s potenciálními uměleckými šéfy všech tří souborů, potažmo s jejich budoucími spolupracovníky, a v tomto krátkém čase jednoho měsíce opustit své
dosavadní působiště a v neposlední řadě si opatřit lustrační osvědčení? Národní divadlo není ministerstvo kultury, které jste mohl obsadit z hodiny na hodinu, nýbrž složitý umělecký organismus. Jste herec, sám byste měl vědět, že divadlo se nemění ze dne na den. Konkurz, jak jste jej Vy připravil, nemá žádný smysl a přihlásí se do něj pouze osoba, usilující v první řadě o osobní kariéru. Seriózně uvažující osobnost se jej z výše zmíněných důvodů nejen účastnit nemůže, ale pravděpodobně ani nechce.

3. Dočasným řízením jste pověřil osobu, která se nemůže prokázat jediným odborným či uměleckým předpokladem k tomu, aby Národní divadlo řídila. Nenabídla také souboru ani veřejnosti žádnou koncepci či představu, jak a proč se takového úkolu zhostit. Tato osoba postupně zasahuje do uměleckého chodu divadla různými zákazy stejně jako nekompetentní normalizační úředníci začátkem sedmdesátých let. Zpočátku jste oba tvrdili, že dočasný ředitel má zabránit nedozírným škodám, které by vznikly, nebýt Vašeho náhlého rozhodnutí o odvolání regulérního ředitele. Dočasný ředitel neprovedl žádné takzvané záchranné zásahy, naopak se začal vměšovat do umělecké práce divadla a nyní už nepokrytě naznačuje, že on je tím příštím ředitelem Národního divadla. V debatě ovšem není schopen objasnit žádný
svůj názor.

4. Toto vše ukazuje, že Vám nejde o umělecký program Národního divadla, nýbrž o nám blíže neznámé osobní zájmy a mocenské ambice.

Žádáme Vás proto, pane ministře, abyste:

5. Neprodleně odvolal dočasného ředitele ing. (Jana) Mrzenu a nahradil jej věrohodnou a kvalifikovanou osobností, která bude Národní divadlo řídit až do jmenování nového ředitele, aniž by se dopouštěla chaotických a nekompetentních zásahů do organismu divadla.

6. Zrušil Vámi vypsaný pseudokonkurz a vypsal skutečné výběrové řízení tak, aby se do něj mohli přihlásit řádně připravení uchazeči, aby jeho průběh byl kontrolovatelný veřejností, projekty uchazečů byly veřejnosti přístupné a aby byli známi členové komise a jejich argumenty, které je vedou k tomu, že doporučují toho či onoho kandidáta. Jako herec byste měl vědět, že poctivá příprava uměleckého i ekonomického programu řízení divadla si vyžaduje nejméně čtyř či pěti měsíců práce. Pokud chce někdo jen křeslo ředitele, může si tam samozřejmě sednout zítra.

7. Když to shrneme: žádáme, aby celé řízení změny vedení Národního divadla bylo průhledné a odehrálo se před zraky veřejnosti. Tajnosti, které doposud děláte Vy i Váš dočasný ředitel, v nás vzbuzují nejvyšší neklid.

8. Pokud tyto zcela samozřejmé požadavky neuvedete v život v nejbližší době, jsme připraveni v Národním divadle vyhlásit stávkovou pohotovost hereckého souboru, což si můžete správně vysvětlit jako nátlak. Žijeme ve svobodné zemi a za Vaše rozhodování o Národním divadle jsme odpovědni i my. Tento akt občanské neposlušnosti a z něj vyplývající další kroky budou trvat tak dlouho, dokud nás nepřesvědčíte, že Vaše záměry jsou tak seriózní, jak si Národní divadlo zaslouží.

9. Protože se většina z nás s Vámi už dlouho, jako s hercem, zná, věříme, že překousnete ostrý tón tohoto dopisu a uznáte naše návrhy za seriózní. Národní divadlo si zaslouží odpovědnější zacházení, než jakého se dopouštíte. Věříme, že Vy, stejně jako my, chcete najít do vedení Národního divadla osobnost, která má reputaci, umělecký program a důvěru.

10. Klademe si otázku, zda je osud Národního divadla jen v rukou náhodně ustanovených státních úředníků, či zda odpovědnost k němu není větší. Váš zastupující ředitel ing. Mrzena zrušil například chystaný projekt skladatele Kofroně Opera 1968. Jako by toto dějiny úředníků a umělců neznaly: Ať vážíme jak vážíme, dílo skladatele Kofroně a opera o roce 1968 má pro nás větší význam než sto státních úředníků. Jste umělec, pane ministře, věříme, že závažnost této poznámky dokážete ocenit.


Vánoční desatero
Podepsaní členové uměleckého souboru Národního divadla:
Vlasta Chramostová
Ondřej Pavelka
David Prachař
Kateřina Holánová
Petr Motloch
Vladimír Javorský
Milan Stehlík
Alois Švehlík
Kateřina Burianová
Jan Bidlas
Honza Hájek
Oldřich Vlček
Antonie Talacková
Zuzana Němečková
Martina Válková
Kateřina Winterová
Magdaléna Borová
Jaromíra Mílová
Eva Salzmannová
Sabina Králová
Josef Vinklář
David Matásek
Jan Dolanský
Michal Slaný
Petra Špalková
Rudolf Starz
Jana Janěková ml.
Iva Janžurová
Marika Skopalová
Karel Pospíšil
Jitka Smutná
Igor Bareš
Johanna Tesařová
Petr Pelzer
Miroslav Donutil
Ladislav Mrkvička
Alexej Pyško
Hana Igonda Ševčíková
Alexandr Rašilov

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Kudy vedou cestičky našich muzikálů ke korejskému lidu

Pepa Vojtek v hlavní roli muzikálu Mefisto

Původní český muzikál Mefisto s Josefem Vojtkem v hlavní roli zvou Korejci na prestižní muzikálový festival v Tegu....

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz