Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hendikepované děti vystavují svoje výtvory

  22:24aktualizováno  22:24
J i h l a v a - Hned tři výstavy z tvorby frekventantů jihlavské pomocné školy pro žáky s více vadami mohou v těchto dnech navštívit všichni ti, kteří se zajímají o dětskou výtvarnou tvorbu. "Expozice i samotná díla jsou zajímavá především tím, že děti, které je tvořily, patří mezi mentálně a tělesně postižené. Některé z nich trpí například autismem," vysvětlila ředitelka školy Zuzana Šimková.

První z výstav je instalována v prostorách F&F galerie na Masarykově náměstí a nese název Hlínování o mňoukání. Jak už samotný název napovídá, velkou část z tvorby zahrnují hlavně trojrozměrné objekty z keramické hlíny. Děti se nechaly inspirovat návštěvou v jihlavské zoologické zahradě, a tak se hlavním tématem jejich výtvarného snažení staly hlavně kočkovité šelmy.

Na výstavě se tak sešly jak keramické kočky domácí, polodivoké šelmičky, tak i ty, jejichž osud si děti sami vymyslely, nebo se inspirovaly pohádkovým příběhem. K vidění je tak například kočka, které daly název Zelenoočka, Modroouško, Pestrá, Skrom- ná, Něžná či Nakynutá. Jednotlivé dětské výtvory pak doplňují říkanky  či úryvky z pohádek nebo písniček.

Součástí expozice pak jsou také ukázky z batikování, obrázky vytvořené ze suchých květin, nebo originální malované lahve. O blížících se Velikonocích svědčí i několik malovaných kraslic. Na výstavě se sešlo celkem na tři sta jednotlivých originálních objektů.

Do tvorby dětí se podle Šimkové zapojili i jejich rodiče. Ti se účastnili keramických a pracovních dílen a měli tak možnost sdílet společně se svými dětmi jejich prožitky. Přestože výstava ukazuje manuální zručnost a šikovnost hendikepovaných dětí, nápaditost, elán a trpělivost se nedá upřít ani jejich pedagogům.

Druhou výstavou pomocné školy, která byla včera zpřístupněna v prostorách foyeru divadla Na Kopečku, je výstava s názvem Jaro, léto. Ta je tématicky věnována nadcházejícím velikonočním svátkům. Nejedná se však o trojrozměrné objekty, výstava ukazuje hlavně dvojrozměrné obrázky s přírodní tématikou.

Třetí z výstav pomocné školy pro žáky s více vadami, která bude teprve tento čtvrtek otevřena v prostorách jihlavského Vrak baru, uzavírá expozice, jež má ukazovat hlavně manuální zručnost dětí. "Jakkoliv tyto dvě z předcházejících výstav vypovídají hlavně o fantazii dětí, tato ukazuje hlavně šikovnost," dodala Zuzana Šimková.

Součástí výstavy, kterou připravily děti z pomocné školy v F&F galerii, jsou i keramické reliéfní obrázky.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz