Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hendikepované děti vystavují svoje výtvory

  22:24aktualizováno  22:24
J i h l a v a - Hned tři výstavy z tvorby frekventantů jihlavské pomocné školy pro žáky s více vadami mohou v těchto dnech navštívit všichni ti, kteří se zajímají o dětskou výtvarnou tvorbu. "Expozice i samotná díla jsou zajímavá především tím, že děti, které je tvořily, patří mezi mentálně a tělesně postižené. Některé z nich trpí například autismem," vysvětlila ředitelka školy Zuzana Šimková.

První z výstav je instalována v prostorách F&F galerie na Masarykově náměstí a nese název Hlínování o mňoukání. Jak už samotný název napovídá, velkou část z tvorby zahrnují hlavně trojrozměrné objekty z keramické hlíny. Děti se nechaly inspirovat návštěvou v jihlavské zoologické zahradě, a tak se hlavním tématem jejich výtvarného snažení staly hlavně kočkovité šelmy.

Na výstavě se tak sešly jak keramické kočky domácí, polodivoké šelmičky, tak i ty, jejichž osud si děti sami vymyslely, nebo se inspirovaly pohádkovým příběhem. K vidění je tak například kočka, které daly název Zelenoočka, Modroouško, Pestrá, Skrom- ná, Něžná či Nakynutá. Jednotlivé dětské výtvory pak doplňují říkanky  či úryvky z pohádek nebo písniček.

Součástí expozice pak jsou také ukázky z batikování, obrázky vytvořené ze suchých květin, nebo originální malované lahve. O blížících se Velikonocích svědčí i několik malovaných kraslic. Na výstavě se sešlo celkem na tři sta jednotlivých originálních objektů.

Do tvorby dětí se podle Šimkové zapojili i jejich rodiče. Ti se účastnili keramických a pracovních dílen a měli tak možnost sdílet společně se svými dětmi jejich prožitky. Přestože výstava ukazuje manuální zručnost a šikovnost hendikepovaných dětí, nápaditost, elán a trpělivost se nedá upřít ani jejich pedagogům.

Druhou výstavou pomocné školy, která byla včera zpřístupněna v prostorách foyeru divadla Na Kopečku, je výstava s názvem Jaro, léto. Ta je tématicky věnována nadcházejícím velikonočním svátkům. Nejedná se však o trojrozměrné objekty, výstava ukazuje hlavně dvojrozměrné obrázky s přírodní tématikou.

Třetí z výstav pomocné školy pro žáky s více vadami, která bude teprve tento čtvrtek otevřena v prostorách jihlavského Vrak baru, uzavírá expozice, jež má ukazovat hlavně manuální zručnost dětí. "Jakkoliv tyto dvě z předcházejících výstav vypovídají hlavně o fantazii dětí, tato ukazuje hlavně šikovnost," dodala Zuzana Šimková.

Součástí výstavy, kterou připravily děti z pomocné školy v F&F galerii, jsou i keramické reliéfní obrázky.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz