Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Helešic kopíroval od Kalouska a musí mu zaplatit 200 tisíc

  14:53aktualizováno  16:07
Bývalý kytarista kapely Support Lesbiens Jaromír "Yarda" Helešic musí zaplatit 200 tisíc korun a úroky zpěváku Janu Kalouskovi. Podle soudu Helešic neoprávněně ve své písni In Da Yard použil motiv z Kalouskovy skladby Chodím ulicí.

Jan Kalousek na bývalém členu kapely Support Lesbiens Jaromíru Helešicovi vysoudil 200 tisíc. | foto: Marek Navrátil

Jak to zní

Ukázky obou písní najdete v audiogalerii

"U rozsudku jsem byl osobně jako pan Helešic. Po skončení jednání jsme si jako civilizovaní lidí potřásli rukou. Musím říct, že byl silným soupeřem," řekl Kalousek iDNES.cz.

Pražský městský soud přistoupil k udělení pokuty, změna autorství u melodie Support Lesbiens neprošla. Píseň skupiny, jejíž úryvek z refrénu použila v reklamní kampani společnost GE Money Bank, z rádií nezmizí. "Neprovedl bych žádné kroky, které by tomu bránily," dodal Kalousek.

Jaromír Helešic se ve sporu hájil tím, že podobnost několika taktů v obou písních je pouze náhodná. "Poražený se určitě necítím, spíš zmatený, protože na jednu stranu soud určil, že jediným autorem díla In Da Yard jsem já, ale na druhou stranu bych měl panu Kalouskovi platit nějakou částku. Celou situaci musím probrat se svojí právní zástupkyní, abych pochopil, co je v rozhodnutí soudu vůbec zaklíčované," reagoval na rozsudek exčlen Support Lesbiens.

Soudce Martin Valehrach původně plánoval vynést rozsudek při předchozím líčení na počátku listopadu, nakonec ale verdikt s ohledem na unikátní povahu kauzy odložil na dnešek. V odůvodnění uvedl, že obě písně jsou autorskými díly ve smyslu autorského zákona. Tím, že Helešic ve své písni použil velmi podobnou část refrénu, porušil Kalouskovo autorské právo. "Nelze tvrdit, že to bylo úmyslné. Když psal Helešic skladbu In Da Yard, motiv zřejmě považoval za vlastní nápad. Kalouskovo dílo tu ale bylo dřív," podotkl soudce.

"Spor je prvním tohoto druhu na našem území a stává se precedentem," podotkl Kalousek. Odmítl ovšem odhadnout, zda se do českých soudních síní vypraví s podobnými kauzami i další muzikanti.

SUPPORT LESBIENS - IN DA YARD
(živě z koncertu v brněnském Semilassu, "sporná" pasáž v čase 0:50)

Populární hudba zná řadu příkladů, kdy se autorům vynořila v mysli melodie, ke které se později přihlásil ještě někdo jiný. Například George Harrison na počátku 70. let u soudu marně dokazoval, že složil píseň My Sweet Lord, pod kterou se podepsal.

Podobala se totiž skladbě He's So Fine od skupiny Chiffons. Stálo ho to 400 tisíc dolarů. Nedávno se musela nařčení z krádeže melodie bránit kapela Coldplay kvůli svému hitu Viva La Vida. - čtěte Úspěšní Coldplay obviněni z plagiátorství

"Originální jako dětská věž z kostek"

Soud i advokáti se v kauze Helešic versus Kalousek museli potýkat s výkladem odborné hudební terminologie, kterou při svých výpovědích používal znalec i svědci, mezi nimiž byli Kryštof Michal či kytarový virtuos Milan Zelenka.

Znalec z brněnské JAMU ve svém posudku uvedl, že obě skladby jsou obyčejné, neobjevné a využívají "prvky dávno známé již odjinud".

Ve dvou taktech se prý melodicky zcela shodují, v dalších několika taktech se liší jen nepatrně. Určité shody se ale podle znalce dají vysledovat téměř ve všech popových písních, v projednávaném případě jsou pouze více nápadné.

"Skládání podobných písní je asi tak originální, jako když děcka staví věž z kostek," řekl znalec již ve své zářijové výpovědi.

OSA doporučovala smírčí řešení

Spor vypukl v roce 2002, kdy Support Lesbiens vydali album Tune Da Radio, které obsahovalo píseň In Da Yard. "Kolega z muzikálu Kleopatra, v němž hraju, slyšel písničku Support Lesbiens z rádia. Říkal mi, že se podobá mé skladbě Chodím ulicí. Pozapomněl jsem na to. Pak jsem dělal propagaci své desky v olomouckém rádiu, kde mi písničku přehráli. Ta skladba skutečně měla v melodii stejný refrén. Rozhodl jsem se, že se o své právo přihlásím," vzpomínal před časem Kalousek.

Kalousek se obrátil na Ochranný svaz autorský (OSA), která zastupuje i Support Lesbiens, aby mu bylo přiznáno spoluautorství písně In Da Yard. Odborná komise zpěvákovi vyhověla. "Po poslechu obou písní jsme konstatovali, že refrén skladby In Da Yard je totožný s refrénem vaší skladby Chodím ulicí," sdělil Kalouskovi předseda komise Vladimír Popelka.

Komise doporučila smírné řešení tak, aby byl Kalousek uveden jako spoluautor písně In Da Yard a obdržel padesát procent z autorských odměn. Jaromír Helešic ovšem popřel, že by melodii od Kalouska opsal, a kauza se tak dostala až k soudu.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Najdete na iDNES.cz