Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Helena Vondráčková slaví šedesát. Skončit nehodlá

  15:15aktualizováno  8. června 8:43
Helena Vondráčková letos slaví šedesáté narozeniny. Přes čtyřicet let strávila na pódiu. Je to skutečná superstar, nebo žena na sklonku kariéry?

Helena Vondráčková | foto: Ondřej Pýcha

"Helča je fakt boží." "Čumím jako puk. V uších má oškubanou slepici a pusu od čokolády." "Závidíte jí, jak skvěle vypadá!" To je část vzkazů z internetové diskuse, která běží na serveru Lidé.cz. O Heleně Vondráčkové se teď zase mluví.

Šedesáté narozeniny prožívá v pozici hvězdy reklamy na polskou zmrzlinu Koral. Vysílá ji televize, visí na billboardech, je k vidění na internetovém serveru YouTube, kam lidé posílají kuriózní videa z celého světa.

Zpěvačka je v ní nastylizovaná do podoby diskotékové slečny. Zpívá svůj hit ze sedmdesátých let Malovaný džbánku a říká věty. "Koral, only Koral." A také: "Zmrzlina Koral, kdo by odolal?" Ve finále klipu okusuje nanuk.

"Tohle nemá zapotřebí, dost mě zklamala," říká režisér Karel Janák, autor filmového hitu Snowboarďáci, který také točí reklamy.

"Je z toho slyšet cinkot peněz," říká Jiří Mikeš, bývalý šéf Asociace reklamních agentur, který o reklamě přednáší vysokoškolákům. "Typická ukázka, kdy manažeři všemi prostředky usilují, aby hvězda byla vidět a vydělávala, aniž uvažují, jestli je reklama dobrá a vkusná," míní.

Rozhovor s Helenou Vondráčkovou
Neshody s rodinou mě trápí, ale za tátou jezdím

Když se na Helenu Vondráčkovou budeme dívat podle toho, jak se o ní v poslední době píše, zdá se, že nemá nejlepší období. Stačí prohlédnout výstřižky z novin a časopisů, samé neradostné zprávy: soudí se s novináři, žaluje Českou republiku ve Štrasburku kvůli tomu, že policie nechrání její právo na soukromí, a za tím vším prý stojí její manžel-zloduch, který ji ovládl tak, že se kvůli němu nestýká se svou rodinou.

Podívejme se na ni z druhé stránky. Za více než čtyřicet let své kariéry prodala na osm milionů desek. Řada jejích hitů zlidověla a přebraly je mladší kolegyně. Cena za její vystoupení se pohybuje kolem tří set tisíc, každá její nová deska se stále skvěle prodává. S manželem provozuje uměleckou agenturu s obratem třicet milionů ročně.

Dá se v souvislosti s ní vůbec mluvit o dobrém či špatném období? Vždyť splňuje všechny předpoklady, jaké hvězda má mít. Srovnejme ji s dalšími dámami českého popu. Hana Zagorová, Marie Rottrová... Žádná z nich tak neprovokuje, o žádné se stále tolik nemluví. Hudební kritici dokonce Vondráčkovou přirovnávají ke zpěvačce Cher. Obě jsou ve vynikající formě, obě vzbuzují dohady, nakolik na tom mají zásluhu plastičtí chirurgové, obě ovládly diskotéky s novými hity v době, kdy se z žen stávají babičky.

Helena Vondráčková si může klidně čvachtat nohy v bazénu uprostřed své pěkné zahrady v Řitce a být nad věcí. Její pozice v českém showbyznysu je pevná a řeči o reklamě a články v novinách jí mohou připadat jako bzučení neškodné mouchy. Ale co ona sama, jak to cítí?

Za zmrzlinu se nestydím
Je krásný den, slunce praží a v Řitce je pohoda. Martin Michal galantně nabízí vodu či kávu. Líza, desetiletá fenka německého ovčáka, se o něj spokojeně otírá. Za pár dnů je čeká dovolená v Itálii. Helena Vondráčková na tváři nemá mikročástečku líčidla. Takže, tady je odpověď na častou otázku, která v souvislosti s ní zní: Jak vlastně vypadá mimo obrazovku, když na ní nepracuje vizážista?

Velmi dobře. Přirozeně. Případné kosmetické zásahy jsou dílem mistra. Ostatně, zpěvačka je zvyklá a neslušné dotazy na téma vzhledu obvykle při rozhovorech řeší slovy: "Lidé přece nejsou zvědaví dívat se na něco negustovního."

Je milá, příjemně se s ní povídá, ale když přijde řeč na zmrzlinovou reklamu, trocha nedůvěry je cítit. "Já jsem do televizního zpracování nezasahovala," vysvětluje a připouští, že s technickým výsledkem zpracování s manželem úplně spokojeni nejsou. "Ale nemám se za co stydět. Reklama vznikla v Polsku, stejnou dělala tamní velká hvězda Maryla Rodowiczová. Je určená pro více zemí Evropské unie, na billboardech mám krásnou fotku Ondřeje Pýchy. Slyšela jsem názory, že bych se více hodila na reklamu na parfém či kosmetiku než na zmrzlinu. Jenže jsem už pár let tváří luxusní švýcarské kosmetiky La Prairie. Nezná ji každý, protože neběží v televizi. Ale v Polsku stojí na ,moji‘ zmrzlinu fronty dětí, a to je super pocit," vysvětluje.

"Pokud někoho uráží reklama na zmrzlinu, je mi ho líto," říká Martin Michal. "To, že umělci dělají reklamu, je ve světě normální. Tady všechny ty řeči pramení ze závisti."

Pozor, hrozí vám soud!
Když o Heleně Vondráčkové chcete mluvit s hudebními kritiky a novináři, v poslední době často slyšíte tuto reakci: "Nezlobte se, ne. Nechci problémy s jejím mužem." Co se Martin Michal stal jejím manažerem, vedla několik soudních sporů. V českém showbyznysu nenajdeme nikoho jiného, kolem něhož by lidé tak chodili po špičkách a dávali si pozor, co o něm říkají.

Bilance její úspěšnosti je zatím dobrá. Jedna novinářka dostala podmínku, bulvární deníky a časopisy v celkovém součtu musely zaplatit přes dva a půl milionu korun. Několik dalších žalob čeká na projednání. Ve všech jde o podobné: o Heleně Vondráčkové a jejím muži bylo psáno tak, že se cítí poškozeni.

"Šlo o naprosté výmysly, které nás poškozují v očích fanoušků. Naposledy jsme si přečetli o tom, že naše agentura okradla Waldu Matušku. Takový nesmysl," zlobí se Martin Michal. Když řeč přijde na soudy, dostává podobu rozlíceného bojovníka. "Teď prokážeme zločinnou činnost policie," tvrdí.

Cože? Ano, čekají na projednávání žaloby na Českou republiku, kterou podal k Soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Důvod? Policie a státní zastupitelství oznámily, že se jejich podněty proti bulváru nebudou zabývat. "Porušili tím naše právo na ochranu proti pomluvám," říká Martin Michal a tentokrát žádá od státu odškodné patnáct milionů.

Michalovi a Vondráčkové se nezadařilo pouze v procesu s hudebním kritikem Janem Rejžkem, který napsal nyní už legendární článek, v němž úspěch Heleny Vondráčkové s novými skladbami vysvětlil slovy: "... podařilo se jí neztratit kontakt na mafi ány, kteří ji v sedmdesátých a osmdesátých letech protlačovali do televize." Rozběhl se velký spor o to, zda jde o urážku, či vyjádření osobního názoru. Dva soudy Rejžkovi uložily povinnost se omluvit, Ústavní soud nakonec rozhodl, že o urážku nešlo.

Ostatně, na pozoru se už mají i spolupracovníci Heleny Vondráčkové. K soudu hnala také svého bývalého blízkého spolupracovníka Janise Sidovského. I on prý o ní špatně mluvil v tisku. Nakonec sepsali dohodu, že jeden o druhém nebude říkat nic zlého. "Naše vztahy jsou dnes bez problémů," tvrdí Sidovský. Když přijde řeč na soudy, Helena Vondráčková říká: "Na to se ptejte manžela, na tyto problémy mám jeho a právničku." Znamená to, že jde o jeho aktivitu?

"Jaká aktivita?" dívá se Martin Michal rázem nedůvěřivě. "Myslíte, že nás to baví? Otravuje nás to. Je to sebeobrana, přece nedovolím, aby někdo Helenu trápil pomluvami a vydělával na ní. Nebýt její rodiny, nevznikly by všechny ty hanlivé články a nebyly by ani soudy."

Nikdy spolu nemluvili, přesto se nenávidí
"Když se začaly v médiích přetřásat její neshody s rodinou, divila jsem se," říká Marta Kubišová. "Dříve si Helena do soukromí nikoho nepouštěla. Říkala jsem jí, proč to dopustíš? Ale nemám pocit, že by v těch potížích hrál její muž hlavní roli. Vidíte, nakonec to ustáli. Teď se mi zdá, že jsou skutečně dobrá dvojka," míní.

Příběh rodinné krize, který Vondráčková prožívá, je jako z telenovely: jde v něm o vášeň, peníze, rozvrat.

Na zájezdu s fotbalovým klubem Amfora se seznámila s jeho brankářem Martinem Michalem, o dvanáct let mladším a čtyřikrát rozvedeným. V roce 2003 byla velká svatba. Nepřišel na ni ani její bratr, hudebník Jiří Vondráček, ani její otec. Oba jsou přesvědčeni, že ji Martin Michal využívá. Z aféry se stalo vděčné téma pro novináře a veřejná věc. Kuriózní je, že Martin Michal a Jiří Vondráček se nikdy neviděli a nepromluvili spolu, ačkoli si nyní nemohou přijít na jméno. "Dříve jsem se snažil o setkání, teď už by to nešlo. Asi bychom si neměli co říct s člověkem, který je napojen na bývalé struktury stb," připouští Michal. "Ale prosím tě, to neříkej, i když máš pravdu. Jen to ještě vyhrocuješ," namítá Vondráčková.

"Náš vztah je - podle Heleny - nekomunikovat s nikým, kdo by kazil kruhy v Řitce. Takže nechala rozvrátit celou rodinu a přišla o ty, co ji mají rádi," tvrdí Jiří Vondráček. Takto popisuje začátek krize: "Náš poslední kontakt s Helenou byl v době, kdy se teprve veřejnost dozvídala o její nové známosti. Náš otec při první návštěvě oslovoval Michala pane doktore a divil se, že hned mluví o svatbě, když je ještě ženat. Celou dobu Michal mluvil stále o penězích, o předmanželské smlouvě, o tom, že se nikdo nemusí bát, že je podvodník. Tehdy se přece ještě nikdo ničeho nebál. Dopisy a zkušenosti jiných začaly přivizáž cházet až potom. Lidé Helenu chtěli varovat. Když jsem ji na to začal upozorňovat, byl to začátek konce našeho vztahu."

Celý příběh už dávno přerostl hranici, kdy se v něm ještě nezúčastněný člověk může vyznat. Jen pro příklad: Vondráček tvrdí, že má jasné důkazy, že Michal nemá titul JUDr., Michal tvrdí opak. Vondráček tvrdí, že má jasné důkazy, že Michal nemá licenci pilotovat dopravní letadla, Michal tvrdí opak. Vondráček tvrdí, že se Michal dopouštěl při podnikání podvodů, Michal tvrdí, že šlo o běžné podnikatelské problémy. To snad stačí...

Výsledkem je, že Michal píše na Vondráčka jedno udání za druhým, Vondráček chodí na výslechy. "Jejich strategie je celou dobu stejná: svinstvo hodit na bratra," tvrdí. Helena Vondráčková přestala jezdit do rodného domu do Slatiňan. "Náš šestaosmdesátiletý táta totiž na Michalovu adresu prohlásil, že s tím pomstychtivým a nedobrým člověkem nechce žít pod jednou střechou. Helena teď za to tátu možná trestá. Táta je sice nemocný, ale myslí mu to dobře a trhá mu to srdce," přemítá Jiří Vondráček.

Popřeje vůbec sestře k narozeninám? "Nevím, nemluvíme spolu... Takže, blahopřeji k šedesátinám," říká. Avšak toto v jeho povídání zaznělo také: "Samozřejmě, že nejjednodušší by pro mě bylo na nic neupozorňovat a veselit se na její svatbě. Ale na to mám Helenu příliš rád, proto to nejde."

S Vondráčkovou nezpíváme
Její soukromý život je podobný tomu pracovnímu. Na první pohled nablýskané štěstí a úspěch, za ním pořád nějaké "ale". Radost, že potkala muže, se kterým se cítí šťastná, kazí neshody s rodinou. Radost, že stále patří mezi nejpopulárnější zpěvačky, čas od času pokazí nějaký kritik či kolega.

Její silná stránka, že se v branži udržela na vrcholu v každé době, je totiž pro mnohé právě stránkou slabou. Když v roce 1964 začala vystupovat, stala se jedním ze symbolů optimistických šedesátých let. Zdálo se, že komunistická cenzura ztrácí dech. Bylo jí pouhých dvaadvacet a trio Golden Kids, které tvořila spolu s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem, se ocitlo na vrcholu popularity. V roce 1969 kapela Golden Kids padla za oběť vlně normalizace. Neckář se muzikou živil dál, Kubišová měla zakázáno vystupovat a stala se pracovnicí podniku Výstavba sídlišť. Kariéra Vondráčkové však šla dál strmě vzhůru.

Přesto Marta Kubišová na ni nevzpomíná ve zlém. "Nepatřila mezi lidi, co dělali, že mě nevidí," říká. "Jenže já jsem chodila na sedmou do práce, tak jsme se ani neměly kde potkávat. Vzpomínám si, že jsme se setkaly v ulici V Jámě, kde jsem pracovala, a Helena říká: ,Pojď do hospody.‘ Já na to: ,Ale já nemůžu.‘ Nedošlo jí, že z pracovního procesu si do hospody odskočit nejde. Každá už jsme žily jinak."

Úspěchy té doby se Heleně Vondráčkové dodnes občas vracejí ve zlém. Když Dagmar Havlová pořádala pro svého muže oslavu narozenin, pověřila manažera mnoha českých hvězd Janise Sidovského, aby jí pomohl zorganizovat galavečer Pocta Václavu Havlovi v Národním divadle. Oslovil řadu umělců včetně Vondráčkové. Dagmar Havlová byla pro.

Co následovalo, popisuje Janis Sidovský ve své knize Tajemství slávy v Čechách takto: "Přidávaly se hlasy proti. Napsal mi Jaroslav Hutka, že pokud v Národním budou zombíci Vondráčková s Gottem, nepřijde. Telefonoval mi Michal Pavlíček, že kvůli účasti Vondráčkové bude v Národním taková divná atmosféra. Že s ní sice hrál na desce, ale tohle že je jiný případ. Zavolal mi Kamil Střihavka a ptal se, jestli Václavu Havlovi bude zpívat Vondráčková, jestli se mi to zdá správné... Nejdivnější na těch všech atacích bylo, že je pak všichni popřeli."

Nakonec zpívala. Tehdy se opět ukázala její pracovitost, až zarputilost. A touha předvést, co umí. Ostatně ani jednou ji ještě v životě nenapadlo, že by se zpíváním skončila. "Proč?" diví se. "To je takový český přístup, že když je někdo starší, bere se, že by měl být v důchodu. Dokud mám vyprodané sály a lidé kupují moje desky, cítím, že jim dělám radost. To je pro mě nejdůležitější."

Myslíte si, že by Helena Vondráčková měla ukončit kariéru?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. června 2007. Anketa je uzavřena.

ANO 12629
NE 3283
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nový šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov
Dojal mne zármutek hudebníků, říká nový šéf filharmonie Semjon Byčkov

Česká filharmonie má nového šéfdirigenta po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Stal se jím světoznámý rusko-americký umělec Semjon Byčkov, který dnes podepsal...  celý článek

Jarek Nohavica na druhém koncertě v O2 aréně, 24. 10. 2013
Jaromír Nohavica opět slibuje zábavu pro halu, míří do O2 areny

Ve čtvrtek se v pražské O2 areně uskuteční velká a očekávaná akce. Po čtyřech letech se do hokejové haly vrací Jaromír Nohavica a připravil si program vpravdě...  celý článek

Scéna z inscenace Mozartovy Kouzelné flétny v Metropolitní opeře, uprostřed...
RECENZE: Je Kouzelná flétna rasistická a sexistická? V New Yorku to neřeší

Sezona kinopřenosů z Metropolitní opery pokračovala Mozartovou Kouzelnou flétnou. V New Yorku se hraje jako fantasmagorická podívaná „pro celou rodinu“. Je v...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.