Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mirrenová: Je otřesné, že film upřednostňuje násilí před sexualitou

  15:35aktualizováno  15:35
"Rozbil se mi fén," omlouvala se s širokým úsměvem hvězda MFF v Karlových Varech Helen Mirrenová, když přišla pozdě na setkání s novináři. Oscarovou herečku doprovodil její americký manžel, režisér Taylor Hackford. "On má taky Oscara," odmítala Mirrenová slíznout všechnu smetanu sama.

V pátek dostala od prezidenta festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii. Herečka, která získala Oscara za titulní roli ve filmu Královna, uvedla při děkovné řeči Jiřího Bartošku do rozpaků. Zeptala se totiž, kolik je na mezinárodní přehlídce filmů režisérek a vyjádřila přání, aby jejich řady v budoucnu výrazně zhoustly.

Postavení žen ve společnosti a ve filmu je evidentně téma, které šestašedesátiletou herečku velmi zajímá a není proto divu, že se mu věnovala i tentokrát. Přestože si roli režisérky sama vyzkoušela, raději chce zůstat u herectví. "Jednou jsem natáčela televizní půlhodinový film pro americkou televizi a ten proces mě moc bavil. Navíc jsem dostávala rady přímo v ložnici," řekla v narážce na svého muže. "Je to úžasná práce, ale už se jí znovu věnovat nebudu," prohlásila Mirrenová s tím, že herectví je její osud.

Zahájení karlovarského festivalu 2012 - britská herečka Helen Mirrenová s cenou

Zahájení karlovarského festivalu 2012 - britská herečka Helen Mirrenová s cenou

Na otázku, jestli raději hraje v divadle, nebo ve filmu, odpovídá, že dává přednost tomu, co zrovna nedělá. Když musí vstávat na ranní natáčení, s láskou vzpomíná na divadelní prkna. Při opakujících se představeních by zase raději točila, film je méně časově náročný. Na konci rozhovoru, ale upřesnila, že její srdce patří spíš kinematografii

Mirrenová, která se v minulosti několikrát objevila před kamerou v rouše Evině, odmítá spekulaci jednoho z novinářů, že by tím chtěla podpořit ženskou emancipaci. "Prostě jsem zaťala zuby a šla do toho," vysvětlila herečka věcně a posteskla si, že je ve filmovém průmyslu přijatelnější násilí než nahota a sexualita. "Je to otřesné. Odhaluje to něco neblahého v lidské povaze. Na druhou stranu nemůžete všechno shazovat na filmaře. Dělají to, co veřejnost žádá."

Fotogalerie

Ke slovu se dostal také producent a režisér Taylor Hackford. Se svou ženou se seznámil při natáčení filmu Bílé noci. "Je radost s Helen pracovat. Je jen pár hereček, a ona je jednou z nich, které splní doslova a do písmene to, co od nich žádáte," chválil svou ženu režisér, který získal cenu akademie za krátký film Teenage Father a může se pochlubit dvěma nominacemi za snímek Ray.

Prozradil také, jak se Mirrenová připravovala na úlohy Královny. Aby poznala skutečnou povahu panovnice, studovala dokumenty, které Alžbětu zachycovaly jako dítě. Tedy ještě dřív, než si posadila na hlavu korunu. Moment, kdy se stala panovnicí, proto britskou umělkyni nezajímal.

Kromě Královny bude ve Varech uveden poslední film Mirrenové Za zavřenými dveřmi. Maďarský počin režiséra Istvána Szabó je o úspěšné spisovatelce, která si najme postarší hospodyni. Čistotná, ale tajnůstkářská žena vzbuzuje v romanopiskyni zvědavost a snaží se zjistit, co tajemná žena skrývá.

MFF KV 2012 - Bartoškovi a Helen Mirrenová s manželem Taylorem Hackfordem

MFF KV 2012 - Bartoškovi a Helen Mirrenová s manželem Taylorem Hackfordem

Zahájení karlovarského festivalu 2012 - britská herečka Helen Mirrenová

Zahájení karlovarského festivalu 2012 - britská herečka Helen Mirrenová

"Byla to možná nejtěžší role, jakou jsem kdy hrála. Cítila jsem zodpovědnost, protože je to maďarský příběh, který je zasazen do střední Evropy. Když vezmeme v úvahu historii Evropy, světovou válku, zkušenost s komunismem. Jediná velká výhoda byla, že jsem vůbec neměla make-up, takže odpadly hodiny příprav," směje se Mirrenová, kterou čeká natáčení životopisného snímku s Anthonym Hopkinsem s názvem Alfred Hitchcock and the Making of Psycho.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Najdete na iDNES.cz