Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Helebrand uvede své nové dílo

  10:56aktualizováno  10:56
Ostrava, Olomouc - Ostravský skladatel Pavel Helebrand připravuje uvést na Svatém Kopečku u Olomouce nové dílo - Evangelium pod houslí. Na svém opusu, který chystá představit v polovině září na památném církevním místě nedaleko Olomouce, spolupracoval s profesionálními hudebníky, ale také s amatéry. Helebrand je také autorem scénáře, s dramaturgií lidově pojaté obdoby oratoria s výjevy a výstupy mu pomáhala Tereza Pogodová.
Zahrají a zazpívají nejen proslulý Hradišťan s Jiřím Pavlicou v úloze Krista, ale také Pěvecký sbor Gymnázia v Olomouci-Hejčíně, Pěvecký sbor Collegium vocale nebo Dětský folklórní soubor Dunaječek. Skladatel si přizval i herce olomouckého divadla Adriana Jastrabana, zahraje také Komorní smyčcový orchestr Iši Krejčího, nebo dokonce Dechová hudba Příkazanka, jejíž part je napsán dosti divoce a drsně.

"Účinkují také oslík, kůň a holubice," řekl skladatel, který je v Ostravě znám svou spoluprací s ostravským Divadlem loutek nebo s Národním divadlem moravskoslezským. Představení bude mít dvě části - v té první, nazvané Pouť na Svatou horu putují účinkující s obecenstvem alejí stromů a soch. V jejich deseti zastaveních ožívá duch lidového divadla.

Druhá se jmenuje stejně jako celé představení Evangelium podle houslí a odehraje se na určeném místě pod širým nebem. "Jednou jsem šel na horách a objevil se mi pojednou obraz svatby v Káni galilejské. Zkoušel jsem si to skládat ve formě lidové balady, jak je známa třeba u Františka Sušila a kde lidé často opakují určitý nápěv.
Když jsem se z výletu vrátil, balada byla hotová. Poslední večeře zase vznikla o Velikonocích. A tak mne napadlo, jestli bych nemohl touto formou zhudebnit celé evangelium," vzpomenul Pavel Helebrand, skladatel původem z Opavy.

Všechny příběhy zasadil do dramatické formy. "Od okamžiku zrady Jidáše události nabírají spád, a tak jsem proto přidával voice bandy, zvolání a prostředky středověkého a lidového divadla," prozradil skladatel, kterému připadlo, že do tohoto příběhu by měla určitě patřit i dechová kapela, která také k lidové muzice patří.

"Akorát jsem nechtěl, aby to byla nějaké sentimentální umcacaca, " sdělil autor, který po hudební stránce využívá ve svém novém díle třeba také bič, fanfrnochy nebo dokonce i kameny. Premiéra Helebrandova díla, které zkouší s olomouckými sbory už od začátku letošního roku, bude 12. a 13. září na Svatém Kopečku a odehraje se celé pod večerní oblohou.
Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz