Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Helebrand uvede své nové dílo

  10:56aktualizováno  10:56
Ostrava, Olomouc - Ostravský skladatel Pavel Helebrand připravuje uvést na Svatém Kopečku u Olomouce nové dílo - Evangelium pod houslí. Na svém opusu, který chystá představit v polovině září na památném církevním místě nedaleko Olomouce, spolupracoval s profesionálními hudebníky, ale také s amatéry. Helebrand je také autorem scénáře, s dramaturgií lidově pojaté obdoby oratoria s výjevy a výstupy mu pomáhala Tereza Pogodová.
Zahrají a zazpívají nejen proslulý Hradišťan s Jiřím Pavlicou v úloze Krista, ale také Pěvecký sbor Gymnázia v Olomouci-Hejčíně, Pěvecký sbor Collegium vocale nebo Dětský folklórní soubor Dunaječek. Skladatel si přizval i herce olomouckého divadla Adriana Jastrabana, zahraje také Komorní smyčcový orchestr Iši Krejčího, nebo dokonce Dechová hudba Příkazanka, jejíž part je napsán dosti divoce a drsně.

"Účinkují také oslík, kůň a holubice," řekl skladatel, který je v Ostravě znám svou spoluprací s ostravským Divadlem loutek nebo s Národním divadlem moravskoslezským. Představení bude mít dvě části - v té první, nazvané Pouť na Svatou horu putují účinkující s obecenstvem alejí stromů a soch. V jejich deseti zastaveních ožívá duch lidového divadla.

Druhá se jmenuje stejně jako celé představení Evangelium podle houslí a odehraje se na určeném místě pod širým nebem. "Jednou jsem šel na horách a objevil se mi pojednou obraz svatby v Káni galilejské. Zkoušel jsem si to skládat ve formě lidové balady, jak je známa třeba u Františka Sušila a kde lidé často opakují určitý nápěv.
Když jsem se z výletu vrátil, balada byla hotová. Poslední večeře zase vznikla o Velikonocích. A tak mne napadlo, jestli bych nemohl touto formou zhudebnit celé evangelium," vzpomenul Pavel Helebrand, skladatel původem z Opavy.

Všechny příběhy zasadil do dramatické formy. "Od okamžiku zrady Jidáše události nabírají spád, a tak jsem proto přidával voice bandy, zvolání a prostředky středověkého a lidového divadla," prozradil skladatel, kterému připadlo, že do tohoto příběhu by měla určitě patřit i dechová kapela, která také k lidové muzice patří.

"Akorát jsem nechtěl, aby to byla nějaké sentimentální umcacaca, " sdělil autor, který po hudební stránce využívá ve svém novém díle třeba také bič, fanfrnochy nebo dokonce i kameny. Premiéra Helebrandova díla, které zkouší s olomouckými sbory už od začátku letošního roku, bude 12. a 13. září na Svatém Kopečku a odehraje se celé pod večerní oblohou.
Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz