Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havlovo Odcházení nahradil unikátní Shakespeare

  19:03aktualizováno  19:03
Národní divadlo tento týden uvedlo unikát – českou premiéru hry Dva vznešení příbuzní, jejímiž autory jsou William Shakespeare a John Fletcher.

Národní divadlo Praha - z inscenace Dva vznešení příbuzní | foto: Hana Smejkalová

Dva vznešení příbuzní, hra, na jejímž titulním listu jsou podepsáni William Shakespearea John Fletcher, se vlastně do Národního divadla dostala oklikou. V původních plánech byl Čapkův Loupežník, hbitě nahrazený Havlovým Odcházením.

Když jednání první scény s Václavem Havlem zkrachovala, nemohlo se divadlo z provozních důvodů vrátit k avizovanému Loupežníkovi a muselo najít zcela jiný titul. Volba padla na pozdní hru z pera dvou alžbětinských dramatiků – jednoho v tuzemsku hojně hraného, druhého prakticky neznámého.

z inscenace Dva vznešení příbuzníPodle Národního divadla není uvedení Dvou vznešených příbuzných z nouze ctnost, ale událost. Jde totiž prý nejen o českou, nýbrž o středoevropskou premiéru – a to je u Shakespearových her svým způsobem rarita. Hru přeložil Martin Hilský, inscenaci režíruje Ivan Rajmont, který jako by se na opomíjené Shakespearovy hry stával specialistou: v polovině devadesátých let uvedl v Národním divadle Cymbelína, nedávno v pražském Divadle v Dlouhé raného a krvavého Tita Andronika.

Dramatik-extremista
Dva vznešení příbuzní jsou příběhem bratranců, kteří se v zajetí zamilují do budoucí švagrové svého věznitele, aténského vévody Thesea. Protože dívka si sama nedokáže mezi dvěma nápadníky vybrat, mladíci již na svobodě podstoupí souboj s krutými pravidly.

Ruka spanilé Emílie připadne vítězi, poražený půjde pod katovu sekeru. Vedlejší zápletku tvoří motiv zamilované žalářníkovy dcery, která láskou k jednomu ze zajatých princů zešílí a vyléčit ji má dvoření nápadníka předstírajícího, že právě on je objektem její touhy.

Má se za to, že to vysoké a vznešené a rétoricky obtížné ve hře je dílem Shakespearovým, to lidovější a grotesknější naopak nese Fletcherův rukopis. S Fletcherem Shakespeare napsal ještě jednu hru – historické drama Jindřich VIII., které nedávno uvedlo brněnské Národní divadlo.

Spoluautorství bylo totiž v dobách alžbětinského a jakubovského dramatu běžnou praxí: obecenstvo bylo třeba sytit stále novými hrami, a tak vznikaly "autorské dílny", které co nejrychleji produkovaly kvanta nových textů – ostatně nabízí se analogie s dnešními seriály.

z inscenace Dva vznešení příbuzní"K nejvýraznějším rysům Fletcherovým patří svérázný tragikomický svět – ironický, často skoro cynický, skeptický až agnostický, a zároveň vážně nevážný. Specifické také je, že jeho postavy procházejí kritickými momenty, mnohdy na pokraji smrti i dál, a zároveň si zcela jasně neuvědomují, co zažívají. Anebo uvědomují, ale nehledí na to ve snaze překrýt všechno nepříjemné čímkoli jiným, alespoň o trochu příjemnějším. Jsou markantně vyšinuté z rovnováhy a jsou na to patřičně hrdé. Ostatně i situace, které zažívají, jsou svérázné a stejně vyšinuté. O Fletcherovi lze tedy mluvit jako o dramatickém extremistovi, který své hry dovádí ad absurdum," popsal Fletcherův styl shakespearolog Pavel Drábek.

Romance? Těžko
Editoři a badatelé Dva vznešené příbuzné, napsané na motivy povídky Geoffreyho Chaucera, žánrově vřadili do kategorie romancí, stejně jako Cymbelína, Zimní pohádku, Bouři či Perikla.

Podle Milana Lukeše, překladatele a autora shakespearovských studií, je to však řazení ošidné. Zejména proto, že romancím se přičítá pohádkovost, a tou Dva vznešení příbuzní moc nedisponují. Naopak se nezříkají dramatičnosti a grotesky.

z inscenace Dva vznešení příbuzníDva vznešené příbuzné však tak či tak kritici Shakespearova díla počítají k jeho slabším hrám. Lukeš dokonce píše, že na rozdíl od Chaucerovy předlohy se nelze při četbě "zbavit pocitu trapné nejistoty, zda se text paroduje bezděčně, nebo z vůle autora".

Dramaturg inscenace Martin Urban však soudí, že text do stínu velkých Shakespearových her nezapadne: "Hra tvoří celek, který je nabitý nádherným textem, divokými zvraty, paradoxy, vtipem i tragickou ironií osudu," říká.

Režisér Ivan Rajmont inscenuje Dva vznešené příbuzné hned na třech točnách a do rolí bratranců Arcity a Palomona obsadil dvě mladé naděje činohry Národního divadla Jana Hájka a Vojtěcha Dyka. V dalších rolích se například objeví Kateřina Holánová v alternaci s Pavlou Beretovou, Lucie Žáčková a David Matásek.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Najdete na iDNES.cz