Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havlovo Odcházení má podle dánských recenzentů důchodcovské tempo

  13:39aktualizováno  13:39
Hra Odcházení bývalého českého prezidenta Václava Havla v Dánsku nenadchla. Představení, které mělo premiéru v pátek 5. února ve třetím největším dánském městě Odense, vytýkají kritiky především rozvláčnost.

Ceny Alfréda Radoka 2008 - Václav Havel získal cenu Česká hra za inscenaci Odcházení - Praha, Divadlo Kolowrat (14. března 2009) | foto: Michal Šula, MF DNES

Recenze nicméně potvrzují všeobecnou platnost tématu díla, pojednávajícího o nelehkém loučení politika s mocí, když nacházejí jeho paralely v současné dánské politice.

Havel bez talentu

Podle nejčtenějšího dánského deníku Jyllands-Posten námět Havlovy satirické hry slibuje aktuální politický kus, který díky vstupujícímu komentujícímu hlasu "zapadá do kategorie absurdního divadla, které bylo ve východoevropských zemích v minulosti využíváno s velkou oblibou a talentem".

z inscenace OdcházeníZ inscenace Odcházení

"Komedie Václava Havla ale, bohužel, nepřekypuje ani talentem, ani zábavností. Humor působí - pro dánské ucho - násilně a satiru jednání politiků, jejich milostných eskapád a jejich rétorických prohlášení jsme už viděli v podstatně vtipnějším podání v britském televizním seriálu Jistě, pane ministře," pokračuje Jyllands-Posten.

"Režisér Per Smedegaard dělá, co může, zařazením významných pohledů i bezprostřední situační komiky, ale repliky jsou těžkopádné a náhlé pokusy o frašku vycházejí podivně naprázdno," dodává deník.

Odcházení - divadelní hra Václava Havla v nastudování Jihočeského divadla v Českých BudějovicíchOdcházení - divadelní hra Václava Havla v nastudování plzeňského Divadla J. K. Tyla

Kritický je k Havlově grotesce také deník Dagbladet Information, podle nějž se celý kus vleče "v tempu života domova důchodců".

"Možná Václav Havel v oněch 20 letech, kdy nepsal dramata, ztratil kontakt s divadlem... Jeho dílo Odcházení (dánsky Afsked) z roku 2008 každopádně není pozoruhodné ani jako politický dobový portrét ani z hlediska scénografického. Je jen poněkud nudné," konstatuje zmíněný list.

Pomsta Klausovi

Chyba nicméně nemusí být jen u Havla, ale rovněž u pětatřicetiletého režiséra Pera Smedegaarda, který možná nedokázal hru správně uchopit a nechává herce promlouvat v nevýslovně pomalém tempu, aby náhodou divákům něco neuniklo, dodává recenzentka deníku.

Z londýnské verze Havlovy hry OdcházeníZ premiéry Odcházení v Cáchách

Kritika v regionálním listu Fyens Stiftstidende, zaměřeném na čtenáře ostrova Fyn s jeho metropolí Odense, je napsána s evidentním respektem k Havlovým uměleckým i státnickým kvalitám, ani její autorka ale neopomíná poznamenat, že děj Odcházení přes nespornou zábavnost poněkud postrádá spád. Nadbytečné jí připadají především některé výstupy komentujícího vypravěče.

Z hlediska tematického dánské recenze označují Havlovu hru takřka bezvýhradně za osobní vypořádání se českého exprezidenta s odchodem z úřadu, ba dokonce za pomstu jeho následovníkovi Václavu Klausovi, dokazují však současně všeobecnou platnost díla nacházením zřetelných paralel na dánské politické scéně.

Ceny Alfréda Radoka 2008 - Václav Havel získal cenu Česká hra za inscenaci Odcházení

Deník Fyens Stiftstidende kupříkladu srovnává vystřídání kancléře Riegera jeho nástupcem Kleinem v Odcházení se změnou ve vedení dánské Sociálně demokratické strany v 90. letech, kdy byl z postu šéfa "vystrčen" Svend Auken a na jeho místo nastoupil ambicióznější politik, současný dánský premiér Poul Nyrup Rasmussen.

Pro herce Pera Pallesena, který ztvárnil v dánské inscenaci Havlova Odcházení hlavní roli kancléře Riegera, má přitom hra osobní rozměr, protože Auken byl v dětství jeho kamarád, píše Fyens Stiftstidende.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Sopranistka zazpívala nejvyšší tón v dějinách Metropolitní opery

Audrey Lunaová (v popředí)

Nejvyšší tón ve 137leté historii newyorské Metropolitní opery mohou zaslechnout diváci představení Anděl zkázy. Notu A...

Bílý knír a retro sedmdesátek. Jaškówa čeká těžká dvojrole, ale lahůdka

Záběr ze zkoušek hry Ztracená čest Kateřiny Blumové

Ztracená čest Kateřiny Blumové. Nejnovější premiéra Švandova divadla si vzala na paškál vliv médií a sílu...

Noc divadel letos nabízí únikovou hru i focení s Jiřím Lábusem

Záběr z Noci divadel 2016 v Divadle Disk

Státní svátek skončil a hned následuje druhý, tentokrát svátek divadel. Už popáté se večer otevře většina českých scén,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz