Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havlová za Višňový sad sklidila vlažný potlesk

  9:16aktualizováno  9:16
Do posledního místa zaplněné pražské Divadlo na Vinohradech včera vpodvečer čekalo na Dagmar Havlovou-Veškrnovou a její herecké kolegy. Důvod? Premiéra nové inscenace Višňového sadu, kterou režíroval Vladimír Morávek.

Višňový sad (premiéra) - Viktor Preiss, Dagmar Havlová, Martin Stropnický - Divadlo na Vinohradech, Praha (5. února 2008) | foto: Dan Materna

Višňový sad na Vinohradech režisér vypravil o dost krotčeji a klasičtěji než předchozí čechovovské opusy, jež nastudoval v Hradci Králové – ani tady však nechybí některé oblíbené režisérovy ornamenty, jako je vytí psů, čtení scénických poznámek či hromadění předmětů na jevišti.

Višňový sad (premiéra) - Václav HavelDo vinohradského divadla přišel i manžel herečky Václav Havel. Bývalý prezident svou přítomností vyvolal velký zájem fotografů, především z bulvárních médií. Havel, kterého v sobotu propustili po dvou týdnech z nemocnice, kde byl kvůli srdeční arytmii, vypadal, že je v dobrém stavu.

Fotografové většinou nečekali na celé představení. Spokojili se s tím, že pořídili snímky Havla a dalších osobností, jež se na premiéře inscenace objevily.

Přišli divadelníci i celebrity
A těch přišlo požehnaně. V divadle nezůstalo jediné volné místo, lidé byli i na bidýlku. Kromě divadelníků, například režiséra Davida Radoka či herečky Evy Holubové, přišly i celebrity typu Haliny Pawlowské, či podnikatel Zdeněk Bakala s Michaelou Maláčovou. V hledišti byla také Livia Klausová.

Višňový sad - Dagmar Havlová-VeškrnováPublikum sledovalo představení napjatě. Humorně laděné momenty v jinak vážné hře nechávali diváci bez smíchu. Dramatik Havel pozoroval výkon své ženy pozorně a soustředěně.

Divadelním kritikům se představení líbilo. Po jeho skončení se většinou shodli na tom, že bylo vynikající, a to především jeho druhá polovina. Na tu si však překvapivě část diváků nepočkala; řady v hledišti po přestávce nepatrně prořídly.

A ani ovace na konci představení nebyly největší. Potlesk byl sice vytrvalý, ale velmi vlažný. Když vyšla před oponu Dagmar Havlová, tak potlesk ani výrazně nezesílil.

Dotáhl čechovovský cyklus
Vladimír Morávek se k Čechovovi vrátil po delší přestávce – před sedmi lety nastudoval v Hradci Králové celý čechovovský cyklus.

Jeho součástí měl být podle režiséra i Višňový sad, ale Morávkovi chyběla představitelka klíčové role Ljubov Andrejevny Raněvské. Již tehdy totiž pomýšlel na první dámu, ale návrat Dagmar Havlové k divadlu v té době ještě nepřipadal v úvahu.

Višňový sad v Divadle na Vinohradech (Dagmar Havlová, Viktor Preiss)Když se Havlová vrátila definitivně na jeviště, Morávek se dočkal a Višňový sad nastudoval pro jubilující, právě stoleté Divadlo na Vinohradech.

"Ta hra je totiž nádherná. Čechovovi se podařil husarský kousek. Napsal komedii o zániku, o propadání a o nicotě. O smrti, která klepe na dveře – načež všichni v panice předstírají, že to jen někde hryže červotoč. Různí nešťastníci se v té hře trumfují v neuvěřitelných saltech – jen aby odvedli pozornost od toho, jak nehorázně lžou. Lžou sami sobě i druhým, lžou své sny i své obsese, lžou nejniternější tajemství i úzkosti. A jak už to tak bývá – kdo lže, riskuje, že bude směšný," říká Vladimír Morávek.

O reprízy je zájem
Vedle Havlové obsadil Morávek do Višňového sadu například Jiřinu Jiráskovou, která je v úloze Charlotty jakýmsi demiurgem děje, Martina Stropnického v atypické úloze křupanského Lopachina nebo Viktora Preisse, který hraje nepraktického starého mládence Gajeva, bratra Raněvské.

O reprízy Višňového sadu je velký zájem. "Jediná únorová repríza je beznadějně vyprodána, na březen ještě předprodej nezačal, ale obchodní oddělení zaznamenalo velký počet objednávek," uvedla mluvčí divadla Zuzana Paulusová.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz