Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havlová za Višňový sad sklidila vlažný potlesk

  9:16aktualizováno  9:16
Do posledního místa zaplněné pražské Divadlo na Vinohradech včera vpodvečer čekalo na Dagmar Havlovou-Veškrnovou a její herecké kolegy. Důvod? Premiéra nové inscenace Višňového sadu, kterou režíroval Vladimír Morávek.

Višňový sad (premiéra) - Viktor Preiss, Dagmar Havlová, Martin Stropnický - Divadlo na Vinohradech, Praha (5. února 2008) | foto: Dan Materna

Višňový sad na Vinohradech režisér vypravil o dost krotčeji a klasičtěji než předchozí čechovovské opusy, jež nastudoval v Hradci Králové – ani tady však nechybí některé oblíbené režisérovy ornamenty, jako je vytí psů, čtení scénických poznámek či hromadění předmětů na jevišti.

Višňový sad (premiéra) - Václav HavelDo vinohradského divadla přišel i manžel herečky Václav Havel. Bývalý prezident svou přítomností vyvolal velký zájem fotografů, především z bulvárních médií. Havel, kterého v sobotu propustili po dvou týdnech z nemocnice, kde byl kvůli srdeční arytmii, vypadal, že je v dobrém stavu.

Fotografové většinou nečekali na celé představení. Spokojili se s tím, že pořídili snímky Havla a dalších osobností, jež se na premiéře inscenace objevily.

Přišli divadelníci i celebrity
A těch přišlo požehnaně. V divadle nezůstalo jediné volné místo, lidé byli i na bidýlku. Kromě divadelníků, například režiséra Davida Radoka či herečky Evy Holubové, přišly i celebrity typu Haliny Pawlowské, či podnikatel Zdeněk Bakala s Michaelou Maláčovou. V hledišti byla také Livia Klausová.

Višňový sad - Dagmar Havlová-VeškrnováPublikum sledovalo představení napjatě. Humorně laděné momenty v jinak vážné hře nechávali diváci bez smíchu. Dramatik Havel pozoroval výkon své ženy pozorně a soustředěně.

Divadelním kritikům se představení líbilo. Po jeho skončení se většinou shodli na tom, že bylo vynikající, a to především jeho druhá polovina. Na tu si však překvapivě část diváků nepočkala; řady v hledišti po přestávce nepatrně prořídly.

A ani ovace na konci představení nebyly největší. Potlesk byl sice vytrvalý, ale velmi vlažný. Když vyšla před oponu Dagmar Havlová, tak potlesk ani výrazně nezesílil.

Dotáhl čechovovský cyklus
Vladimír Morávek se k Čechovovi vrátil po delší přestávce – před sedmi lety nastudoval v Hradci Králové celý čechovovský cyklus.

Jeho součástí měl být podle režiséra i Višňový sad, ale Morávkovi chyběla představitelka klíčové role Ljubov Andrejevny Raněvské. Již tehdy totiž pomýšlel na první dámu, ale návrat Dagmar Havlové k divadlu v té době ještě nepřipadal v úvahu.

Višňový sad v Divadle na Vinohradech (Dagmar Havlová, Viktor Preiss)Když se Havlová vrátila definitivně na jeviště, Morávek se dočkal a Višňový sad nastudoval pro jubilující, právě stoleté Divadlo na Vinohradech.

"Ta hra je totiž nádherná. Čechovovi se podařil husarský kousek. Napsal komedii o zániku, o propadání a o nicotě. O smrti, která klepe na dveře – načež všichni v panice předstírají, že to jen někde hryže červotoč. Různí nešťastníci se v té hře trumfují v neuvěřitelných saltech – jen aby odvedli pozornost od toho, jak nehorázně lžou. Lžou sami sobě i druhým, lžou své sny i své obsese, lžou nejniternější tajemství i úzkosti. A jak už to tak bývá – kdo lže, riskuje, že bude směšný," říká Vladimír Morávek.

O reprízy je zájem
Vedle Havlové obsadil Morávek do Višňového sadu například Jiřinu Jiráskovou, která je v úloze Charlotty jakýmsi demiurgem děje, Martina Stropnického v atypické úloze křupanského Lopachina nebo Viktora Preisse, který hraje nepraktického starého mládence Gajeva, bratra Raněvské.

O reprízy Višňového sadu je velký zájem. "Jediná únorová repríza je beznadějně vyprodána, na březen ještě předprodej nezačal, ale obchodní oddělení zaznamenalo velký počet objednávek," uvedla mluvčí divadla Zuzana Paulusová.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz