Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havelkova nová Bohéma je víc k dívání než k poslechu

  21:01aktualizováno  21:01
To, že nová inscenace Pucciniho Bohémy ve Státní opeře Praha přesáhla hranici průměru, je především zásluha režiséra Ondřeje Havelky. Ten nezasahoval do struktury díla, nevymýšlel si přidané zbytečnosti (až na zdůrazněné ozvučené kašlání Mimi) a nucené aktualizace.

Operu Giacoma Pucciniho La bohème uvádí Státní opera Praha. | foto: Státní opera Praha © Karel Kouba

Z opery La BohemeDěj ponechal v devatenáctém století, spolehl se na divadelní účinek realisticky pojatých obrazů a dojímavého milostného příběhu, jakož i decentního a vkusného humoru.

Vyšel mu i lidský mumraj kolem pařížské kavárny a obraz mrazivé ulice před městskou branou. Bohémy sice přestěhoval z mansardy do sklepní místnosti, ale zase mohl vtipně využít oken těsně nad zemí, za nimiž jsou vidět nohy chodců.

HAVELKA A OPERA

Ondřej HavelkaHerec a swingový zpěvák Ondřej Havelka (1954) vystudoval režii na JAMU. Režíroval mnohé televizní pořady, celovečerní filmový portrét Vlastimila Brodského Zdravý nemocný vlastimilený Brodský (1999), několik muzikálů i většinu koncertních show a četných videoklipů svého orchestru Melody Makers. V oblasti operní režie debutoval operou Martina Smolky a Jaroslava Duška Nagano, hokej v opeře (Národní divadlo Praha, 2004), následovala Smetanova Prodaná nevěsta (Janáčkova opera Národního divadla Brno, 2006), taneční příběh na motivy pohádky Zlatovláska Karla Jaromíra Erbena s hudbou Vladimíra Franze (Národní divadlo Praha, 2006) a dvojtitul s Pucciniho aktovkou Gianni Schicchi a Leoncavallovými Komedianty (Janáčkova opera Národního divadla Brno, 2008).

Kdyby měl k dispozici lepší pěvecké obsazení a pokud by hrál skutečně kvalitní orchestr, mohla to být událost. Jenže jediný hlas, který se při premiéře aspoň blížil představě, jak by italská opera měla znít, byl barevný a niterný soprán Christiny Vasilevy v roli Mimi.

To už se nedá říci o slaboučkém tenůrku amerického pěvce Jesúse Garcíi v roli Rudolfa, ani o ztrácejícím se, zastřeném sopránu Mariny Vyskvorkiny v roli Musetty.

Z opery La Boheme

Puccini vložil do hudby oheň a náladotvorné, téměř impresionistické obrazy, které však nebyly příliš slyšet. Dirigent Ondrej Lenárd je renomovaná osobnost, nicméně hudební doprovod působil mdle.

Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

GLOSA: Létofest vyvrcholil stylově a burácivě s Wanastovkami a Kabátem

Wanastowi Vjecy na Létofestu 2018

Závěr brněnské zastávky putovního Létofestu patřil v sobotu večer živoucím legendám. Svých dvakrát pětasedmdesát minut...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Najdete na iDNES.cz