Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havel vyprodal své čtení z Odcházení za 11 minut

  19:07aktualizováno  19:07
Poslední hra Václava Havla, nazvaná Odcházení, měla první diváky. Brněnská Husa na provázku jako vůbec první divadlo v zemi předvedla scénické čtení prvního dějství.

Václav Havel v brněnském Divadle Husa na provázku ve hře Odcházení - Brno (2. dubna 2008) | foto: Radek MičaMF DNES

Tři čtvrtě hodiny dlouhý včerejší program měl exkluzivní charakter. Mezi patnácti herci z Husy na provázku se na scéně objevil i sám autor.

"Dlouhá léta si vážím Husy na provázku i režiséra Vladimíra Morávka. Když mne oslovili, přišlo mi, že takovou věc nemohu nepodpořit," uvedl někdejší prezident. Nastydlý Havel se obětavě zúčastnil čtyřhodinové zkoušky, v jejímž závěru se na něj snesla sprška.

A to doslova. Dvě konve nad hlavami účinkujících na závěr – v duchu scénáře – obstaraly autorem přikázaný vítr a déšť. Účinkující však před přívaly vody ochránilo několik deštníků.

Ve svém vlastním textu si proslulý dramatik "střihnul" roli Hlasu z reproduktoru, který je vlastně jakýmsi autorským komentářem dění. Tři krátké vstupy četl autor přímo z nedávného brožovaného vydání své hry.

Umělecký šéf souboru Vladimír Morávek zinscenoval fragment hry o pěti dějstvích ve zkušebně divadla. A Václavu Havlovi se zřejmě v tomto uměleckém područí zalíbilo. "Už jsme se dohodli, že autor přečte v září při jednom večeru Odcházení celé," uvedla dramaturgyně Bára Vrbová.

Tím však zájem Husy na provázku o sledovaného dramatika zdaleka neskončí. Havel podle Morávka svolil také k jinému nezvyklému podniku. Na listopad je v Huse na provázku ohlášená premiéra inscenace Cirkus Havel. Půjde o nezvyklou montáž ze všech divadelních textů muže, jehož hra Odcházení bude mít světovou premiéru v pražském Divadle Archa 22. května.

A protože včera nešlo o "plnokrevné" uvedení, odehrálo se čtení ve stísněných poměrech divadelní zkušebny. V malé místnosti se zrcadlovou stěnou až těsně pod střechu si sedlo osmdesát diváků.

O návštěvu mimořádného večera se však strhl nebývalý zájem. "Čestných vstupenek bylo jen pár. Nabídli jsme lístky přednostně našim stálým abonentům. Po jedenácti a půl minutách od zahájení předprodeje byly pryč," uvedla mluvčí divadla Martina Měšťanová.

Včerejšek byl v brněnském Divadle Husa na provázku prosáklý Havlovou tvorbou od rána až do večera. Václav Havel po svém "hereckém" vystoupení přešel z nejhornějšího patra divadla do zcela posledního podlaží.

Na sklepní scéně divadla se uskutečnila slavnostní derniéra Zahradní slavnosti. Legendární inscenace Petera Scherhaufera, ve které se už obměnila jedna herecká generace, drží primát nejstaršího provázkovského titulu na repertoáru. Premiéru měla roku 1990 a včerejší poslední představení mělo pořadové číslo 124.


Archa a premiéra Odcházení

Zkoušky na světovou premiéru Odcházení v pražském Divadle Archa zahájí režisér David Radok v pondělí. Tento pátek má začít předprodej lístků. Kompletní obsazení zatím divadlo neodtajnilo, jasné jsou tři role: pro Jana Třísku, který ztvární hlavní postavu kancléře Viléma Riegra, pro Dagmar Havlovou jako dlouholetou politikovu přítelkyni Irenu a  pro Vlastu Chramostovou, která ztělesní Riegrovu matku. Náklady na jevištně náročnou inscenaci by měli pokrýt především sponzoři, divadlu totiž nedávno magistrát výrazně snížil grant.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

Najdete na iDNES.cz