Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havel vyprodal své čtení z Odcházení za 11 minut

  19:07aktualizováno  19:07
Poslední hra Václava Havla, nazvaná Odcházení, měla první diváky. Brněnská Husa na provázku jako vůbec první divadlo v zemi předvedla scénické čtení prvního dějství.

Václav Havel v brněnském Divadle Husa na provázku ve hře Odcházení - Brno (2. dubna 2008) | foto: Radek MičaMF DNES

Tři čtvrtě hodiny dlouhý včerejší program měl exkluzivní charakter. Mezi patnácti herci z Husy na provázku se na scéně objevil i sám autor.

"Dlouhá léta si vážím Husy na provázku i režiséra Vladimíra Morávka. Když mne oslovili, přišlo mi, že takovou věc nemohu nepodpořit," uvedl někdejší prezident. Nastydlý Havel se obětavě zúčastnil čtyřhodinové zkoušky, v jejímž závěru se na něj snesla sprška.

A to doslova. Dvě konve nad hlavami účinkujících na závěr – v duchu scénáře – obstaraly autorem přikázaný vítr a déšť. Účinkující však před přívaly vody ochránilo několik deštníků.

Ve svém vlastním textu si proslulý dramatik "střihnul" roli Hlasu z reproduktoru, který je vlastně jakýmsi autorským komentářem dění. Tři krátké vstupy četl autor přímo z nedávného brožovaného vydání své hry.

Umělecký šéf souboru Vladimír Morávek zinscenoval fragment hry o pěti dějstvích ve zkušebně divadla. A Václavu Havlovi se zřejmě v tomto uměleckém područí zalíbilo. "Už jsme se dohodli, že autor přečte v září při jednom večeru Odcházení celé," uvedla dramaturgyně Bára Vrbová.

Tím však zájem Husy na provázku o sledovaného dramatika zdaleka neskončí. Havel podle Morávka svolil také k jinému nezvyklému podniku. Na listopad je v Huse na provázku ohlášená premiéra inscenace Cirkus Havel. Půjde o nezvyklou montáž ze všech divadelních textů muže, jehož hra Odcházení bude mít světovou premiéru v pražském Divadle Archa 22. května.

A protože včera nešlo o "plnokrevné" uvedení, odehrálo se čtení ve stísněných poměrech divadelní zkušebny. V malé místnosti se zrcadlovou stěnou až těsně pod střechu si sedlo osmdesát diváků.

O návštěvu mimořádného večera se však strhl nebývalý zájem. "Čestných vstupenek bylo jen pár. Nabídli jsme lístky přednostně našim stálým abonentům. Po jedenácti a půl minutách od zahájení předprodeje byly pryč," uvedla mluvčí divadla Martina Měšťanová.

Včerejšek byl v brněnském Divadle Husa na provázku prosáklý Havlovou tvorbou od rána až do večera. Václav Havel po svém "hereckém" vystoupení přešel z nejhornějšího patra divadla do zcela posledního podlaží.

Na sklepní scéně divadla se uskutečnila slavnostní derniéra Zahradní slavnosti. Legendární inscenace Petera Scherhaufera, ve které se už obměnila jedna herecká generace, drží primát nejstaršího provázkovského titulu na repertoáru. Premiéru měla roku 1990 a včerejší poslední představení mělo pořadové číslo 124.


Archa a premiéra Odcházení

Zkoušky na světovou premiéru Odcházení v pražském Divadle Archa zahájí režisér David Radok v pondělí. Tento pátek má začít předprodej lístků. Kompletní obsazení zatím divadlo neodtajnilo, jasné jsou tři role: pro Jana Třísku, který ztvární hlavní postavu kancléře Viléma Riegra, pro Dagmar Havlovou jako dlouholetou politikovu přítelkyni Irenu a  pro Vlastu Chramostovou, která ztělesní Riegrovu matku. Náklady na jevištně náročnou inscenaci by měli pokrýt především sponzoři, divadlu totiž nedávno magistrát výrazně snížil grant.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz