Open Air Music Festival Trutnov 2009: Václav Havel a Martin Věchet

Open Air Music Festival Trutnov 2009: Václav Havel a Martin Věchet | foto: ČTK

Havel se stal i náčelníkem „českého Woodstocku“, pocta ho tehdy dojala

Open Air Music Festival, přezdívaný "český Woodstock", ocenil v roce 2007 Václava Havla indiánskou čelenkou a titulem náčelníka. Exprezident byl totiž nejen u počátků festivalu, ale byl i jeho věrným návštěvníkem. Aplaus sklízel zpravidla větší než sebezářivější rockové hvězdy.

"Děkuji vám za vaše vlídné přijetí. Jsem velmi překvapen a dojat poctou, které se mi dostalo," pravil tehdy na pódiu. Bez něj by totiž přehlídka patrně nevznikla.

Kořeny praotce všech zdejších hudebních podniků sahají do roku 1987 i do ilegálních koncertů ještě hlouběji. Některé se povedly, jiné rozehnala policie, třeba kolem roku 1983 ve Starých Bukách.

"To byl základní kámen našeho festivalu. Tehdy tam přijel čerstvě propuštěný Václav Havel. My tam však s kapelou ani nestačili dorazit, sebrali nás při cestě. Václava nenapadlo nic jiného než těch dvě stě lidí, kteří přijeli na muziku, pozvat k sobě na Hrádeček. Mnozí nám pak děkovali, jak jsme to s estébáky zařídili, že u pana domácího to bylo lepší než samotný festival," řekl zakladatel českého Woodstocku a přítel Václava Havla Martin Věchet.

Slzy pro Havla

Roku 1987 ve Volanově u Trutnova chtěl s kamarády udělat "pořádnej bengál", leč StB je zatkla. Než to provedla, nechala organizátory všechno dodělat.

"Přípravy sledovali zpovzdálí ze starého žigulíka, který se střídal se škodovkou. Teprve když jsme měli všechno hotové, spustili razii a obklíčili vesnici. Odskřípli nám elektřinu a pozemek za spolupráce s JZD pokropili močůvkou," vzpomíná pořadatel.

"Mám rád zdejší atmosféru pospolitosti"

Daleko později zjistil, kdo se tehdy po zátahu ve Volanově ujal aparatury. "Byla ve stodole na Hrádečku u Václava Havla. Opět pomohl lidem, kteří ho vlastně vůbec nemuseli zajímat," uznal Martin Věchet.

Václav Havel na festival přicházel z Hrádečku s přáteli či s manželkou Dagmar. "Jedním z důvodů je zdejší atmosféra pospolitosti a porozumění, tu mám rád," pravil před lety.

Když tam měl besedu, nebývalo na ní k hnutí. A trpělivě odpovídal všem mladým lidem. "Já myslím, že po mnoho staletí existuje takový ruský problém, že Rusko přesně neví, kde začíná a kde končí. I když je to největší země světa, přesto má pocit, že je taková trochu malá a že ji ohrožují ti nepatrní sousedé, které kolem sebe má," řekl Havel na téma Rusko.

Za český postoj k radaru se styděl

A když přišla řeč na Ameriku a na její radar v Brdech? Odmítl názory, že jeho výstavba by byla obdobou někdejšího ruského vojenského vlivu v komunistickém Československu.

"Já si myslím, že je jakýsi nepatrný rozdíl mezi sovětskou okupací, když sem přijelo šest set tanků a posléze tady bylo půl milionu vojáků, aniž se nás kdo zeptal, a respektem ke spojeneckému závazku. Amerika nám mnohokrát pomohla a teď se nás zdvořile zeptala, zda bychom jednou nepomohli my jí ve věci obranného systému, který bude koneckonců chránit i Evropu. A my najednou děláme drahoty. Já se trošku za ten postoj stydím," zdůraznil Havel.

Náčelník si v roce 2009 dokonce na pódiu zabubnoval na plechovky v Internacionále s recesistickým undergroundovým seskupením Hever & Vazelina.

Na pódiu připomněl srpen 1968. "Naše země tehdy rozkvetla nenásilnými projevy nenásilného odporu vojenské okupaci. Touhu po svobodě provázely písničky a hudba i v temných desetiletích, která následovala. Bez písniček a hudby si lze těžko představit listopad 1989," řekl Havel, jehož tvář bude k festivalu patřit, dokud bude trvat.