Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havel se stal i náčelníkem „českého Woodstocku“, pocta ho tehdy dojala

  12:42aktualizováno  12:42
Open Air Music Festival, přezdívaný "český Woodstock", ocenil v roce 2007 Václava Havla indiánskou čelenkou a titulem náčelníka. Exprezident byl totiž nejen u počátků festivalu, ale byl i jeho věrným návštěvníkem. Aplaus sklízel zpravidla větší než sebezářivější rockové hvězdy.

Open Air Music Festival Trutnov 2009: Václav Havel a Martin Věchet | foto: ČTK

"Děkuji vám za vaše vlídné přijetí. Jsem velmi překvapen a dojat poctou, které se mi dostalo," pravil tehdy na pódiu. Bez něj by totiž přehlídka patrně nevznikla.

Kořeny praotce všech zdejších hudebních podniků sahají do roku 1987 i do ilegálních koncertů ještě hlouběji. Některé se povedly, jiné rozehnala policie, třeba kolem roku 1983 ve Starých Bukách.

"To byl základní kámen našeho festivalu. Tehdy tam přijel čerstvě propuštěný Václav Havel. My tam však s kapelou ani nestačili dorazit, sebrali nás při cestě. Václava nenapadlo nic jiného než těch dvě stě lidí, kteří přijeli na muziku, pozvat k sobě na Hrádeček. Mnozí nám pak děkovali, jak jsme to s estébáky zařídili, že u pana domácího to bylo lepší než samotný festival," řekl zakladatel českého Woodstocku a přítel Václava Havla Martin Věchet.

Slzy pro Havla

Roku 1987 ve Volanově u Trutnova chtěl s kamarády udělat "pořádnej bengál", leč StB je zatkla. Než to provedla, nechala organizátory všechno dodělat.

"Přípravy sledovali zpovzdálí ze starého žigulíka, který se střídal se škodovkou. Teprve když jsme měli všechno hotové, spustili razii a obklíčili vesnici. Odskřípli nám elektřinu a pozemek za spolupráce s JZD pokropili močůvkou," vzpomíná pořadatel.

"Mám rád zdejší atmosféru pospolitosti"

Daleko později zjistil, kdo se tehdy po zátahu ve Volanově ujal aparatury. "Byla ve stodole na Hrádečku u Václava Havla. Opět pomohl lidem, kteří ho vlastně vůbec nemuseli zajímat," uznal Martin Věchet.

Václav Havel na festival přicházel z Hrádečku s přáteli či s manželkou Dagmar. "Jedním z důvodů je zdejší atmosféra pospolitosti a porozumění, tu mám rád," pravil před lety.

Když tam měl besedu, nebývalo na ní k hnutí. A trpělivě odpovídal všem mladým lidem. "Já myslím, že po mnoho staletí existuje takový ruský problém, že Rusko přesně neví, kde začíná a kde končí. I když je to největší země světa, přesto má pocit, že je taková trochu malá a že ji ohrožují ti nepatrní sousedé, které kolem sebe má," řekl Havel na téma Rusko.

Za český postoj k radaru se styděl

A když přišla řeč na Ameriku a na její radar v Brdech? Odmítl názory, že jeho výstavba by byla obdobou někdejšího ruského vojenského vlivu v komunistickém Československu.

"Já si myslím, že je jakýsi nepatrný rozdíl mezi sovětskou okupací, když sem přijelo šest set tanků a posléze tady bylo půl milionu vojáků, aniž se nás kdo zeptal, a respektem ke spojeneckému závazku. Amerika nám mnohokrát pomohla a teď se nás zdvořile zeptala, zda bychom jednou nepomohli my jí ve věci obranného systému, který bude koneckonců chránit i Evropu. A my najednou děláme drahoty. Já se trošku za ten postoj stydím," zdůraznil Havel.

Náčelník si v roce 2009 dokonce na pódiu zabubnoval na plechovky v Internacionále s recesistickým undergroundovým seskupením Hever & Vazelina.

Na pódiu připomněl srpen 1968. "Naše země tehdy rozkvetla nenásilnými projevy nenásilného odporu vojenské okupaci. Touhu po svobodě provázely písničky a hudba i v temných desetiletích, která následovala. Bez písniček a hudby si lze těžko představit listopad 1989," řekl Havel, jehož tvář bude k festivalu patřit, dokud bude trvat.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

Najdete na iDNES.cz