Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havel se dočkal na premiéře Odcházení ovací vestoje

  21:02aktualizováno  23:31
Nejočekávanější divadelní událost roku – premiéru hry Václava Havla Odcházení – zažilo pražské Divadlo Archa. Skončila několikaminutovým aplausem publika vestoje.

Potlesk si na pódiu při závěrečné děkovačce mohl spolu s herci vychutnat i exprezident, který se však jen několikrát nesměle uklonil a rychle spěchal do hlediště.

"V první řadě jsem měla slavnostní pocit, že mohu být přítomna prvnímu provedení této divadelní hry," přiznala ČTK filmová režisérka Michaela Pavlátová s tím, že se může vyjadřovat jen v superlativech. "Obdivovala jsem množství těch postav na jevišti a měla obavu, že si jich příliš neužiju. Tenhle pocit mám pořád, ráda bych v té hře ještě zůstala."

Děkovačka po premiéře Odcházení - Václav Havel a Vlasta ChramostováPublikum bylo exprezidentovi nakloněno už od počátku a živě reagovalo při představení na každou vtipnou repliku hry. Mezi hosty slavnostní premiéry bylo ostatně hodně lidí, kteří jsou s Havlem nějakým způsobem spřízněni už dlouhou dobu, v závěru hry dokonce zaznělo z reproduktorů i známé Havlovo heslo - Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.

Vedle Havlovy manželky Dagmar byl v publiku například předseda zelených Martin Bursík s Kateřinou Jacques, ministr kultury Václav Jehlička nebo podnikatel Zdeněk Bakala se svou partnerkou Michaelou Maláčovou.

Přišel i polistopadový politik Vladimír Dlouhý, který se přiznal k tomu, že od Václava Havla žádné dílo nečetl, ale o to více je zvědavý na to, co uvidí. Naopak moderátorka Kamila Moučková se pochlubila, že má Havla načteného hodně.

Premiéra Odcházení - Zuzana StivínováDorazili samozřejmě také umělci, mezi nimi i hudebník Jiří Stivín, jehož dcera Zuzana hraje v představení jednu z hlavních rolí. "Dcera byla hodně nervózní, jak to zvládne," svěřil se před představením Stivín. Z jeho dcery zřejmě nervozita spadla, protože na jevišti působila jistě a při závěrečné děkovačce ji publikum ocenilo dokonce nejdelším potleskem.

Hra, jíž první recenze hodně chválí, láká diváky z několika důvodů. Ten hlavní: autorem je významný bývalý politik, který se vrací do role dramatika, a každý je přirozeně zvědavý na jeho první a dlouho očekávané dílo po odchodu z Hradu v roce 2003. Každý asi bude pátrat, zda v kancléři Riegerovi náhodou pozná Havla, a hledat narážky na věčného rivala Václava Klause.

Premiéra Odcházení - Dagmar a Václav HavloviDruhým důvodem jsou peripetie kolem hry. Nejprve ji mělo uvést Národní divadlo, ale mimo jiné kvůli neochotě obsadit do role Ireny Dagmar Havlovou se stěhovala premiéra do Divadla na Vinohradech. Odsud se kvůli finančním a technickým potížím přesunula do Archy.

"Celou dobu jsem litoval toho, že Odcházení nemohlo být uvedeno ve Stavovském divadle, jak jsme o tom jednali. A po premiéře toho lituji ještě víc," přiznal ČTK ředitel Národního divadla Ondřej Černý.

Další komplikace vyvstaly tři týdny před premiérou, kdy se Havlova manželka Dagmar vzdala role, oficiálně ze zdravotních důvodů, neoficiálně kvůli sporům s kolegy. Hlavní roli kancléřovy dlouholeté přítelkyně Ireny přijala Zuzana Stivínová.

Vrátí se do představení ještě v budoucnu Dagmar Havlová? "Byl bych rád, kdyby si v Odcházení moje žena zahrála, i když to možná bude v jiné inscenaci. Ale není všem dnům konec," řekl Havel.

Z inscenace OdcházeníV příběhu o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci obsadili hlavní role herci Jan Tříska, zmíněná Zuzana Stivínová, Vlasta Chramostová nebo Bořivoj Navrátil.

Václav Havel začal hru psát už v roce 1989. "Měl jsem skoro dvě třetiny. Pak přišel Listopad a já ji odhodil jako něco, co patří do pravěku. Rukopis se posléze našel. Po létech jsem se k textu vrátil a téma ve svých očích rehabilitoval," vyprávěl.

Připravuje se také filmová verze, o jejímž osudu se bude dále jednat na podzim. "Záměr režiséra Jaroslava Brabce Odcházení zfilmovat jsme odsunuli na příští rok. Oslovila jsem už sice koproducenty z Ameriky a Británie a hledali jsme lokace, ale scénář zatím nevyhovuje našim představám," řekla ČTK producentka Olga Menzelová Kelymanová.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Najdete na iDNES.cz