Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havel se dočkal na premiéře Odcházení ovací vestoje

  21:02aktualizováno  23:31
Nejočekávanější divadelní událost roku – premiéru hry Václava Havla Odcházení – zažilo pražské Divadlo Archa. Skončila několikaminutovým aplausem publika vestoje.

Potlesk si na pódiu při závěrečné děkovačce mohl spolu s herci vychutnat i exprezident, který se však jen několikrát nesměle uklonil a rychle spěchal do hlediště.

"V první řadě jsem měla slavnostní pocit, že mohu být přítomna prvnímu provedení této divadelní hry," přiznala ČTK filmová režisérka Michaela Pavlátová s tím, že se může vyjadřovat jen v superlativech. "Obdivovala jsem množství těch postav na jevišti a měla obavu, že si jich příliš neužiju. Tenhle pocit mám pořád, ráda bych v té hře ještě zůstala."

Děkovačka po premiéře Odcházení - Václav Havel a Vlasta ChramostováPublikum bylo exprezidentovi nakloněno už od počátku a živě reagovalo při představení na každou vtipnou repliku hry. Mezi hosty slavnostní premiéry bylo ostatně hodně lidí, kteří jsou s Havlem nějakým způsobem spřízněni už dlouhou dobu, v závěru hry dokonce zaznělo z reproduktorů i známé Havlovo heslo - Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.

Vedle Havlovy manželky Dagmar byl v publiku například předseda zelených Martin Bursík s Kateřinou Jacques, ministr kultury Václav Jehlička nebo podnikatel Zdeněk Bakala se svou partnerkou Michaelou Maláčovou.

Přišel i polistopadový politik Vladimír Dlouhý, který se přiznal k tomu, že od Václava Havla žádné dílo nečetl, ale o to více je zvědavý na to, co uvidí. Naopak moderátorka Kamila Moučková se pochlubila, že má Havla načteného hodně.

Premiéra Odcházení - Zuzana StivínováDorazili samozřejmě také umělci, mezi nimi i hudebník Jiří Stivín, jehož dcera Zuzana hraje v představení jednu z hlavních rolí. "Dcera byla hodně nervózní, jak to zvládne," svěřil se před představením Stivín. Z jeho dcery zřejmě nervozita spadla, protože na jevišti působila jistě a při závěrečné děkovačce ji publikum ocenilo dokonce nejdelším potleskem.

Hra, jíž první recenze hodně chválí, láká diváky z několika důvodů. Ten hlavní: autorem je významný bývalý politik, který se vrací do role dramatika, a každý je přirozeně zvědavý na jeho první a dlouho očekávané dílo po odchodu z Hradu v roce 2003. Každý asi bude pátrat, zda v kancléři Riegerovi náhodou pozná Havla, a hledat narážky na věčného rivala Václava Klause.

Premiéra Odcházení - Dagmar a Václav HavloviDruhým důvodem jsou peripetie kolem hry. Nejprve ji mělo uvést Národní divadlo, ale mimo jiné kvůli neochotě obsadit do role Ireny Dagmar Havlovou se stěhovala premiéra do Divadla na Vinohradech. Odsud se kvůli finančním a technickým potížím přesunula do Archy.

"Celou dobu jsem litoval toho, že Odcházení nemohlo být uvedeno ve Stavovském divadle, jak jsme o tom jednali. A po premiéře toho lituji ještě víc," přiznal ČTK ředitel Národního divadla Ondřej Černý.

Další komplikace vyvstaly tři týdny před premiérou, kdy se Havlova manželka Dagmar vzdala role, oficiálně ze zdravotních důvodů, neoficiálně kvůli sporům s kolegy. Hlavní roli kancléřovy dlouholeté přítelkyně Ireny přijala Zuzana Stivínová.

Vrátí se do představení ještě v budoucnu Dagmar Havlová? "Byl bych rád, kdyby si v Odcházení moje žena zahrála, i když to možná bude v jiné inscenaci. Ale není všem dnům konec," řekl Havel.

Z inscenace OdcházeníV příběhu o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci obsadili hlavní role herci Jan Tříska, zmíněná Zuzana Stivínová, Vlasta Chramostová nebo Bořivoj Navrátil.

Václav Havel začal hru psát už v roce 1989. "Měl jsem skoro dvě třetiny. Pak přišel Listopad a já ji odhodil jako něco, co patří do pravěku. Rukopis se posléze našel. Po létech jsem se k textu vrátil a téma ve svých očích rehabilitoval," vyprávěl.

Připravuje se také filmová verze, o jejímž osudu se bude dále jednat na podzim. "Záměr režiséra Jaroslava Brabce Odcházení zfilmovat jsme odsunuli na příští rok. Oslovila jsem už sice koproducenty z Ameriky a Británie a hledali jsme lokace, ale scénář zatím nevyhovuje našim představám," řekla ČTK producentka Olga Menzelová Kelymanová.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

RECENZE: Kolovrat s formulí, umrlec ze saka. Potměšil a Špalek si hrají

Jakub Špalek a Jan Potměšil v divadelním nastudování Kytice

Loutkové bytové divadlo jako svébytný žánr. Divadelní spolek Kašpar uvedl v režii Jakuba Špalka ve svém pražském...

Najdete na iDNES.cz