Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havel s Morávkem na Provázku umně účtují s dějinami

  10:58aktualizováno  10:58
Divadlo Husa na provázku připravilo hru Cirkus Havel, ve které bývalý prezident vystavuje vysvědčení době a mravům.

Z inscenace Cirkus Havel aneb My všichni jsme Láďa - Divadlo Husa na provázku, Brno. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Z inscenace Cirkus Havel aneb My všichni jsme LáďaLetošní výroční osmičkový rok více než jindy přinesl potřebu vypořádat se s českou minulostí. Účtuje s ní inscenace 1968 – čas utopie Karla Steigerwalda, částečně i Exit 89 Jaroslava Rudiše a Martina Beckera. Nejrozsáhlejší "vysvědčení“ však době a mravům vystavil Vladimír Morávek v rozsáhlé kompozici Cirkus Havel v brněnském Divadle Husa na provázku.

Vladimír Morávek má rád cykly a i Cirkus Havel je součástí širšího celku Perverze v Čechách. Navazuje přímo (v úvodu kostýmy, trvale uspořádáním scény) na Lásky jedné plavovlásky, pokračuje následujícími dvaceti lety a přes fragmenty z Odcházení nahlíží do současnosti. V obou případech jsou to neradostné výjevy, z nichž mrazí, současně je často doprovází osvobozující smích.

Václav Havel v Gottlandu

Cirkus Havel je montáží z několika her Václava Havla, citují se též jeho dopisy (jak z vězení Olze, tak list adresovaný Gustávu Husákovi), básně, pasáže z knihy Prosím stručně a konečně také vybrané věty z knihy Mariuzse Szczygieła Gottland. Cirkus Havel se podobá divoké férii, s Morávkovou obžernou fantazií, která vytváří překvapivé významy a s Havlovými hrami zachází nepietně.

Výpověď o době

Kateřina Kočičková

Mezi nejpovedenější výjevy patří podpis anticharty.

Stříhá je na kusy, vytrhává jen pár vět, hraje je zrcadlově proti sobě, spojuje je do sebe. Pro diváka, který se dokonale neorientuje v Havlově dramatické tvorbě, bude bezpečně rozeznatelná nejspíš jen Zahradní slavnost a Audience (v té v postavách Sládka a Vaňka rozeznává jemnou narážku na skutečného Václava Havla a Pavla Landovského).

Vypadá to jako velká divočina, ale – jak řečeno se Shakespearovým Learem citovaném též v Odcházení – v tom nesmyslu je smysl. Jde víc než o zběsilé leporelo, ale o výpověď o době, v níž většina chtěla jen přežít za zavřenými dveřmi svých domovů s blikajícími obrazovkami.

Anticharta jako estráda

Vedle Havlových postav, na scéně často zdvojovaných či ztrojených (včetně dramatika samého), vystupují v Cirkusu Havel také postavy harlekýna a kolombíny, které provozují tradiční cirkusové techniky. Balancují na velkém míči, chodí po laně: jejich tragikomické úsilí však doprovází nezdary a pády. U mikrofonu citují dokumenty a přebírají role dalších postav.

Připomenuta je Palachova oběť, Hana Zagorová v rudé poflitrované róbě vystřídá s přidrzlou nonšalancí u mikrofonu Martu Kubišovou. Mezi nejpovedenější výjevy patří podpis anticharty. Za zpěvu Karla Gotta přicházejí princezny, zvířátka, broučkové, snad i včelka Mája, roztomilé atributy normalizační televize, a pohupují se za zvuků písně Zvonky štěstí.

Z inscenace Cirkus Havel aneb My všichni jsme Láďa

Těsně před koncem prvního dílu, tedy před přestávkou, přijde „revoluce“ a kolombína-artistka na hrazdě konečně vlaje  krásně a vznešeně. „Sundá mě někdo?“ zeptá se, když ostatní figury vyklidí v radostné euforii za zvuků fanfár ze Smetanovy Libuše scénu.

Tím je připraven prostor pro druhou půli, v níž se hraje ponejvíce rozkouskované Odcházení, cituje se z Gottlandu a ukazují se příbory z vily zlatého slavíka. Morávkovi nestačí ukázat, jací jsme byli, ale i jací jsme. Snad proto rozbité a znovu slepené Odcházení vypadá jako dekadentní večírek s kocovinou.

Z inscenace Cirkus Havel aneb My všichni jsme LáďaVšude visí a páchnou uzenáče, na stole zřícený křišťálový lustr a višňové kompoty. Sám Rieger v podání Roberta Mikluše vyhlíží jako živoucí zombie. Groteskně na bílo nalíčená tvář, roztřepené stařecké vlasy a na nich kšiltovka, plandající uválený oblek.

Druhá polovina nemá zdaleka tak dobrý rytmus a trpí zbytečným opakováním. Přesto je cenná. Ukazuje totiž, je mravní relativismus, povrchnost, konzumerismus, neochota angažovat se pro společnou věc, všeobecná skepse nebo „blbá nálada“ zdaleka nebyly jen příznaky normalizace. Divadlo Husa na provázku má i o současnou českou společnost obavy – a nebojí se to říct.

Cirkus Havel aneb My všichni jsme Láďa
Divadlo Husa na provázku, Brno. Hrají P. Jeništa, R. Mikluš, A. Ambrová, I. Hloužková, J. Vyorálek a další. Délka 200 minut.
Hodnocení MF DNES: 90 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Kudy vedou cestičky našich muzikálů ke korejskému lidu

Pepa Vojtek v hlavní roli muzikálu Mefisto

Původní český muzikál Mefisto s Josefem Vojtkem v hlavní roli zvou Korejci na prestižní muzikálový festival v Tegu....

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Najdete na iDNES.cz