Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havel převzal za své spisy „osamělou“ Seifertovu cenu

  17:24aktualizováno  17:24
Seifertovu cenu dostal letos Václav Havel. V české literatuře se cen uděluje dobrá desítka, přesto je tahle velmi důležitá. Jednak pro své historické kořeny, jednak pro jména, která jsou zapsána na seznamu jejích laureátů.

Bývalý prezident Václav Havel (vlevo) převzal z rukou předsedy Nadace Vize 97 Františka Janoucha Cenu Jaroslava Seiferta. - Kostele svaté Anny v Praze, 10. října 2008 | foto: ČTK

Václav Havel při přebírání ceny Jaroslava SeifertaBásník Jaroslav Seifert zemřel 10. ledna 1986, necelý rok a půl poté, co jako jediný Čech v historii obdržel Nobelovu cenu za literaturu. V té době existovalo reálné nebezpečí, že se Husákův normalizační režim, který si s neposlušným básníkem, signatářem Charty 77, nevěděl rady, pokusí zmocnit jeho jména: mrtvý by se proti tomu nemohl bránit. Mimochodem – prezident Husák Seifertovi jako státní představitel k zisku Nobelovy ceny ani nepogratuloval.

Seznam velkých jmen

Proto Nadace Charty 77 založila cenu Jaroslava Seiferta, kterou měli dostávat spisovatelé udržující odkaz české literatury v nepřátelském režimu, zakázaní literáti žijící kdekoli na světě.

Konečně máš Seifertovu cenu

Co vzkázal předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch Václavu Havlovi

Bývalý prezident Václav Havel (vlevo) převzal z rukou předsedy Nadace Vize 97 Františka Janoucha Cenu Jaroslava Seiferta.Letos tedy získal Václav Havel Seifertovu cenu jako její třiadvacátý laureát. Nemám nejmenších pochyb o tom, že si ji plně zaslouží: jeho nová hra Odcházení, uvedená v tomto roce, ukazuje, že dramatik Havel přežil bez "újmy" skoro třináctileté prezidentování. Myšlenkové bohatství i jazyk letos vydaných prezidentských projevů svědčí o tom, že většinu z nich si prezident Havel musel napsat sám.

"Obtelefonoval jsem členy správní rady nadace, poradil se telefonicky s řadou známých českých spisovatelů v emigraci a po jejich souhlasu jsem již 11. ledna 1986 odfaxoval českým redakcím Svobodné Evropy, Hlasu Ameriky a BBC oznámení o ustavení Ceny Jaroslava Seiferta," říká zakladatel ceny, předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch.
Jako první získal cenu v roce 1986 Dominik Tatarka. Pak Ludvík Vaculík a Ivan Diviš, mají ji i Bohumil Hrabal, Ivan Martin Jirous, Milan Kundera nebo Věra Linhartová.

Václav Havel dostal Seifertovu cenu za svůj poslední soubor Spisů (s pořadovým číslem VIII), který letos vyšel u nakladatelství Torst. Obsahuje jeho projevy a jiné texty z let 1999–2006, rozhovor Prosím stručně a divadelní hru Odcházení, jejíchž inscenací přibývá u nás i v zahraničí.

Exprezidentovy návraty

Václav Havel při přebírání ceny Jaroslava SeifertaOsmé Spisy Václava Havla jsou knihou, která představuje bývalého prezidenta ve třech rovinách jeho života a tvorby – jako státníka v projevech, jako člověka v rozhovorech s Karlem Hvížďalou, který Havla zpovídal už v Dálkovém výslechu, a jako dramatika, tedy v jeho poloze nejvlastnější.

"Je to poměrně osamělá cena, kterou dostávám za literaturu, nikoliv za své veřejné či politické působení. Přichází v době, kdy sám usiluji o návrat k divadlu a literatuře. Proto mě to obzvlášť těší," řekl Havel novinářům, když cenu na ceremoniálu v říjnu přebíral.

KULTURA 2008

OBRAZEM: Býk v láku za miliardy a Pulitzer pro rockera
Průvodce kulturními událostmi roku 2008 ve fotografiích.

FILM
Temný rytíř se vrátí před Oscary
Temný rytíř - Heath Ledger v roli JokeraStal se zjevením, vydělal skoro miliardu dolarů a vrací se, aby se před Oscary znovu připomněl. Temný rytíř s Heathem Ledgerem.
Režisérka Třeštíková porazila se svým zlodějem exprezidenta
43. MFFKV - Helena Třeštíková u plakátu svého dokumentu RenéDo finále cen Evropské filmové akademie se probojovalo deset nominovaných dokumentů včetně dvou českých časosběrných portrétů: notorického zloděje s literárními sklony jménem René a mezinárodně váženého dramatika a exprezidenta pod názvem Občan Havel. Kdo by tehdy vsadil na zloděje?

HUDBA
Irglová přivezla do Česka Oscara za píseň Falling Slowly
Markéta Irglová pózuje se soškou Oscara na břehy řeky BečvyOscar nepatří jen českým filmařům. Letos jej z Los Angeles přivezla také Markéta Irglová, zpěvačka a skladatelka, představitelka jedné z hlavních rolí irského filmu Once.

LITERATURA
Osmičkový rok patří i Karlu Čapkovi
Na první svátek vánoční uplyne sedmdesát let ode dne, kdy zemřel Karel Čapek, jeden z nejslavnějších českých literátů.

DIVADLO
Rozzářilo se cimrmanovské České nebe
z generálky cimrmanovské hry České nebeDivadlo Járy Cimrmana je unikum. Z mnoha jeho specifik lze zvolit například tohle: který jiný soubor si může dovolit napínat diváky čekáním na novou hru pět let? V případě posledního titulu, Českého nebe, čekání trvalo ještě o rok déle a chvílemi to vypadalo, že text ani nevznikne.
Spanilá jízda Havlova Odcházení dorazila do Tel Avivu a Istanbulu
V divadelním světě se letos ve všech pádech skloňovalo jméno jediného autora a jediné hry. Václava Havla a jeho Odcházení.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz