Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havel převzal za své spisy „osamělou“ Seifertovu cenu

  17:24aktualizováno  17:24
Seifertovu cenu dostal letos Václav Havel. V české literatuře se cen uděluje dobrá desítka, přesto je tahle velmi důležitá. Jednak pro své historické kořeny, jednak pro jména, která jsou zapsána na seznamu jejích laureátů.

Bývalý prezident Václav Havel (vlevo) převzal z rukou předsedy Nadace Vize 97 Františka Janoucha Cenu Jaroslava Seiferta. - Kostele svaté Anny v Praze, 10. října 2008 | foto: ČTK

Václav Havel při přebírání ceny Jaroslava SeifertaBásník Jaroslav Seifert zemřel 10. ledna 1986, necelý rok a půl poté, co jako jediný Čech v historii obdržel Nobelovu cenu za literaturu. V té době existovalo reálné nebezpečí, že se Husákův normalizační režim, který si s neposlušným básníkem, signatářem Charty 77, nevěděl rady, pokusí zmocnit jeho jména: mrtvý by se proti tomu nemohl bránit. Mimochodem – prezident Husák Seifertovi jako státní představitel k zisku Nobelovy ceny ani nepogratuloval.

Seznam velkých jmen

Proto Nadace Charty 77 založila cenu Jaroslava Seiferta, kterou měli dostávat spisovatelé udržující odkaz české literatury v nepřátelském režimu, zakázaní literáti žijící kdekoli na světě.

Konečně máš Seifertovu cenu

Co vzkázal předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch Václavu Havlovi

Bývalý prezident Václav Havel (vlevo) převzal z rukou předsedy Nadace Vize 97 Františka Janoucha Cenu Jaroslava Seiferta.Letos tedy získal Václav Havel Seifertovu cenu jako její třiadvacátý laureát. Nemám nejmenších pochyb o tom, že si ji plně zaslouží: jeho nová hra Odcházení, uvedená v tomto roce, ukazuje, že dramatik Havel přežil bez "újmy" skoro třináctileté prezidentování. Myšlenkové bohatství i jazyk letos vydaných prezidentských projevů svědčí o tom, že většinu z nich si prezident Havel musel napsat sám.

"Obtelefonoval jsem členy správní rady nadace, poradil se telefonicky s řadou známých českých spisovatelů v emigraci a po jejich souhlasu jsem již 11. ledna 1986 odfaxoval českým redakcím Svobodné Evropy, Hlasu Ameriky a BBC oznámení o ustavení Ceny Jaroslava Seiferta," říká zakladatel ceny, předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch.
Jako první získal cenu v roce 1986 Dominik Tatarka. Pak Ludvík Vaculík a Ivan Diviš, mají ji i Bohumil Hrabal, Ivan Martin Jirous, Milan Kundera nebo Věra Linhartová.

Václav Havel dostal Seifertovu cenu za svůj poslední soubor Spisů (s pořadovým číslem VIII), který letos vyšel u nakladatelství Torst. Obsahuje jeho projevy a jiné texty z let 1999–2006, rozhovor Prosím stručně a divadelní hru Odcházení, jejíchž inscenací přibývá u nás i v zahraničí.

Exprezidentovy návraty

Václav Havel při přebírání ceny Jaroslava SeifertaOsmé Spisy Václava Havla jsou knihou, která představuje bývalého prezidenta ve třech rovinách jeho života a tvorby – jako státníka v projevech, jako člověka v rozhovorech s Karlem Hvížďalou, který Havla zpovídal už v Dálkovém výslechu, a jako dramatika, tedy v jeho poloze nejvlastnější.

"Je to poměrně osamělá cena, kterou dostávám za literaturu, nikoliv za své veřejné či politické působení. Přichází v době, kdy sám usiluji o návrat k divadlu a literatuře. Proto mě to obzvlášť těší," řekl Havel novinářům, když cenu na ceremoniálu v říjnu přebíral.

KULTURA 2008

OBRAZEM: Býk v láku za miliardy a Pulitzer pro rockera
Průvodce kulturními událostmi roku 2008 ve fotografiích.

FILM
Temný rytíř se vrátí před Oscary
Temný rytíř - Heath Ledger v roli JokeraStal se zjevením, vydělal skoro miliardu dolarů a vrací se, aby se před Oscary znovu připomněl. Temný rytíř s Heathem Ledgerem.
Režisérka Třeštíková porazila se svým zlodějem exprezidenta
43. MFFKV - Helena Třeštíková u plakátu svého dokumentu RenéDo finále cen Evropské filmové akademie se probojovalo deset nominovaných dokumentů včetně dvou českých časosběrných portrétů: notorického zloděje s literárními sklony jménem René a mezinárodně váženého dramatika a exprezidenta pod názvem Občan Havel. Kdo by tehdy vsadil na zloděje?

HUDBA
Irglová přivezla do Česka Oscara za píseň Falling Slowly
Markéta Irglová pózuje se soškou Oscara na břehy řeky BečvyOscar nepatří jen českým filmařům. Letos jej z Los Angeles přivezla také Markéta Irglová, zpěvačka a skladatelka, představitelka jedné z hlavních rolí irského filmu Once.

LITERATURA
Osmičkový rok patří i Karlu Čapkovi
Na první svátek vánoční uplyne sedmdesát let ode dne, kdy zemřel Karel Čapek, jeden z nejslavnějších českých literátů.

DIVADLO
Rozzářilo se cimrmanovské České nebe
z generálky cimrmanovské hry České nebeDivadlo Járy Cimrmana je unikum. Z mnoha jeho specifik lze zvolit například tohle: který jiný soubor si může dovolit napínat diváky čekáním na novou hru pět let? V případě posledního titulu, Českého nebe, čekání trvalo ještě o rok déle a chvílemi to vypadalo, že text ani nevznikne.
Spanilá jízda Havlova Odcházení dorazila do Tel Avivu a Istanbulu
V divadelním světě se letos ve všech pádech skloňovalo jméno jediného autora a jediné hry. Václava Havla a jeho Odcházení.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Najdete na iDNES.cz