Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havel převzal Čapkovu cenu a poslouchal ódy

  11:34aktualizováno  21:01
Spisovatel, dramatik a bývalý český prezident Václav Havel (1936) převzal v pražské Staroměstské radnici Cenu Karla Čapka. Dočkal se i hudebních poklon od Jaroslava Hutky a Jiřího Dědečka.

Václav Havel s Cenou Karla Čapka - Praha (17. ledna 2008) | foto: MF DNES

Od roku 1994 ji každé dva roky uděluje český PEN klub, jehož je Havel čestným předsedou. Havel byl oceněn za "celoživotní literární dílo a dlouholeté prosazování čapkovských humanistických ideálů".

"Kurt Vonnegut napsal, že spisovatel je člověk, který nerad píše. A já se přiznávám k tomu, že vlastně nerad píšu. Možná kdybych psal o něco raději, mohli byste se těšit z více mých divadelních her, článků a projevů. Ale někdy si říkám, že je to vlastně dobře – že bych se ve všech těch nenapsaných hrách, článcích a projevech opakoval a udělal z nich fráze," řekl Havel při přebírání ocenění, které se pojí s finanční odměnou ve výši sto padesát tisíc korun.

Havel dále pokračoval, že nejméně rád začíná psát. Když se rozepíše, je to prý už o něco lepší. Upozornil také na zvláštní okolnost, že on, který tak nerad píše, musel každý týden napsat jeden projev – pod diktátem času, bez ohledu na dobrou či špatnou náladu, chuť či nápady. "Já tuto zkušenost nikomu z vás nepřeju, čímž nechci říci, že bych vám nepřál tu funkci," s úsměvem poznamenal.

Jeho projev byl stručný, ale příjemně sebeironický, v mnoha ohledech "ladil" s laudatiem kritika Vladimíra Justa, který v Havlových hrách zdůraznil autorskou hru s frází a promiskuitou slov.

Havel navíc obdržel dva "dárky". První byl od Jaroslava Hutky, který zazpíval slavnou píseň Havlíčku, Havle. A část publika zpívala s ním. Druhou hudební vložku obstaral s dovětkem, že PEN klub musí na produkcích šetřit, sám předseda české sekce Jiří Dědeček. Zatímco Hutka zpíval o Havlovi disidentovi, Dědeček pěl Ódu na prezidenta.

Cena Karla Čapka, udílená PEN klubemTradici Ceny Karla Čapka založily v roce 1994 České centrum Mezinárodního PEN klubu a Společnost přátel českého PEN klubu. Od té doby se uděluje každý sudý rok za prozaické, dramatické nebo esejistické dílo českého autora, případně za dílo celoživotní.

O ceně rozhoduje porota, která tentokrát pracovala ve složení Jana Červenková, Daniela Fischerová, Helena Haškovcová, Josef Jařab, Vladimír Just, Oldřich Král a Jiří Pechar.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz