Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havel poprvé viděl Odcházení. Hra ožila, míní

  20:42aktualizováno  20:42
Takovou tiskovou konferenci české divadlo ještě nezažilo. V pražském divadle Archa režisér David Radok a Václav Havel poprvé zevrubně – dva dny před premiérou – promluvili o inscenaci Havlovy hry Odcházení a divadelní kavárna praskala ve švech.

Uvedení hry Odcházení - Václav Havel - Divadlo Archa, Praha (20. května 2008) | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Na místě byly i zahraniční štáby a údiv nad hojnou účastí na představení divadelní akce vyjádřil sám Václav Havel. "Ještě se mi nestalo, že bych se u kulturní události setkal s takovým zájmem novinářů," glosoval situaci.

Za mlčení, které až dosud přípravy Odcházení provázelo, byli  novináři odměněni. Tvůrci se snažili zodpovědět každou otázku, včetně té, zda se do představení vrátí Dagmar Havlová. Ta ze zdravotních důvodů necelé tři týdny před premiérou z inscenace odešla.

"Byl bych rád, kdyby si v Odcházení moje žena zahrála, i když to možná bude v jiné inscenaci. Ale není všem dnům konec," řekl Václav Havel a dodal, že označení "světová premiéra" nemá rád, protože mu přijde příliš pyšné.

Rehabilitované téma
Dramatik také popsal zrod své hry. Psát ji začal již před rokem 1989, ale ve dvou třetinách ji odložil jako cosi, co patří do "pravěku v jeho životě". Po letech však téma pro sebe rehabilitoval, vrátil se k němu a obohatil jej o nové zkušenosti.

"Hra vyrůstá z archetypálního zážitku rozkladu hodnot promítnutého do schématu vladaře, který přichází o moc a následkem toho se rozpadá i jeho dvůr. Z patolízalů jsou zrádci a naopak ti, kterými bylo pohrdáno, jsou nakonec jediní věrní," popsal dramatik.

Hru také v úterý poprvé spatřil na jevišti při generální zkoušce za účasti publika. "Hra ožila a můj vztah k ní se trochu proměnil. A to k lepšímu. David Radok v ní objevil leccos, co jsem si sám neuvědomil. To je to nejlepší, co si autor může přát," nešetřil Havel chválou s tím, že Radok text režíroval se zaujetím, hraničícím s posedlostí.

Odcházení? Citová záležitost
Pro Davida Radoka je Odcházení citová záležitost. "Můj tatínek měl v sedmdesátých letech ve Vídni režírovat Havlovy aktovky, při přípravě inscenace však zemřel. S Václavem Havlem je pojilo hluboké přátelství a respekt a také já jsem si pana Havla vždy nesmírně vážil. Moje spojení s Odcházením není jen režijní, ale také lidské," uvedl režisér.

Jak David Radok, tak Václav Havel se nevyhnuli tomu, aby okomentovali současnou situaci v pražské kultuře, kdy část divadelníků vede spor s magistrátem, jak rozlišit neziskový a ziskový sektor a celkově financovat kulturu. Problémy se totiž bolestně dotýkají i Archy, která od ledna marně čeká na slíbený, ale snížený grant.

Inscenaci Odcházení  proto zaplatili výhradně sponzoři. Davida Radoka se dotklo, že pražský radní pro kulturu Milan Richter šíří fámy o přehnané nákladnosti inscenace, která však vůbec nevznikla z veřejných prostředků. Havel pak připomněl důležitost menšinové kultury a prohlásil, že stojí na straně dnes opět již svých kolegů – tedy divadelníků.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Vyrábět legraci je těžší než hrát tragédii. Bareš poprvé na Fidlovačce

Motiv z plakátu inscenace Miláček Célimare, kterou chystá Divadlo Na Fidlovačce...

Člověk, který vede dvojí život. Proutník, co se chce oženit. Pražské Divadlo Na Fidlovačce chystá na 5. března...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

RECENZE: Kolovrat s formulí, umrlec ze saka. Potměšil a Špalek si hrají

Jakub Špalek a Jan Potměšil v divadelním nastudování Kytice

Loutkové bytové divadlo jako svébytný žánr. Divadelní spolek Kašpar uvedl v režii Jakuba Špalka ve svém pražském...

Najdete na iDNES.cz