Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Havel znal scénář Odcházení zpaměti, vzpomínají herci na natáčení

  1:00aktualizováno  1:00
Již za měsíc vstoupí do kin jeden z nejočekávanějších snímků letošního roku Odcházení, jímž na poli filmové režie debutuje Václav Havel. Před kameru dostal i herce, kteří se na plátně kin zas tak často neobjevují. "Z přátelství přijali i role vskutku mikroskopické," ocenil je Havel.

Odcházení je adaptací zatím poslední divadelní látky z dílny bývalého prezidenta. "Nápad zfilmovat Odcházení nevzešel původně z mé hlavy. Když se na to ovšem zpětně dívám, zdá se mi, že opravdu hrálo svou roli i to, že jde o mou poslední hru, k níž mám pochopitelně blíž než k těm napsaným před více než dvaceti lety," vysvětluje Havel, proč padla volba právě na Odcházení.

Z filmu Odcházení
Z filmu Odcházení
Z filmu Odcházení

Záběry z natáčení filmu Odcházení, které se do kin dostane 24. března.

Pod režijní taktovkou exprezidenta si zahrál mimořádný výběr českých herců a jeho představy prý plnil ochotně. "Někdy přinesl nápad či řešení ten, někdy onen, ale nevzpomínám si, že by byly nějaké spory kontroverze či principiální názorové rozdíly," charakterizuje spolupráci s domácí hereckou elitou režisér Havel, který ocenil i jejich skromný přístup k roli.

"Herci, kteří musí nejednou odmítat i hlavní role, byli ochotni z přátelství přistoupit na praktický pokus, že není malých rolí, a  přijmout i role vskutku mikroskopické," chválí Havel.

Hlavní hvězda? Fena

V hlavní roli kancléře Riegra se objeví Josef Abrhám.  "Každý člověk je někdy vtipný, někdy dojemný a někdy směšný. Takový je život, a tak chci svou roli hrát. Bez všech těchto poloh by byla pouhou karikaturou," řekl herec o postavě s tím, že celé natáčení pro něj bylo mimořádné.

Z filmu Odcházení

Josef Abrhám ve filmu Odcházení

Není tajemstvím, že hlavní ženskou postavu – Riegrovu přítelkyni Irenu – připravoval autor  již v divadelní verzi  jako úlohu pro svou ženu, herečku Dagmar Havlovou. "Role Ireny byla psána pro mne, ale nikoliv o mně," připomíná představitelka filmové Ireny, která jinak za hlavní hvězdu označuje Almu, fenku boxera. "Hraje jenom na takzvanou ostrou, zásadně nezkouší. Ale vždycky je tam, kde má být," směje se herečka.

Zároveň připomíná, že byla u vzniku hry od samého počátku. "Byla jsem u toho, když ji Václav psal a četla jsem první rukopis, takže jsem měla možnost sledovat, jak se vyvíjela," říká.

"Hrála jsem ji nesmírně ráda. A ta divadelní Irena, kterou jsem studovala a kvůli nemoci pak nemohla hrát, mi pomáhala ve znalosti textu, který jsem si ještě i po těch dvou letech pamatovala," tvrdí. Ve filmu nicméně začínala s čistým stolem. "Každý režisér má jinou představu, a stejně tak i každý herec uchopí postavu pokaždé z jiné strany," objasnila Havlová.

Riegrovým protihráčem je náměstek Klein, muž, který se brutálním způsobem dere na jeho místo. Ve filmu ho ztvárnil Jaroslav Dušek. "Postava je v textu jasně popsána, repliky jsou dané. Jediné, co jsme dolaďovali, byl kostým. Tam jsem dal několik podnětů a některé z nich pan režisér přijal. Výborně třeba rozvinul Kleinovu práci s polštářkem. Však uvidíte," slibuje herec, kterého překvapilo, jak dobrým režisérem Havel je. "Přece jen to je debutant, člověk čekal, jestli budou nějaká škobrtnutí, nejistoty. Místo toho se zdá, že pan režisér si ví rady a navíc umí text zpaměti, což je neobvyklé," podotkl Dušek.

Premiéra filmu  je plánována na 24. března.  

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Najdete na iDNES.cz