Arnošt Lustig, Václav Havel | foto: ČTK

Havel a Lustig jsou čestnými doktory

  • 3
Bývalý český prezident a dramatik Václav Havel a spisovatel Arnošt Lustig v Praze dostali čestný doktorát Western Michigan University za literární práci.

Americká univerzita v Praze letos opět pořádá letní školu tvůrčího psaní. Havla a Lustiga se rozhodla ocenit, aby uctila "vynikající literární kvality jejich díla i jejich boj za svobodný život člověka".

"Těší mě, že dostávám doktorát za literaturu. Po určitém přeryvu se totiž chci vrátit ke psaní, které cítím jako své původní a hlavní poslání," řekl Václav Havel po dlouhém aplausu po převzetí doktorátu ve velké aule Karolina.

"Když poslouchám ta dojemná laudatia při přebírání doktorátů, vždy se červenám, protože myslím, že nejsem tak hezký jako můj příběh. Necítím ale jen stud, ale i radost z toho, že stále existují určité hodnoty, které jsou ceněné a za které stojí za to bojovat," uvedl dále exprezident.

Havel tak dnes rozšířil svoji kolekci čestných doktorátů, které nashromáždil během svých mnoha cest pracovních i soukromých. Stejně jako další významná ocenění mu udílejí různé instituce čestné doktoráty i v době, kdy již není hlavou českého státu.

Kromě prestižních univerzit například v Cambridgi či Oxfordu udělili čestné doktoráty Havlovi také třeba na univerzitě v Bukurešti, Vilniusu či v Ankaře. Zatím posledním takovým titulem je čestný doktorát varšavské univerzity z roku 2004.

Letní škola tvůrčího psaní Prague Summer Program má více než desetiletou tradici. Programu se již zúčastnilo přes tisíc začínajících literátů. Škola umožňuje účastníkům převážně z řad amerických vysokoškolských studentů rozvíjet spisovatelské nadání pod vedením renomovaných autorů v prostředí evropské metropole.

Arnošt Lustig je s pražskou letní školou spjat již od jejího založení jako vyhledávaný pedagog. "Spolupráce mezi Západní michiganskou univerzitou a Karlovou univerzitou tvoří jakýsi tunel mezi Amerikou a Českou republikou. Mladí lidé, kteří sem jezdí, milují Českou republiku," řekl Lustig.

"Jsem rád, že cenu dostávám spolu s Václavem Havlem, který byl v době totalitarismu na Západě vnímán jako hlas z téměř mrtvé země," doplnil.

Lustig byl kvůli svému židovskému původu za druhé světové války vězněn v koncentračních táborech. Zážitky z té doby představují těžiště jeho tvorby. Po válce působil také jako novinář. V roce 1968 emigroval; nyní žije ve Washingtonu a je profesorem literatury a filmu na Americké univerzitě.

V roce 2003 byl nominován za román Krásné zelené oči na Pulitzerovu cenu v kategorii próza. Letos v prosinci oslaví osmdesáté narozeniny; tomuto výročí byl v květnu věnován mezinárodní literární maraton pořádaný Jazzovou sekcí.

,