Ilustrace Josefa Lady k Osudům dobrého vojáka Švejka za světové války. Jaroslav

Ilustrace Josefa Lady k Osudům dobrého vojáka Švejka za světové války. Jaroslav Hašek napsal první díl na Žižkově. | foto: Josef Lada

Haškův Švejk vyjde na CD

"Poslušně hlásím, pane obrlajtnant, že jsem jednou četl v novinách, že normální člověk má mít na hlavě průměrně šedesát až sedmdesát tisíc vlasů a že černý vlasy bývají řidčí, jak je vidět z mnoha případů,“ říká ve vlaku směřujícím do Českých Budějovic dobrý voják Švejk nadporučíkovi Lukášovi a přitom netuší, že tento výrok na adresu plešatého generálmajora von Schwarzburga pošle oba záhy na bojiště.

Milovníci díla Jaroslava Haška a jeho Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války si budou nyní moci příběhy svého hrdiny vychutnat nejen v knižní podobě. Vydavatelství Supraphon se totiž chystá do konce roku uvést na trh dvanáct kompaktních disků s vyprávěním Jana Wericha. V těchto dnech vyšla první dvě ze šesti "dvojcédéček".

"Rozhodli jsme se, že Švejka vydáme ku příležitosti stého výročí od narození moudrého klauna," řekl Zdeněk Brouček ze Supraphonu.

Kromě toho už vyšla začátkem roku po téměř půlstoletí vzniku i filmová verze Švejka na DVD nosičích. Snímky zvané Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím, které v letech 1956 a 1957 natočil režisér Karel Steklý s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli doplňuje řada bonusů.

"V supraphonském archivu jsme našli nikdy nevydané nahrávky kapitol Švejk před soudními lékaři a Švejka vyhodili z blázince, dále nezveřejněnou část Švejkovy budějovické anabáze a velkou pasáž ze Švejkových příhod v Királyhidě," uvedla producentka Naďa Dvorská.

"Nyní se tedy k posluchačům dostane všechno, co Werich kdy načetl, digitálně
vyčištěno a zbaveno šumů," dodal Brouček.

Legenda českého herectví Jan Werich namlouval Švejka pro Trnkův loutkový film průběžně od roku 1954 do 1970. Nahrávky zůstaly zachována v sadě 17 dlouhohrajících desek, které v Supraphonu vycházely v letech 1977 až 1983.

V prvním díle účinkují i Vlasta Burian jako polní kurát Katz, Jiřina Šejbalová v roli paní Müllerové a František Filipovský jako redaktor. Jelikož však Werichův záměr, že by i další postavy četli jím vybraní herci, byl obtížně proveditelný, zbytek románu načetl sám.