Obal knihy Bratr vlk

Obal knihy Bratr vlk | foto: Knižní klub

Harry Potter, nebo Bratr vlk?

O Michelle Paverové, autorce knihy Bratr Vlk, se hovoří jako o nové Rowlingové. Vyrovná se její dílo slavnému Harrymu Potterovi?

Davové šílenství zachvacující tisíce dětí, boj o první výtisky, rozsáhlé kampaně knihkupců a celosvětový zájem médií. Takový „cirkus“ doprovází každé vydání nového dílu Harryho Pottera, nejsledovanější dětské knihy současnosti.

Michelle Paverová, britská autorka vznikající šestidílné série Letopisy z hlubin věků, si o podobné globální publicitě zatím může nechat zdát. Nicméně nakladatelé do jejích knih vkládají značné naděje.

Svědčí o tom fakt, že Paverová za úvodní díl letopisů Bratr vlk dostala rekordní, na debut v oboru dětské literatury nevídanou zálohu na honorář: pět milionů dolarů (zhruba 120 milionů korun). A média hned oznamovala zrod nové J. K. Rowlingové.

Do českých knihkupectví příběhy z dob, kdy lidé žili v souladu s věčným a někdy i nelítostným řádem přírody, přivedl Knižní klub. Českému čtenáři se při listování titulem okamžitě vybaví Štorchova sága o lovcích mamutů. Podobnost je však jen zdánlivá.

Paverová se nesnaží věrně vylíčit život pravěkých lidí, daleko více jí jde o příběh, který má mytický charakter. Jedinou spojnicí se stává drsná krajina a každodenní boj lovce o přežití. Autorka zasadila příběh na sever (mapa na předsádce připomíná Norsko) a zdatně kloubí legendy přírodních národů s animismem, studiem chování vlků a vlastní zkušeností z pobytu v panenských lesích severního Finska.

Hlavním hrdinou je dvanáctiletý chlapec Torak, který žije s otcem mimo tlupy lovců. Zabití otce gigantickým medvědem, v jehož těle se usídlil zlý démon, je pro Toraka v podstatě rozsudkem smrti: chybějí mu nástroje, kožešiny pro nadcházející zimu a především zkušenosti. A navíc umírajícímu tatínkovi přísahal, že kraj zbaví medvědovy ničivé síly.

Vyprávění Michelle Paverové nepostrádá syrovost, je sugestivní a zbavené romantiky: jednou z nejsilnějších pasáží je Torakovo rozhodování, zda usmrtit bezbranné vlčí mládě a utišit hlad, nebo vyslyšet volání ve vlčí řeči, pro Toraka podivuhodně srozumitelné. Autorka píše svěžím jazykem, střídá lidskou a vlčí perspektivu. Nehýří efekty, i dějová linka je poměrně jednoduchá a přehledná.

Nakonec se ukáže, že nic v Torakově životě se neděje náhodou. Chlapec je totiž součástí proroctví a je předurčený bojovat se zlem, které se usídlilo ve světě hrdinů (což je asi nejoblíbenější východisko současných dětských příběhů, Harrym Potterem počínaje a Eragonem konče).

Pouť k hoře Ducha světa je však jen prvním iniciačním krokem, v němž Torak musí využít důvtip, překonat strach a riskovat pro přítele. Počkejme si, zda při dalším rozvíjení příběhu autorka nesklouzne do schematických šablon. Úvodní část je totiž velmi slibná.

MICHELLE PAVEROVÁ - Bratr vlk
Přeložila Jana Jašová, Knižní klub, 246 stran doporučená cena 199 korun
Hodnocení MF DNES: