Hapkovi přála subreta i další přátelé

  • 2
Písně Petra Hapky zazněly v podání jeho oblíbených interpretů v zaplněné Státní opeře v Praze. Koncert se uskutečnil u příležitosti Hapkových šedesátých narozenin skladatele, ovšem s více než čtyřměsíčním zpožděním. Skladatel výročí oslavil již 13. května.

Šansoniérka Hana Hegerová, která se charakterizovala jako Hapkova "nejstarší subreta", připomněla mnohaletou spolupráci se svým "dvorním autorem" hity Vana plná fialek nebo Levandulová.

Zatímco Hegerovou doprovázel početný orchestr pod taktovkou Petra Maláska, písničkář Jaromír Nohavica si při zpěvu svých vlastních písní vystačil jen s doprovodem kapelníkova klavíru; v Písni o noci zněl ztichlým sálem dokonce jen jeho hlas.

Během večera oslavenci z filmového záznamu promítaného na plátně nad pódiem gratulovala řada jeho spolupracovníků a přátel ze světa hudby, filmu i těch, s nimiž Hapku spojují jiné zájmy.

Blahopřáli mu režiséři, skladatelé, textaři, kamarádi i příbuzní. Osobně mu přišel popřát textař Michal Horáček, se kterým Hapka spolupracoval na řadě alb.

Oživením programu byla však zejména návštěva několika motorkářů, kteří Hapkovi přišli s "lahváči" v ruce na pódium sborově zazpívat jeho hitovou hospodskou odrhovačku Buřty, pivo, nenávist.

Hapkovu vášeň pro jízdu na motocyklech Harley-Davidson několikrát připomněl také herec a zpěvák Jiří Macháček, který celým večerem provázel.

Vrcholem programu byla vystoupení Lucie Bílé, která písní S cizím mužem v cizím pokoji dala nový rozměr Hapkovu a Horáčkovu hitu z jejich alba V penziónu svět, a Richarda Müllera. "Štěstí je krásná věc," přizvukovalo v závěru koncertu Müllerovi hlediště.

Na pódium potom vystoupil i sám Hapka, který předtím celý koncert sledoval z divadelní lóže. "Bál jsem se, že budu plakat, ale jsem šťastný. Děkuji," rozloučil se s gratulanty i diváky.

Před koncertem říkal, že se chce nechat překvapit. "Nechci oslavu, jakou jsem si vysnil já. Chci být nadšen, chci jásat, výskat a chci se ještě dlouho těšit tomu, jak mě to báječně překvapilo," tvrdil Hapka.

Pořadatelé jej proto neseznámili s celým programem večera., z něhož část výtěžku věnují hudební škole pro nevidomé a Konzervatoři a ladičské škole Jana Deyla v Praze.

Petr Hapka je autorem řady písní, skládal hudbu i k divadelním představením a filmům. Je podepsán například pod hudbou k filmům Tisícročná včela, Panna a netvor, Deváté srdce, Perinbaba nebo Kráva.

Spolu s textařem Michalem Horáčkem se podílel na desce Hany Hegerové Potměšilý host a s dalšími interprety na albech Penzión Svět, Citová investice a Mohlo by tu být i líp.

Oslava šedesátin skladatele Petra Hapky ve Státní opeře v Praze - Jiří Macháček. (27. září 2004)

Oslava šedesátin skladatele Petra Hapky ve Státní opeře v Praze - Hana Hegerová. (27. září 2004)

Oslava šedesátin skladatele Petra Hapky ve Státní opeře v Praze - Ruth Horáčková. (27. září 2004)

Oslava šedesátin skladatele Petra Hapky ve Státní opeře v Praze - "harleyáři". (27. září 2004)

Oslava šedesátin skladatele Petra Hapky ve Státní opeře v Praze - Michal Horáček. (27. září 2004)