Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hansard s Irglovou zahrají v létě českým fanouškům

  17:48aktualizováno  17:48
Poprvé po zisku Oscara za nejlepší filmovou píseň Falling Slowly z filmu Once se Markéta Irglová a Glen Hansard představí českým fanouškům. Na léto mají v plánu pět tuzemských koncertů, přičemž tři z nich v jižních Čechách.

Oscar - Glen Hansard a Markéta Irglová s cenou za nejlepší filmovou píseň - Kodak Theatre, Hollywood, Los Angeles (24. února 2008) | foto: ČTK

Města České Budějovice, Český Krumlov, Milevsko, Náměšť nad Oslavou a Telč se tak velmi pravděpodobně zařadí mezi světové metropole jako New York, Londýn, Barcelona, které figurují mezi zastávkami turné.

Do Česka přiletí Hansard a Irglová na přelomu července a srpna. "Je to na 90 procent, čekám na potvrzení irského managementu. Koncertů bude pět, maximálně šest. Ve valné většině tam, kde už vystoupili v minulosti, jako poděkování pořadatelům. Měli jsme kolem stovky nabídek, často velmi lukrativních," uvedl otec Markéty Marek Irgl.

Píseň Falling Slowly

Ze známých termínů by se měli objevit 30. července na nádvoří telčského zámku při festivalu Prázdniny v Telči, 1. srpna v Českých Budějovicích na festivalu Lugnasad a 2. srpna na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově. O dnech, kdy vystoupí na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou a v areálu milevského kláštera, se zatím jedná.

V Krumlově budou hrát od 20 hodin v Pivovarské zahradě, v Budějovicích od 21 hodin na Sokolském ostrově. Přivezou si s sebou hosta, jehož jméno zatím pořadatelé neznají. Žádné místní předkapely slavná dvojice nechce.

popisek Duo Hansard-Irglová má Oscara
Zlatá soška pro píseň Falling Slowly

"Bude to jejich samostatný koncert. Těch pár měst si vybrali jako poděkování pořadatelům, kteří se nebáli udělat jim koncert, když u nás ještě nebyli hvězdy. V našem klubu Solnice byl v roce 2004. Počítáme s 1500 návštěvníky. Vstupenky nebudou dražší než 250 korun a začneme je prodávat v květnu," řekl dramaturg budějovického klubu Solnice Jiří Grauer.

O tom, že Hansard přijede do jižních Čech, se začalo mluvit už krátce poté, co získal Oscara. Tehdy ale ještě nikdo nevěděl, co se bude dít po oscarovém úspěchu. "Dostali nabídky na světové turné, vypadalo to, že Glen odjede na léto do Japonska, ale nakonec se rozhodl pro Česko. Chtěl jet tam, kde už hrál," dodává Grauer.

RfP 2006 - Glen Hansard (The Frames)Markéta Irglová a Glen Hansard na večírku před OscaryOscar - Glen Hansard a Markéta Irglová s cenou za nejlepší filmovou píseňOscar - Glen Hansard a Markéta Irglová s cenou za nejlepší filmovou píseň

Vůbec prvními velkými festivaly, kde se Hansard v Česku před několika lety objevil, byly Náměšť a Telč. Do Telče se v roce 2004 dostal díky liberecké folkrockové skupině Jarret, která pořadatele Milana Koláře přemluvila.

"Já jsem nevěděl, kdo to je. Říkám Marku (baskytarista Jarretu Marek Štulír), prosím tě, toho nikdo nezná. A on: na něj chodí lidi a je výborný. Tak jsme to rozjednali, že to zkusíme, pak  mi to skoro ještě rozmlouvali. Nevěděl jsem, že je to jméno velikosti Boba Dylana... Glen přijel, vystoupil v Telči na náměstí a byl to úplně obyčejný kluk v košili. A choval se tam ty tři dny naprosto přirozeně. Najednou jsme si všichni kolem vzpomněli, že takhle se chovali folkaři před 25 lety a nikdo z nich se tak už nechová," vzpomíná Kolář.

Markéta Irglová pózuje se soškou Oscara na břehy řeky BečvyHansard prý odmítal i nové oblečení. Když mu koupili novou mikinu, hned ji někomu daroval. "Byl nesmírně skromnej, hrál kdekoli a kdykoli: v noci v podloubí, u rybníka pro čtyři holky," doplňuje Kolář.

V Náměšti nad Oslavou, která byla vůbec prvním českým festivalem, kde se objevil, si Hansard zase rád přišel zahrát do kempu k ohni. Důležitá je pro něho atmosféra koncertu. I proto si například vymínil, že v Telči zahraje na nádvoří. "Tam je prý schované kouzlo," dodal Kolář.


Hansard a Irglová v Česku

přelom července-srpna

České Budějovice (1. 8.)
Český Krumlov (2. 8.)
Milevsko
Náměšť nad Oslavou
Telč (30. 7.)
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz