Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hansard a Irglová končí české turné, umějí i osmkrát přidat

  11:10aktualizováno  11:10
Glen Hansard a Markéta Irglová se o víkendu zastavili v Českých Budějovicích a Českém Krumlově v rámci tuzemského turné, které v pondělí zakončí ve vyprodaném milevském klášteře.

Markéta Irglová a Glen Hansard - Pivovarská zahrada, Český Krumlov (2. srpna 2008) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

. oscarovÝ sen

Písničkářka Markéta Irglová a irský muzikant Glen Hansard získali Oscara za nejlepší píseň díky baladě Falling Slowly

Ty tři obří fronty na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích byly v pátek večer výmluvnější než všechna slova. Takřka tři tisíce lidí v nich stály kvůli dvěma jménům: Glen Hansard a Markéta Irglová. Když jejich host, irský písničkář Mark Geary, začal dvě minuty po osmé hrát, za plotem u budějovického bazénu se ještě táhla dlouhá řada čekajících.

Markéta Irglová a Glen HansardHansardův kamarád se ocitl v nelehké roli - navnadit publikum, z kterého už od pohledu leckdo jen zvědavě čekal, jak ti "oscaroví" vlastně vypadají naživo. Zaplněnou louku před bazénem se sice snažil rozezpívat, ale reagovaly jen první řady. Zatímco spousta diváků jeho blok proklábosila, Hansard s Irglovou ho poslouchali na trávě před pódiem.

"Dobry večer," pozdravil pak po krátké pauze ve 20.52 hodin dav Hansard sám. Po první písni se k němu přidali Irglová a baskytarista Jiří Petřek a pěti písněmi připomněli album Swell Season, které obsahuje i hit Falling Slowly. - Podívejte se, jak Hansard s Irglovou zazpívali Falling Slowly v berlínském kostele Passionskirche při svém prvním pooscarovém vystoupení v Evropě.

Markéta Irglová a Glen Hansard

Když se při druhé skladbě Lies spustil déšť, ujišťoval se Ir česky: "Všechno v pořádku?" Svůj oblíbený povel "Zpívat!" pronesl při třetí, snové The Moon a jeho věrní ho okamžitě poslechli. "To stačí," křičel směrem k nebi před další, drásavou a emocemi nabitou When Your Minds Made Up, v níž poprvé naplno vyzněl kontrast jeho vypjatého zpěvu s křehkým vokálem Irlgové.

"Co teď, máme pokračovat?" ptal se, když se víc rozpršelo. Odpověď byla jasná. A pak to přišlo. Jako by se Ir naučil kouzla od Žalmana, při jehož písni Zlý a krutý déšť se svého času vždy spolehlivě spustil liják - s posledními tóny Falling Slowly spadly poslední kapky.

. Dvojice si zaskočila do brna

Glen Hansard výkony na pódiu brněnského Mahenova divadla zapíjel čajem, který si přinesl v půlllitru.

Při nejočekávanější písni některé páry tančily a Hansard si vychutnal její konec s basistou, když si energicky podupával levou nohou. "Díky, díky moc," reagoval česky na aplaus. "A ti, kteří přišli na jednu píseň, mohou odejít," dodal anglicky.

Svou typickou polohu, směs něhy a kytarového nářezu, předvedl v následujících Leave a Finally. "Novy piseň," uvedl další skladbu, kterou věnoval všem na druhé straně řeky. Tam totiž koncert sledovaly desítky těch, kteří nechtěli platit vstupné.

Hansard a Irglová v Berlíně - koncert v kostele PassionskirchePo novince ztlumené do pianissima přišel ostrý střih, rockově zkreslená kytara, zpěv až na dřeň a na závěr opět přechod do ticha. Diváky vzápětí roztleskal do rytmu v rokenrolu, který si s Irglovou zazpívali na jeden mikrofon.

Jen klavír a basa poté podbarvily jakési Hansardovo poselství, písničku Happiness. Zpíval ji bez kytary a podobně jako o den později v Krumlově při ní slovy i gesty vyzýval, aby si všichni lidé přáli navzájem štěstí. V refrénu pomalé skladby vynikl zpěv Irglové a zároveň se v ní nádherně protly barvy jejich hlasů.

Markéta Irglová a Glen Hansard

Oficiální část koncertu uzavřel Hansard jedním z hitů své kapely The Frames, Fitzcarraldo. Do uší se vrýval úvodní motiv klavíru, který plnohodnotně zastoupil elektrickou kytaru a housle z původní verze.

Sérii přídavků, bouřlivě vytleskaných, zahájila Irglová sama s klavírem písní The Hill z filmu Once. Ve druhé se k trojici přidal Geary, třetí, hitovou Star, star muzikanti při společném zpěvu s publikem postupně ztišovali až do ticha.

. Jak se fotí Irglová s Hansardem

Fotoreportérka MF DNES se snažila pár vyfotit na Folkových prázdninách a na jedno odpoledne se z ní stala paparazzi.

Na jeden mikrofon si pak ústřední dvojice střihla starší kousek Red Chord, po výzvě Zpívat podpořené hlavně dívčími hlasy. "Dobrou noc!" rozloučil se podruhé a opět marně - po třech minutách si ho fanoušci vypískali zpátky.

Následovala vypalovačka Revelate a klidnější Blood, znovu s dívčím chorálem, který se Irovi tak zalíbil, že česky žádal: Ještě jednou. Osm přídavků zakončily další odpíchnutá skladba a Devil town, zpívaná a capella a doplněná o divácké luskání. Čas? 22:47.

43. MFFKV - Glen Hansard a Markéta Irglová - koncert v RichmonduHansard a Irglová v Berlíně - Markéta na zvukové zkoušceOscar - Glen Hansard a Markéta Irglová s cenou za nejlepší filmovou píseňGrammy - Glen Hansard a Markéta Irglová během setkání s novinářiHansard a Irglová v Berlíně - koncert v kostele Passionskirche

Hansardův páteční koncert postrádal něco z magie, které dosáhl třeba před čtyřmi lety na Prázdninách v Telči - ono taky na louce se rodí souznění hůř než na zámeckém nádvoří. I v Českém Krumlově zpíval o den později s větším nasazením. Své budějovické fanoušky ovšem nezklamal, hodně prvoposluchačů nadchl a mnohým ukázal, že existuje i jiná hudba než ta nožem nebo sekerou.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz