Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hansard a Irglová končí české turné, umějí i osmkrát přidat

  11:10aktualizováno  11:10
Glen Hansard a Markéta Irglová se o víkendu zastavili v Českých Budějovicích a Českém Krumlově v rámci tuzemského turné, které v pondělí zakončí ve vyprodaném milevském klášteře.

Markéta Irglová a Glen Hansard - Pivovarská zahrada, Český Krumlov (2. srpna 2008) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

. oscarovÝ sen

Písničkářka Markéta Irglová a irský muzikant Glen Hansard získali Oscara za nejlepší píseň díky baladě Falling Slowly

Ty tři obří fronty na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích byly v pátek večer výmluvnější než všechna slova. Takřka tři tisíce lidí v nich stály kvůli dvěma jménům: Glen Hansard a Markéta Irglová. Když jejich host, irský písničkář Mark Geary, začal dvě minuty po osmé hrát, za plotem u budějovického bazénu se ještě táhla dlouhá řada čekajících.

Markéta Irglová a Glen HansardHansardův kamarád se ocitl v nelehké roli - navnadit publikum, z kterého už od pohledu leckdo jen zvědavě čekal, jak ti "oscaroví" vlastně vypadají naživo. Zaplněnou louku před bazénem se sice snažil rozezpívat, ale reagovaly jen první řady. Zatímco spousta diváků jeho blok proklábosila, Hansard s Irglovou ho poslouchali na trávě před pódiem.

"Dobry večer," pozdravil pak po krátké pauze ve 20.52 hodin dav Hansard sám. Po první písni se k němu přidali Irglová a baskytarista Jiří Petřek a pěti písněmi připomněli album Swell Season, které obsahuje i hit Falling Slowly. - Podívejte se, jak Hansard s Irglovou zazpívali Falling Slowly v berlínském kostele Passionskirche při svém prvním pooscarovém vystoupení v Evropě.

Markéta Irglová a Glen Hansard

Když se při druhé skladbě Lies spustil déšť, ujišťoval se Ir česky: "Všechno v pořádku?" Svůj oblíbený povel "Zpívat!" pronesl při třetí, snové The Moon a jeho věrní ho okamžitě poslechli. "To stačí," křičel směrem k nebi před další, drásavou a emocemi nabitou When Your Minds Made Up, v níž poprvé naplno vyzněl kontrast jeho vypjatého zpěvu s křehkým vokálem Irlgové.

"Co teď, máme pokračovat?" ptal se, když se víc rozpršelo. Odpověď byla jasná. A pak to přišlo. Jako by se Ir naučil kouzla od Žalmana, při jehož písni Zlý a krutý déšť se svého času vždy spolehlivě spustil liják - s posledními tóny Falling Slowly spadly poslední kapky.

. Dvojice si zaskočila do brna

Glen Hansard výkony na pódiu brněnského Mahenova divadla zapíjel čajem, který si přinesl v půlllitru.

Při nejočekávanější písni některé páry tančily a Hansard si vychutnal její konec s basistou, když si energicky podupával levou nohou. "Díky, díky moc," reagoval česky na aplaus. "A ti, kteří přišli na jednu píseň, mohou odejít," dodal anglicky.

Svou typickou polohu, směs něhy a kytarového nářezu, předvedl v následujících Leave a Finally. "Novy piseň," uvedl další skladbu, kterou věnoval všem na druhé straně řeky. Tam totiž koncert sledovaly desítky těch, kteří nechtěli platit vstupné.

Hansard a Irglová v Berlíně - koncert v kostele PassionskirchePo novince ztlumené do pianissima přišel ostrý střih, rockově zkreslená kytara, zpěv až na dřeň a na závěr opět přechod do ticha. Diváky vzápětí roztleskal do rytmu v rokenrolu, který si s Irglovou zazpívali na jeden mikrofon.

Jen klavír a basa poté podbarvily jakési Hansardovo poselství, písničku Happiness. Zpíval ji bez kytary a podobně jako o den později v Krumlově při ní slovy i gesty vyzýval, aby si všichni lidé přáli navzájem štěstí. V refrénu pomalé skladby vynikl zpěv Irglové a zároveň se v ní nádherně protly barvy jejich hlasů.

Markéta Irglová a Glen Hansard

Oficiální část koncertu uzavřel Hansard jedním z hitů své kapely The Frames, Fitzcarraldo. Do uší se vrýval úvodní motiv klavíru, který plnohodnotně zastoupil elektrickou kytaru a housle z původní verze.

Sérii přídavků, bouřlivě vytleskaných, zahájila Irglová sama s klavírem písní The Hill z filmu Once. Ve druhé se k trojici přidal Geary, třetí, hitovou Star, star muzikanti při společném zpěvu s publikem postupně ztišovali až do ticha.

. Jak se fotí Irglová s Hansardem

Fotoreportérka MF DNES se snažila pár vyfotit na Folkových prázdninách a na jedno odpoledne se z ní stala paparazzi.

Na jeden mikrofon si pak ústřední dvojice střihla starší kousek Red Chord, po výzvě Zpívat podpořené hlavně dívčími hlasy. "Dobrou noc!" rozloučil se podruhé a opět marně - po třech minutách si ho fanoušci vypískali zpátky.

Následovala vypalovačka Revelate a klidnější Blood, znovu s dívčím chorálem, který se Irovi tak zalíbil, že česky žádal: Ještě jednou. Osm přídavků zakončily další odpíchnutá skladba a Devil town, zpívaná a capella a doplněná o divácké luskání. Čas? 22:47.

43. MFFKV - Glen Hansard a Markéta Irglová - koncert v RichmonduHansard a Irglová v Berlíně - Markéta na zvukové zkoušceOscar - Glen Hansard a Markéta Irglová s cenou za nejlepší filmovou píseňGrammy - Glen Hansard a Markéta Irglová během setkání s novinářiHansard a Irglová v Berlíně - koncert v kostele Passionskirche

Hansardův páteční koncert postrádal něco z magie, které dosáhl třeba před čtyřmi lety na Prázdninách v Telči - ono taky na louce se rodí souznění hůř než na zámeckém nádvoří. I v Českém Krumlově zpíval o den později s větším nasazením. Své budějovické fanoušky ovšem nezklamal, hodně prvoposluchačů nadchl a mnohým ukázal, že existuje i jiná hudba než ta nožem nebo sekerou.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Nebyl tu jen Bratříček aneb hudební vzpomínky na tragický rok 1968

Polský dokument Bratříček Karel má u nás premiéru 25. srpna

Píseň Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka patří k nejvýraznějším hudebním symbolům vztaženým k událostem ze srpna...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Sziget znamená maďarsky ostrov. A také týdenní festival plný zábavy

Dua Lipa na festivalu Sziget 2018

Tisíc koncertů a jiných představení v sedmi dnech, hvězdy od Kendricka Lamara po Arctic Monkeys a 565 tisíc návštěvníků...

Najdete na iDNES.cz