Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hana Hegerová: Správná píseň mi utrhne srdce

  17:07aktualizováno  17:07
Haně Hegerové je sedmdesát. Jubileum zpěvačka předjímala pátečním koncertem v rodné Bratislavě, zatímco nedělní pražské vystoupení si naplánovala do vinohradského divadla. V předprodeji zmizely lístky za hodinu a situace se opakovala, když pořadatelé přidali další vystoupení na 28. října. Je to symbolické. Sváteční datum 28. října se vztahuje k bývalému Československu, státu založenému před třiaosmdesáti lety, ve kterém se zpěvačka narodila jako Carmen Farkašová. Do značné míry se její písně staly společným majetkem, který - na rozdíl od Československa - trvá.
Mít vyšší plat, tak...

Hana Hegerová má v žilách krev střední Evropy, zčásti slovenskou, zčásti českou, ale také maďarskou i německou. Od dětství se učila jazyky, doma v Bratislavě poslouchala z desek opery a chodila do baletu. V šesti letech tančila pohádkového trpaslíka ve Slovenském národním divadle, na gymnáziu hrála v ochotnickém souboru. Na herečku se začala připravovat v odborném divadelním kurzu bratislavské konzervatoře.

Jméno Carmen nahradila Hanou proto, že je považovala za příliš umělecky zavazující. "Lidé by si mohli myslet: hraje špatně, a ještě si dá jméno Carmen," říkala. A příjmení si změnila po mamince na Čelková.

Režisér Jiří Krejčík ji objevil pro svůj film Frona, v němž dostala hlavní roli. S filmaři se dostala do Prahy, kde jí Jan Werich nabídl angažmá v Divadle ABC, ale raději se vrátila na Slovensko a vdala se. Hrála v žilinském divadle, brala měsíčně sedm stovek. Manžel byl tenkrát na vojně a o syna se jí starala matka. "Mít vyšší plat, patrně bych zůstala žilinskou herečkou," žertovala Hegerová, která během divadelních prázdnin roku 1957 začala zpívat v bratislavské Tatra revui. Pak si o sobě přečetla kritiku, podle které má Slovensko úžasnou zpěvačku evropského formátu. O rok později, zlákána nabídkou Divadla Rokoko, se přestěhovala do Prahy.

Raději se nechlubit

V šedesátých letech se Hana Hegerová vyvázala z prvního manželství i divadelních angažmá. To semaforské jí dalo skladby Barová lavice, Z mého života nebo V opeře. Zpívala skvěle blues Černá Jessie, jazzový tradicionál Oh, Daddy, židovskou lidovku Noc, při níž ji doprovázel smyčcový orchestr. Uměla si vybírat autory, zvláště Pavla Koptu, tvůrce jejího šansonového světa. Neutopila se v žádném hudebním žánru, naopak jej přizpůsobila svému profilu. Dramatické cítění, schopnost zažehnout v písni příběh, emoci nebo silný pocit z ní učinily ve svém oboru nezastupitelnou interpretku. "Slovo šanson znamená ve Francii píseň. Nepředepisuje hudební formu, ale osobní angažmá interpreta," vysvětlovala své pojetí Hegerová, která převzala písně z repertoáru francouzských klasiků šansonu Edith Piaf (Petr a Lucie) nebo Jacquesa Brela (Lásko prokletá).

Své recitály přenesla do Belgie, Švýcarska či Německa, kde často vystupovala na scénách různých kabaretů a komunikovala s publikem jeho rodnou řečí. K životním triumfům Hany Hegerové patří hostování v pařížské Olympii. "Bývá nazývána 'českou Piaf' nebo 'Greco Východu', je však šansonovou zpěvačkou světové třídy," psal list Bild-Zeitung. Během husákovské normalizace zpěvačka záměrně tajila příznivé recenze na svá zahraniční vystoupení. Obávala se závisti nebo zákazů. "Jsem si téměř jista, že ve svých dobrých letech bych udělala mnohem víc, než mi bylo dopřáno. Ale nemyslím na to, jdu dál," komentovala svoji situaci později.

Kvalitní síto

"V mém žánru bych se neudržela, kdybych nebyla sama sebou, to prostě nejde. V tom je určitý handicap kolegů ze středního proudu, totiž jak sledovat nové a nové trendy, a přitom si udržet svou tvář," řekla Hana Heger ová kdysi měsíčníku Melodie. Svého nového velkého hitu se dočkala až v roce 1987, kdy vydala album Potměšilý host: nad Levandulovou, autorů Petra Hapky a Michala Horáčka, žertovala, že konečně má masovou hospodskou píseň. Ve výroční anketě, kterou časopis Melodie pořádal o rok později, vyhrála kategorie zpěvačka roku, album roku a singl roku.

V polovině devadesátých let hrdě hlásila, že na koncertech přivítala třetí generaci posluchačů. Znovu vyšly starší desky Lásko prokletá, Recital 2, Ohlédnutí a Potměšilý host, před třemi lety se na trhu objevil záznam vystoupení Hany Hegerové v Bratislavě. Kromě toho umělkyně nezapomíná žít. Ráda si kupuje drahé věci, udržuje si kondici cvičením a svým dvěma vnukům se snaží vynahradit čas, který prý neměla na syna. Ten je profesionálním hasičem.

Hana Hegerová sice říká, že ráda ztrácí hlavu, ale při výběru písní je velmi náročná. Čeká, dokud pocit spokojenosti nepřeváží nad dlouhými pochybami. V tom se nezměnila, a možná proto k ní nové šansony zatím nepřicházejí. "Vždycky čekám na text, který mi, jak říkám, utrhne srdce," tvrdí zpěvačka, jež dokáže posluchače přesvědčit, aby cítili totéž.Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Dionne Warwicková připomene svou kolegyni Arethu Franklinovou

Zpěvačka Dionne Warwicková

Soulová legenda Dionne Warwicková, která poprvé vystoupí v Česku 14. září, připomene nedávno zesnulou kolegyni Arethu...

Najdete na iDNES.cz