Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Když řez hrudníkem odkrývá obraz motýla se zmuchlanými křídly

  13:59aktualizováno  13:59
Jak se asi cítí doktor, když u pacienta zjistí smrtelnou nemoc? Známý lékař Bohumil Ždichynec o tom napsal řadu básní. Jsou tím nejsilnějším z jeho nové sbírky Hamlet v tekuté době. Člověk je musí číst znovu a znovu: tolik smutku, tolik profese, tolik smíření.

Ilustrační foto | foto: AP

Kdyby poezie dávno neskončila ve škarpě zájmu, byl by dnes Ždichynec známý autor: jeho básně se čítávaly ve Viole už v 60. letech. Od té doby má o pár akademických titulů a tři desítky knih víc. Básnických, vědeckých, povídkových. Říká se o něm, že je druhým Miroslavem Holubem, nejen proto, že i on je básnící lékař – nebo možná léčící básník.

I Ždichynec píše volným veršem, ale je lyrik, byť občas pěkně drsný. „Tomografický řez hrudníkem pacienta odkrývá obraz motýla se zmuchlanými křídly... V antické hodině před západem slunce spoušť rakovinových buněk vystřelila daleko za obzor... Život dohasínající v hříšně bestiální kráse, histologie s poselstvím zmaru... Co řeknu příbuzným?... V té chvíli v srdci umírala poezie.“ Člověku se to zařezává do mozku jako gama nůž.

Hamlet v tekuté době

autor:

nakladatel: Aesculapus

135 stran, 186 Kč

Hodnocení­: 80 %

Básně mají názvy jako Čekárna služby první pomoci, Diagnóza, Hamlet v nemocnici či Z oddělení intenzivní péče. Když v Diagnóze „proniká mezi žebra až do jater Prométheových“, kde najde, co tam být nemá, je vám ho líto skoro jako jeho pacienta: „Chci vyslovit krásný verš, ale ústa se mi stahují do podivné grimasy. Jsou situace, kdy ani já nemohu říct pravdu. Připadám si jako klaun, co odkládá masku, ale bojí se pohledu do zrcadla. Přeju si štěstí rozdávat, ale teď sahám do prázdna.“ Zděšení převlečené za profesionální poloúsměv.

Ale Hamlet v tekuté době nejsou jen hitchcockovské děje. Obsahuje i celoživotní postřehy a zážitky, některé vtipné a ironické jako o holubech, které autor jako malý chlapec tolik miloval, že by se kvůli nim stal snad i veganem, kdyby mu tak nechutnali s matčinou nádivkou.

„Lékařské“ básně jsou však nejpůsobivější, hotová vivisekce. Ne nadarmo kdosi Ždichyncovi vymyslel přezdívku filozof lékařské vědy. Napresuje do čtyř slov jednoduchou nepříjemnou pravdu, že „život žhne i křehne od početí“. A vysvětlí, že v dnešní tekuté době, kdy lidé zoufale na internetu hledají tu jedinou pravdu, nemusíme brát vše vážně, protože „kojenec křičí z povijanu a ničí si hlasivky, je-li zticha, zase se mu nerozvíjejí plíce... škodí pít i nepít, škodí jíst i nejíst, namáhat se či lenošit, spát i bdít“. 

To je léčebný zásah, po němž člověk pocítí okamžitou úlevu.
Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...

Český slavík letos nebude. Chce restart, další ročníky plánuje změny

Karel Gott líbá svého dvaačtyřicátého Slavíka (25. listopadu 2017).

Anketa hudební popularity Český slavík se letos neuskuteční. Informaci deníku Právo portálu iDNES.cz potvrdil Jaroslav...

Církve zaniknou do 50 let, tvrdí Dan Brown. S Langdonem na chvíli končí

Spisovatel Dan Brown v Praze (18. září 2018)

Autor bestsellerů Dan Brown posílá záhadologa Roberta Langdona k ledu. Připravuje knihu, která se bude lišit od všeho,...

Další z rubriky

RECENZE: Dokonce i hudba dokáže zabíjet v teskné ódě na Vukovar

Vukovar v roce 1991.

Listopad 1991. Na hřbitově v neprodyšně obklíčeném Vukovaru improvizuje na své nástroje sedm mužů jako o život. Také...

Po vile Tugendhat k roku 1968. Simon Mawer znovu píše o Československu

Spisovatel Simon Mawer před brněnskou vilou Tugendhat

Britský autor Simon Mawer představí v listopadu v Praze svůj nový román Pražské jaro. Autor knihy Skleněný pokoj...

RECENZE: Radka Třeštíková udržela standard. Veselí je ryze osobní

Spisovatelka Radka Třeštíková v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Nový román Radky Třeštíkové Veselí pohltí čtenáře nejen avizovaným veselím, ale také zármutkem, humorem, hravostí...

Najdete na iDNES.cz