Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Halasova erotika rozdmychala spor

  23:38aktualizováno  23:38
Praha - Dědice díla básníka Františka Halase v minulých týdnech zamrazilo. Na pultech se bez jejich svolení objevila útlá sbírka Thyrsos s nenápadnou obálkou, ale o to výbušnějším obsahem. Tyto dosti tvrdé erotické verše, doplněné o ilustrace Jindřicha Štyrského, vydal Halas počátkem třicátých jen pro úzký okruh přátel. Chápal je prý jako hřích mládí a jejich šíření na veřejnosti si dle korespondence a žijících synů nepřál. "Rozčileně mi volali z nakladatelství Akropolis, proč jsem dovolil vydat Thyrsos Pavlu Primusovi, když jim jsem to před pár měsíci odmítl. Jenže nejvíc překvapený jsem byl já!

O vydání Thyrsu se mnou Primus vůbec nemluvil, přestože od prvního prosince platí nový autorský zákon a souhlas dědiců je nutný," líčí básníkův syn Jan Halas. "Chystáme žalobu," dodává.

Žalobu opírá o novelizovaný autorský zákon, který rozšířil ochranu autorských práv z padesáti na sedmdesát let od úmrtí autora. A Halas zemřel v roce 1949.

Nakladatel Primus na svém počínání nic špatného nevidí: "Nevím, že si vydávání Halas nepřál.

V čem je problém? Nový autorský zákon? Ten začne platit až teď v lednu," říká nejprve Primus, avšak rychle se opravuje: "U sebe jsem to šířil už někdy v listopadu.

Nechť podají žalobu." Knihkupci se ovšem shodují, že Thyrsos vydaný Primusovou firmou dostali na pulty až v polovině prosince. Otázkou však je, kdy vznikly první výtisky nynějšího vydání sbírky - to je pro zákon nejdůležitější údaj. Podle právníka Petra Pečeného, který se zabývá problematikou autorského práva, je celá věc ošidná: "Když si nakladatel Primus přivede svědky, že ve své prodejně titul prodával už v listopadu, stane se nenapadnutelným." Co se ještě právního aspektu týče, nový autorský zákon vzal básníka Františka Halase (1901-1949) od prvního prosince skutečně v ochranu. Novelizovaná verze tohoto zákona totiž o dvacet let prodlužuje padesátiletou ochranitelskou lhůtu, která se počítá se od roku úmrtí. Až do konce loňského listopadu tedy byla díla tohoto básníka pro nakladatele zcela volná, o svolení dědiců žádat nemuseli. Novela zákona byla vyvolána sjednocováním legislativy se zeměmi Evropské unie, která na ochranu duchovního dědictví klade značný význam.

Dědicové Františka Halase se ovšem chtějí dovolávat spravedlnosti i kvůli porušení práv morálních. "Nejsem žádný puritán, ale můj otec se v korespondenci s manželkou vyjadřoval jasně a potvrzoval to i dnes už zesnulý přítel Bohumil Novák: Thyrsos se neměl stát součástí jeho díla. Proto jsme sbírku nezařadili do pětisvazkových spisů Františka Halase.

Nevyloučili jsme pouze, že tento soubor někdy uvolníme bibliofilům jako soukromý tisk nebo jej poskytneme literárním vědcům," doplňuje František X. Halas, dědic a zároveň spolueditor otcova díla.

Pavel Primus to chápe zcela jinak: "Je to jedna z nejlepších básnických sbírek české literatury a Halas je veliký básník, který si zaslouží, aby jeho dílo vyšlo úplně celé. A kromě toho je Thyrsos nyní beztak kompletně přístupný na internetu." Upozorňuje tak na nesvolené "zavěšení" těchto textů na stránce www.magazlin.cz/thyrsos.

"Chystali jsme tři sbírky Halasovy poezie a Thyrsos měl být čtvrtou, jakýmsi bonbonkem, literární kuriozitou. Spojil jsme se s dědici, ti však argumentovali otcovým přáním. Musel jsem se s tím smířit. Je to otázka etiky, ačkoli jsem o vydání hodně stál, rozhodnutí Halase i jeho dědiců jsem respektoval," říká Jiří Tomáš z nakladatelství Akropolis a komentuje podobu publikace, kterou vydal Pavel Primus: "Je to čistá komerce.

Vydal to s chudičkou ediční poznámkou. Takhle, bez kontextu s avantgardou a s Freudovým učením, svazek na Halase vrhá světlo, které není zdrávo. Kdyby si lidé měli z Halase pamatovat jen sbírku Thyrsos, je to škoda," dodává.

Vykladač Halasova díla, básník, dramatik a překladatel Ludvík Kundera, označil sbírku Thyrsos za "téměř pornografickou poezii". Publikaci vydal v roce 1932 Jindřich Štyrský s vlastními ilustracemi jako bibliofilii v Edici 69 s poznámkou, že jde o "soukromý tisk pro okruh přátel a sběratelů", v nákladu 138 výtisků.

Vdomovském knihkupectví Primusu ve Vězeňské ulici v Praze 1, kde kontroverzní publikaci stále mají, Thyrsos prodají s ústním vysvětlením, že jde o výjimečný náklad 500 výtisků, dotisk je prý vyloučený. "Chceme zachovat výlučné postavení Thyrsu v rámci Halasova díla, masově ho rozšiřovat by nebylo příliš vhodné," upozorňuje prodavačka.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

Najdete na iDNES.cz