Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HaDivadlo uvádí poprvé Čechova

  15:54aktualizováno  15:54
Brno - Novinku hned na několik způsobů představuje nastudování Čechovovy slavné hry Tři sestry v brněnském HaDivadle. Komorní scéna se ve své bezmála třicetileté historii setkává s dílem geniálního ruského dramatika vůbec poprvé. Ruský režisér Sergej Fedotov, který Tři sestry připravuje, svého prvního Čechova potkal až v tuzemsku. Tři sestry budou v řadě jeho sedmdesáti režií teprve druhým čechovovským dramatem. Premiéra hořké tragikomedie se uskuteční v sobotu večer.

Ruský režisér působí v České republice už více než šest let. Divadlu se však profesionálně věnuje už od roku 1983. Ještě o pět let později si dokonce v městečku Perm založil vlastní divadlo U mostu, jehož inscenace znají také čeští diváci z pravidelných návštěv na festivalu v Hradci Králové.

"Chceme jít také cestou klasických divadelních textů, na kterých se dají budovat herecké postavy. Poslední tři roky byla dramaturgie HaDivadla spíše rozporuplná. Klasika se tak v programu HaDivadla objeví namísto nejrůznějších dramatizací," komentuje umělecký šéf Jiří Pokorný plány divadla.

Tři sestry budou v Brně doslova mezinárodním projektem. Slovenská dramaturgyně Valeria Schulczová se vrací k analýze Čechovova textu. "Nejdominantnější i nejaktuálnější téma hry jsme si nazvali jako neschopnost mnoha lidí, kteří ani dnes neumějí žít reálný život. Jedině Nataša je toho schopná,což ji dává možnost ovládnout dům a vytěsnit všechny postavy." říká Schulzová.

Fedotov připomíná, že se Čechovovy hry často inscenují jako trudomyslná dramata anebo, jak už samotný dramatik radil, pouze veselé, nezávazné vaudevilly. "Já chci ale k Čechovovi přes psychologické paradoxy, chci odkrýt tragikomiku Tří sester," říká Fedotov. Osobně považuje za ukázkového Čechova pražskou inscenaci Ivanova v režii zesnulého Petra Lébla.

V hlavních rolích tří žen, které touží po životě ve velké Moskvě, se představí Iva Volánková, Mariana Chmelařová a studentka JAMU Kateřina Jakubcová. "Herec je vlastně psychologický klaun. Důležitá je také jistá míra improvizace, která dnešnímu divadlu zcela chybí. Herec nesmí hrát sám sebe, musí stvořit nový charakter, novou personu," formuluje Fedotov hlavní zásady herecké metody Michaila Čechova. A jaké divadlo tedy má ruský režisér, který kupříkladu již nastudoval všechny Gogolovy hrya působil i v Německu a v Polsku, osobně nejraději? Fedotov hovoří o umění mystickém, excentrickém a také groteskním.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz