Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HaDivadlo uvádí poprvé Čechova

  15:54aktualizováno  15:54
Brno - Novinku hned na několik způsobů představuje nastudování Čechovovy slavné hry Tři sestry v brněnském HaDivadle. Komorní scéna se ve své bezmála třicetileté historii setkává s dílem geniálního ruského dramatika vůbec poprvé. Ruský režisér Sergej Fedotov, který Tři sestry připravuje, svého prvního Čechova potkal až v tuzemsku. Tři sestry budou v řadě jeho sedmdesáti režií teprve druhým čechovovským dramatem. Premiéra hořké tragikomedie se uskuteční v sobotu večer.

Ruský režisér působí v České republice už více než šest let. Divadlu se však profesionálně věnuje už od roku 1983. Ještě o pět let později si dokonce v městečku Perm založil vlastní divadlo U mostu, jehož inscenace znají také čeští diváci z pravidelných návštěv na festivalu v Hradci Králové.

"Chceme jít také cestou klasických divadelních textů, na kterých se dají budovat herecké postavy. Poslední tři roky byla dramaturgie HaDivadla spíše rozporuplná. Klasika se tak v programu HaDivadla objeví namísto nejrůznějších dramatizací," komentuje umělecký šéf Jiří Pokorný plány divadla.

Tři sestry budou v Brně doslova mezinárodním projektem. Slovenská dramaturgyně Valeria Schulczová se vrací k analýze Čechovova textu. "Nejdominantnější i nejaktuálnější téma hry jsme si nazvali jako neschopnost mnoha lidí, kteří ani dnes neumějí žít reálný život. Jedině Nataša je toho schopná,což ji dává možnost ovládnout dům a vytěsnit všechny postavy." říká Schulzová.

Fedotov připomíná, že se Čechovovy hry často inscenují jako trudomyslná dramata anebo, jak už samotný dramatik radil, pouze veselé, nezávazné vaudevilly. "Já chci ale k Čechovovi přes psychologické paradoxy, chci odkrýt tragikomiku Tří sester," říká Fedotov. Osobně považuje za ukázkového Čechova pražskou inscenaci Ivanova v režii zesnulého Petra Lébla.

V hlavních rolích tří žen, které touží po životě ve velké Moskvě, se představí Iva Volánková, Mariana Chmelařová a studentka JAMU Kateřina Jakubcová. "Herec je vlastně psychologický klaun. Důležitá je také jistá míra improvizace, která dnešnímu divadlu zcela chybí. Herec nesmí hrát sám sebe, musí stvořit nový charakter, novou personu," formuluje Fedotov hlavní zásady herecké metody Michaila Čechova. A jaké divadlo tedy má ruský režisér, který kupříkladu již nastudoval všechny Gogolovy hrya působil i v Německu a v Polsku, osobně nejraději? Fedotov hovoří o umění mystickém, excentrickém a také groteskním.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz