Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hádek hraje rebela podle Bondyho

  8:20aktualizováno  8:20
Kryštofa Hádka čeká nevšední role. Mladý buřič, kterého si zahraje ve filmu Tři sezony v pekle, má totiž skutečný předobraz v básníkovi Egonu Bondym a svůj boj o lásku a svobodu zažívá kolem komunistického puče, v letech 1947–50.

Kryštof Hádek - Herec Kryštof Hádek ve filmu Tmavomodrý svět (2001) | foto: CinemArt

"Gottwald v ději nevystupuje, ale Stalin na obřím portrétu ano," směje se režisér a scenárista Tomáš Mašín, dosud jeden z nejúspěšnějších českých tvůrců reklam. Svůj celovečerní debut připravuje už roky, takže jej nelze podezírat ze sázky na letošní "osmičková" výročí.

Bohémská láska
Nesází ani na konkrétní jména a data. "Hrdina je zkrátka rebel z podstaty, který odmítá každý diktát. Zajímá mě střet silného jedince s jakoukoliv mocí, srážka individuální svobody se systémem – a pozadí skutečných událostí tomu pouze dává punc autenticity," vysvětluje Mašín.

Příběh volně inspirovaný Bondyho zápisky z mládí a jeho vztahem s Honzou Krejcarovou začíná v době plné nadějí a očekávání. Devatenáctiletý hrdina utíká z domova a s partou bohémských přátel startuje provokativní jízdu za absolutní svobodou.

Chystá první básnickou sbírku a zažívá romanci s dívkou, která mu ve vlně budovatelských výzev k práci odhaluje jiný životní styl: dekadenci a požitky. Jenže bezstarostní milenci snící o útěku do Paříže musí zákonitě narazit na režim, jenž vyžaduje poslušnost; navíc zavírá hranice, které je mohou navždy rozdělit.

Mezi Prahou a Vídní
"Jde o věčný prototyp elitáře a buřiče. Z Bondyho života si bere jisté momenty poválečné komunity umělců a komunistické represe vůči podobným individualitám, ale není to historicky věrný životopis," shrnul režisér poměr smyšlenky a reálného osudu básníka, jenž loni zemřel.

Mašínův scénář dostal už před dvěma lety grant fondu kinematografie, režisér a produkční firma Dawson Productions však sháněli další peníze v zahraničí. "Historická látka je vyžaduje, nechci jít do kompromisu," objasnil, proč film přijde na 80 milionů korun.

"Nic se netočí v ateliéru, upravíme reálná prostředí. K tomu přidejte kostýmy, několik set komparzistů i fakt, že jde o dynamický, nikoli dialogový film s více než stovkou obrazů. Kromě Prahy a Vídně se tu objeví pašerácké sekvence, přechod hranic, akční pasáže – ale hlavní zůstává love story o osudové lásce plné napětí, neboť on a ona jsou naprosto jiní a žijí v neustálém konfliktu." Ji by mohla hrát Karolina Gruszka známá z Lynchova díla Inland Empire, Hádka si režisér vybral kvůli tváři "s výrazem chlapecké čistoty".

Teď míří do Cannes

Film dostal i slovenský grant a našel koproducenty v německém studiu Babelsberg. Točit se bude v Budapešti či Drážďanech, teď tvůrci míří na festival do Cannes, kde chtějí projekt předvést – ale nebrání se ani případným dalším partnerům. Natáčení začne kolem 20. srpna, další etapa potrvá od září do listopadu a premiéra bude na jaře 2009.

Je reklamní průprava pro hranou prvotinu kletbou, či dobrou školou? "Výhoda to není v tom, že mě čeká úplně jiný typ práce s širším záběrem i odlišným dramaturgickým viděním. Ale pomůže dril, sebekázeň, trénink, schopnost naslouchat připomínkám a vybrat ty podstatné. Reklama také naučí, že nejsem vyvolený, bohem políbený tvůrce, nýbrž ten, kdo se snaží věci dobře sloužit. Ale přesto mám trému," říká Mašín.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Najdete na iDNES.cz