Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hádek hraje rebela podle Bondyho

  8:20aktualizováno  8:20
Kryštofa Hádka čeká nevšední role. Mladý buřič, kterého si zahraje ve filmu Tři sezony v pekle, má totiž skutečný předobraz v básníkovi Egonu Bondym a svůj boj o lásku a svobodu zažívá kolem komunistického puče, v letech 1947–50.

Kryštof Hádek - Herec Kryštof Hádek ve filmu Tmavomodrý svět (2001) | foto: CinemArt

"Gottwald v ději nevystupuje, ale Stalin na obřím portrétu ano," směje se režisér a scenárista Tomáš Mašín, dosud jeden z nejúspěšnějších českých tvůrců reklam. Svůj celovečerní debut připravuje už roky, takže jej nelze podezírat ze sázky na letošní "osmičková" výročí.

Bohémská láska
Nesází ani na konkrétní jména a data. "Hrdina je zkrátka rebel z podstaty, který odmítá každý diktát. Zajímá mě střet silného jedince s jakoukoliv mocí, srážka individuální svobody se systémem – a pozadí skutečných událostí tomu pouze dává punc autenticity," vysvětluje Mašín.

Příběh volně inspirovaný Bondyho zápisky z mládí a jeho vztahem s Honzou Krejcarovou začíná v době plné nadějí a očekávání. Devatenáctiletý hrdina utíká z domova a s partou bohémských přátel startuje provokativní jízdu za absolutní svobodou.

Chystá první básnickou sbírku a zažívá romanci s dívkou, která mu ve vlně budovatelských výzev k práci odhaluje jiný životní styl: dekadenci a požitky. Jenže bezstarostní milenci snící o útěku do Paříže musí zákonitě narazit na režim, jenž vyžaduje poslušnost; navíc zavírá hranice, které je mohou navždy rozdělit.

Mezi Prahou a Vídní
"Jde o věčný prototyp elitáře a buřiče. Z Bondyho života si bere jisté momenty poválečné komunity umělců a komunistické represe vůči podobným individualitám, ale není to historicky věrný životopis," shrnul režisér poměr smyšlenky a reálného osudu básníka, jenž loni zemřel.

Mašínův scénář dostal už před dvěma lety grant fondu kinematografie, režisér a produkční firma Dawson Productions však sháněli další peníze v zahraničí. "Historická látka je vyžaduje, nechci jít do kompromisu," objasnil, proč film přijde na 80 milionů korun.

"Nic se netočí v ateliéru, upravíme reálná prostředí. K tomu přidejte kostýmy, několik set komparzistů i fakt, že jde o dynamický, nikoli dialogový film s více než stovkou obrazů. Kromě Prahy a Vídně se tu objeví pašerácké sekvence, přechod hranic, akční pasáže – ale hlavní zůstává love story o osudové lásce plné napětí, neboť on a ona jsou naprosto jiní a žijí v neustálém konfliktu." Ji by mohla hrát Karolina Gruszka známá z Lynchova díla Inland Empire, Hádka si režisér vybral kvůli tváři "s výrazem chlapecké čistoty".

Teď míří do Cannes

Film dostal i slovenský grant a našel koproducenty v německém studiu Babelsberg. Točit se bude v Budapešti či Drážďanech, teď tvůrci míří na festival do Cannes, kde chtějí projekt předvést – ale nebrání se ani případným dalším partnerům. Natáčení začne kolem 20. srpna, další etapa potrvá od září do listopadu a premiéra bude na jaře 2009.

Je reklamní průprava pro hranou prvotinu kletbou, či dobrou školou? "Výhoda to není v tom, že mě čeká úplně jiný typ práce s širším záběrem i odlišným dramaturgickým viděním. Ale pomůže dril, sebekázeň, trénink, schopnost naslouchat připomínkám a vybrat ty podstatné. Reklama také naučí, že nejsem vyvolený, bohem políbený tvůrce, nýbrž ten, kdo se snaží věci dobře sloužit. Ale přesto mám trému," říká Mašín.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz