Jistě pane ministře

Jistě pane ministře - Svatopluk Skopal a Viktor Preiss v inscenaci Jistě pane ministře | foto: Divadlo na Vinohradech

Hacker a Humphrey úřadují na Vinohradech

  • 3
Pražské Divadlo na Vinohradech uvede adaptaci populárního britského seriálu Jistě, pane ministře.

Politická satira se nemusí nést pouze ve znamení frašky. Britský sitkom Jistě, pane ministře z osmdesátých let zkarikoval nešvary politiků, intriky, rozbujelou státní mašinérii s elegancí a suchým humorem.

Umělecký šéf Divadla na Vinohradech a někdejší diplomat Martin Stropnický nyní prostředí nejvyšších kruhů přenáší na scénu. Premiéra je na Vinohradech 15. února.

Stropnického debut
Dva hlavní hrdiny, ministra fiktivního úřadu pro administrativní záležitosti Jamese Hackera a stálého tajemníka ministra sira Humphreyho Applebyho, ztvární jejich televizní dabéři Viktor Preiss a František Němec.

Zápletky jednotlivých epizod jsou postaveny na rozporech v jednání ministra, který především nechce ztratit oblibu u voličů, a pragmatického tajemníka, jenž si vytkl za cíl, aby výkonná moc zůstala v rukou státní správy.

"ČT zřejmě vnímala Jistě, pane ministře jako náročnější titul. Proto byl patrně seriál zařazen na druhý program. Domnívám se, že jeho celosvětová úspěšnost je příslibem, že může mít široký divácký ohlas i u nás. Nevnímám ho rozhodně jako humor pro hrstku náročných diváků," říká Stropnický.

"Ministr" je pro něj režijním debutem. Za režijní pultík však usedl nikoli proto, aby zúročil zkušenosti z diplomatické služby, ale protože se prý nikomu do režírování tohoto titulu nechtělo.

Rituál nejen britské politiky
Záludný úkol adaptovat televizní serial pro divadlo na svá bedra vzala Kristina Žantovská. Pomocníkem jí bylo knižní vydání seriálu.

"Dějová linka není překvapivá, ani neměla být. Opisuje univerzálně srozumitelný oblouk, jak se vstupuje do politiky a jak se v ní existuje. Navíc jsem si z ní vytáhla téma snižování výdajů státní správy a posílila jsem některé postavy, třeba manželku ministra Annie a jeho politického poradce Franka," popisuje Žantovská.

Tvůrci se nebojí, že britská vysoká politika je příliš vzdálená české realitě. Podle Žantovské je zeštíhlování státní správy natolik absurdním a globálním tématem, že nehrozí, že se inscenace utopí v britských reáliích.

"Jinak se naše demokracie s tou britskou stýká jen v těch nejobecnějších rysech. V jádru to jsou neslučitelné světy. Britská politika je rituál, vyšlechtěný, možná až přešlechtěný, rigidní i v dobrém slova smyslu, protože se beze studu drží stovky let svých tradic," konstatuje.

Dočkáme se svého "ministra"?
Martin Stropnický zase našel úskalí v britském humoru. "K tomu se sice kdekdo hlásí, ale silnější je u nás tradice humoru situačního. Návyk na pozorné vnímání jemností břitkého dialogu dnes nemá divák ani kde získat," soudí Stropnický.

Nedávné pokusy o českou politickou satiru nelze s Jistě, pane ministře srovnávat. "Představte si, že oba autoři i hlavní představitelé obdrželi Řád britského impéria. Margaret Thatcherová seriál sledovala a ohromně se jím bavila. Dokonce byla spoluautorkou jednoho skeče i si v něm zahrála. To mluví samo za sebe," tvrdí Žantovská.