Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

H+I, V+W, S+Š aneb ve dvou se to lépe táhne

  9:21aktualizováno  9:21
Pořekadlo z titulku lze docela dobře vztáhnout i na českou hudbu. Byly to právě písničkářské dvojice, které zásadně poznamenaly domácí scénu. A nejen ji.

Markéta Irglová a Glen Hansard pózují s plakátem k filmu Once po oznámení oscarových nominací - Valašské Meziřící (22. ledna 2008) | foto: Jan Karásek

Aktuální irsko-český pár Glen Hansard a Markéta Irglová získal v noci ze 24. na 25. února Oscara za nejlepší filmovou píseň Falling Slowly. A je na dobré cestě uhranout Ameriku.

Písničkáři míří na stadiony
Jiří Voskovec, Jan WerichZemi, ze které k nám přišel jazz, jenž inspiroval nejvlivnější české písničkářské dvojice Jiřího Voskovce a Jana Wericha nebo Jiřího Suchého s Jiřím Šlitrem.

Bez nich si nelze českou populární hudbu vůbec představit. Skladby jako Život je jen náhoda od V+W nebo Honky tonky blues Suchého a Šlitra si další a další generace posluchačů předávají mezi sebou.

Jan Vodňanský & Petr SkoumalA nástupci těchto legendárních dvojic Jan Vodňanský a Petr Skoumal, kteří osvěžili vyprahlou scénu v 70. letech, právě bilancují. Vydali čtyřalbum Život a dílo.

Na scéně pražského Divadla v Dlouhé se oba pánové setkají 8. března, kdy Petr Skoumal s dalšími hudebními přáteli oslaví své sedmdesátiny.

Písničkářské dvojice se opírají hlavně o vlastní tvorbu. Paul Simon a Art Garfunkel dosáhli v šedesátých letech na slávu vyhrazenou dosud jen velkým hvězdám typu Boba Dylana nebo kapely Rolling Stones.

Simon & GarfunkelV této dvojici byly role rozděleny tak, že Paul Simon skládal jejich nejlepší věci, zatímco Garfunkelův hlas dotvářel neopakovatelný zvuk písní Scarborough Fair či Sound Of Silence.

Po pěti albech se Simon s Garfunkelem v roce 1970 rozešli, ale publikum na ně nemohlo zapomenout. Když v roce 1981 vystoupili v newyorském Central Parku, přišlo si je poslechnout na půl milionu lidí.

Jan a František NedvědoviNejvětší megakoncert písničkářské dvojice v Česku svolali bratři Jan a František Nedvědovi na pražský Strahov. V roce 1996 se tam sešlo sedmdesát tisíc příznivců.

Dvojice bratří Nedvědů, která obhospodařuje spíš trampské a romantické žánry, začala vystupovat v roce 1992. Předtím spolu oba bratři hráli v kapelách Toronto nebo Brontosauři.

Výhody dvojice, jež je i párem
Vlastně publikum v Česku rádo naslouchalo písničkářským dvojicím, ať už vládlo totalitní nebo demokratické zřízení. Miroslav Paleček a Michael Janík začínali v roce 1967, jejich zlidovělá píseň Hele lidi dala název kompilaci, jež loni shrnula čtyřicet let vzájemné spolupráce.

Jiří DědečekNa školu divadelních písničkářů navazovali vedle zmíněného Vodňanského s Skoumala také Jan Burian a Jiří Dědeček. Oba tvůrčí týmy se rozešly v 80. letech, nikoli však ve zlém. Ostatně vydaly spolu dvojalbum Večírek rozpadlých dvojic. A příležitostně se scházejí na pódiu.

Některé dvojice byly krátkodobé, nevydaly ani společnou desku. Například Jaromír Nohavica vystupoval nějakou dobu se svým kamarádem Karlem Plíhalem. Jiné dvojice, mimo jiné sourozenci Hana a Petr Ulrychovi, jsou jakoby skryty pod křídly vlastních kapel.

Sestry SteinovyMimořádný styl, ve kterém se mísí citlivost a humor s řezavě pronikavým pohledem na okolí, přinesly na třech albech Sestry Steinovy. Navíc Karolina a Lucie dokázaly, že písničkářské dvojice v Česku nemusí být převážně mužskou záležitostí.

Výhodu dvojice, jež je zároveň párem, poznali Glen Hansard s Markétou Irglovou. K písničkám se připojil i jejich osobní příběh a Amerika je přijala.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Najdete na iDNES.cz