Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

H+I, V+W, S+Š aneb ve dvou se to lépe táhne

  9:21aktualizováno  9:21
Pořekadlo z titulku lze docela dobře vztáhnout i na českou hudbu. Byly to právě písničkářské dvojice, které zásadně poznamenaly domácí scénu. A nejen ji.

Markéta Irglová a Glen Hansard pózují s plakátem k filmu Once po oznámení oscarových nominací - Valašské Meziřící (22. ledna 2008) | foto: Jan Karásek

Aktuální irsko-český pár Glen Hansard a Markéta Irglová získal v noci ze 24. na 25. února Oscara za nejlepší filmovou píseň Falling Slowly. A je na dobré cestě uhranout Ameriku.

Písničkáři míří na stadiony
Jiří Voskovec, Jan WerichZemi, ze které k nám přišel jazz, jenž inspiroval nejvlivnější české písničkářské dvojice Jiřího Voskovce a Jana Wericha nebo Jiřího Suchého s Jiřím Šlitrem.

Bez nich si nelze českou populární hudbu vůbec představit. Skladby jako Život je jen náhoda od V+W nebo Honky tonky blues Suchého a Šlitra si další a další generace posluchačů předávají mezi sebou.

Jan Vodňanský & Petr SkoumalA nástupci těchto legendárních dvojic Jan Vodňanský a Petr Skoumal, kteří osvěžili vyprahlou scénu v 70. letech, právě bilancují. Vydali čtyřalbum Život a dílo.

Na scéně pražského Divadla v Dlouhé se oba pánové setkají 8. března, kdy Petr Skoumal s dalšími hudebními přáteli oslaví své sedmdesátiny.

Písničkářské dvojice se opírají hlavně o vlastní tvorbu. Paul Simon a Art Garfunkel dosáhli v šedesátých letech na slávu vyhrazenou dosud jen velkým hvězdám typu Boba Dylana nebo kapely Rolling Stones.

Simon & GarfunkelV této dvojici byly role rozděleny tak, že Paul Simon skládal jejich nejlepší věci, zatímco Garfunkelův hlas dotvářel neopakovatelný zvuk písní Scarborough Fair či Sound Of Silence.

Po pěti albech se Simon s Garfunkelem v roce 1970 rozešli, ale publikum na ně nemohlo zapomenout. Když v roce 1981 vystoupili v newyorském Central Parku, přišlo si je poslechnout na půl milionu lidí.

Jan a František NedvědoviNejvětší megakoncert písničkářské dvojice v Česku svolali bratři Jan a František Nedvědovi na pražský Strahov. V roce 1996 se tam sešlo sedmdesát tisíc příznivců.

Dvojice bratří Nedvědů, která obhospodařuje spíš trampské a romantické žánry, začala vystupovat v roce 1992. Předtím spolu oba bratři hráli v kapelách Toronto nebo Brontosauři.

Výhody dvojice, jež je i párem
Vlastně publikum v Česku rádo naslouchalo písničkářským dvojicím, ať už vládlo totalitní nebo demokratické zřízení. Miroslav Paleček a Michael Janík začínali v roce 1967, jejich zlidovělá píseň Hele lidi dala název kompilaci, jež loni shrnula čtyřicet let vzájemné spolupráce.

Jiří DědečekNa školu divadelních písničkářů navazovali vedle zmíněného Vodňanského s Skoumala také Jan Burian a Jiří Dědeček. Oba tvůrčí týmy se rozešly v 80. letech, nikoli však ve zlém. Ostatně vydaly spolu dvojalbum Večírek rozpadlých dvojic. A příležitostně se scházejí na pódiu.

Některé dvojice byly krátkodobé, nevydaly ani společnou desku. Například Jaromír Nohavica vystupoval nějakou dobu se svým kamarádem Karlem Plíhalem. Jiné dvojice, mimo jiné sourozenci Hana a Petr Ulrychovi, jsou jakoby skryty pod křídly vlastních kapel.

Sestry SteinovyMimořádný styl, ve kterém se mísí citlivost a humor s řezavě pronikavým pohledem na okolí, přinesly na třech albech Sestry Steinovy. Navíc Karolina a Lucie dokázaly, že písničkářské dvojice v Česku nemusí být převážně mužskou záležitostí.

Výhodu dvojice, jež je zároveň párem, poznali Glen Hansard s Markétou Irglovou. K písničkám se připojil i jejich osobní příběh a Amerika je přijala.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

Najdete na iDNES.cz