Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Z Gymplu Novy se klube další Pojišťovna štěstí, pomáhají děti

  14:10aktualizováno  14:10
Objevem podzimní Novy se má stát školní seriál Gympl s (r)učením omezeným. Ale nebýt davu dětí, už nedělní první díl by divákovi připomněl telenovelu.

Marta Jandová v seriálu Gympl s (r)učením omezeným | foto: TV Nova

Ve výchozím bodu zápletky se konkurenční televize naprosto shodly: pokud se do roka nezlepší, hrozí jak Základce na Primě, tak Gymplu na Nově zrušení. Tedy od školského úřadu, ovšem ve skutečnosti o tom rozhodnou diváci.

A soudě podle prvních dílů, Základka má zatím navrch, protože sází na úsměvnou nadsázku. Gympl ji sice přebíjí jiným sympatickým rysem, totiž daleko výraznějším podílem dětských hrdinů, navíc vesměs herecky zdatných. Jenže ryba smrdí od hlavy, seriál od scénáře a Gympl si zvolil melodramatický vztahový žánr, jehož symbolem zůstává Pojišťovna štěstí.

Jen někdo zřejmě zahlédl americký muzikálový seriál Glee, v němž zachraňují školní sbor, a do Gymplu přidal shodný motiv: nadšený nový učitel zvedá prapor starosvětského Zvonku k moderní hiphopové vlně, pro začátek s písní Olympiku Slzy tvý mámy šedivý. Teenageři se nejspíš orosí smíchy, pokud vůbec u Gymplu vydrží. Neboť je to seriál mravoličný.

Nový učitel čili Ondřej Brzobohatý je typický "správňák". Díky vlastnímu dávnému traumatu chápe a výchovně školí malé rebely. Jednak sirotka, o nějž pečuje půvabná starší sestra, jednak hocha, jehož matka v toporném podání Daniely Šinkorové prchla před domácím násilím. Dále se řeší alkoholový dýchánek mladistvých, zhoubný vliv peněz na dětskou duši, interní učitelské románky a zrádné spiknutí ve sborovně, jehož nitky vedou až na ministerstvo.

Fotogalerie

Ačkoli tvůrci do Gymplu poctivě roubují moderní rekvizity od mobilů po drogy, svým sklonem k typizované moralitě připomíná televizní dramatiku 70. let. Jasně se vydělují hodní a zlí, osamělí, zhrzení, zneuznaní, nepolepšitelní i schopní nápravy.

Do modelových charakteristik kantorů se dosazují herci: na legraci je tu Milan Šteindler, na starosvětskou vlídnost Libuše Šafránková, na zdravý věcný tón Zuzana Bydžovská a proti pozitivní energii nováčka týmu vystartuje zakyslá ředitelova zástupkyně.

Na rozdíl od pamětnických "študáckých" komedií se však Gympl tváří vážně, až společensky závažně, jako když v Pojišťovně štěstí balili sled srdceryvných romancí do lepšího papíru profesního románu. Naštěstí "školní pojišťovnu" jistí děti, které se v souboji se scénářem dokážou vybičovat přinejmenším k úvodní remíze. A v příštích dílech třeba i výš.

Hodnocení MF DNES: 50 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Najdete na iDNES.cz