Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grotesce o osmi ženách to v Ta Fantastice sluší

  10:44aktualizováno  10:44
Hru Roberta Thomase Osm žen, kterou nyní uvádí Ta Fabtastika, celosvětově proslavil stejnojmenný film Franćoise Ozona.

Ta Fantastika - 8 žen | foto: koláž iDNES.cz

V divadelně pojatém snímku jako by chtěl režisér především hýčkat všechny příslušnice něžného pohlaví - jak herečky (mimo jiné hvězdy Isabelle Huppertová a Catherine Deneuve), tak divačky.

Detektivku, v níž záhadně zemře pán domu plného žen, nyní v razantní úpravě Karla Steigerwalda, jinak komentátora MF DNES, uvedlo pražské Divadlo Ta Fantastika.

Režisérka Viktorie Čermáková vytvořila v posledních letech několik feministicky laděných inscenací, takže si zřejmě titul nezvolila náhodou. Jejích Osm žen na první pohled vychází z filmového zpracování - Čermáková ho nicméně nekopíruje, pouze se nechává inspirovat jeho atmosférou.

V intencích Steigerwaldových osvěžujících posunů vytvořila svébytnou holčičí černou grotesku zahalenou do bílé barvy, v níž se pokouší zjistit, co všechno vydrží divadelní prkna.

Přehršle inscenačních nápadů někdy se scénářem souzní lépe, jindy hůře; nepochopitelné jsou hlavně všemi barvami hýřící světelné efekty bez zjevné koncepce, které jdou ruku v ruce s problematickým rytmem celku. V zásadě však Čermáková svým babincem -exkluzivním a extravagantním v jednom - nenechala stát hru na půli cesty, ale dovedla ji do zdárného cíle.

Jednoznačným plusem jsou šik kostýmy Natálie Steklové, které sluší beze zbytku všem. Výtvarnice zahrnula své šarmantní hrdinky krásou, leskem i pohodlím, šaty mají nejen dokonalé střihy a jsou precizně ušité, ale disponují i řadou překvapivých detailů a doplňků.

Zatímco většina garderoby by určitě obstála třeba na pařížských přehlídkových molech, scénografie Veroniky Drahotové v daném kontextu působí poněkud nepatřičně - její hlavní součásti, to jest obří kusy bílé látky - jsou na několika místech viditelně zmačkané.

Funkce pláten navíc není do konce představení objasněna a asi by bylo přijatelnější, kdyby se na jejich místě objevily pevné stěny. Ani tyto nedostatky však nemohou zastínit jednotnou stylizaci, sympaticky nepoddajnou, ale současně zasazenou do pevného rámce jemného i drsného humoru, před přestávkou v jednotlivostech ještě mírně rozpačitou, po ní už místy skoro fascinující.

Z hereček takové pojetí výborně zosobňují Linda Rybová jako služka a Eva Salzmannová v roli sestry zavražděného. Zásadní vadou na kráse této půvabně rozevláté ženské události tak příznačně zůstává její mužský zcizující prvek; děj dvakrát naruší Jiří Štrébl v roli nespokojeného diváka. Tento retardující element nemá žádné odůvodnění.

ROBERT THOMAS - Osm žen
Divadlo Ta Fantastika Praha. Přeložili Josef a Milena Tomáškovi, úprava Karel Steigerwald, režie Viktorie Čermáková. Hrají Jana Krausová, Marie Málková, Eva Salzmannová, Linda Rybová, Lenka Vlasáková, Kateřina Winterová, Radka Fidlerová, Emma Černá. Premiéra 23. listopadu, délka 160 min.
Hodnocení MF DNES: 70%

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz