Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

  8:55aktualizováno  8:55
Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi, do Česka veze dosud poslední album Painted Ruins.

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice | foto: PR

Pusťme se do práce. Jednoduchá věta probrala newyorského medvěda, brooklynskou kapelu Grizzly Bear, ze zimního spánku. Mail s tímto textem odeslal zbylým třem členům textař Christopher Bear, když měl pocit, že plánovaná pauza po vydání úspěšného alba Shields (2012) už trvá moc dlouho.

Právě tento impulz stál za vznikem páté desky nazvané Painted Ruins. Album vyšlo loni v srpnu a kapela, která ve své tvorbě kombinuje psychedelii a folk rock s vokálními harmoniemi, s ním nyní v rámci evropského turné míří i k nám.

„Setlist se nijak nezmění, v rámci Evropy jedeme i na nějaké festivaly, tam budeme muset udělat pár změn. Na regulérních koncertech však odehrajeme vše,“ hlásí za kapelu zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista Daniel Rossen, když srovnává americkou a evropskou část turné.

„Mezi natáčením posledních desek uplynulo pět let, hodně věcí se změnilo a při návratu do studia to přineslo čerstvý přístup. Nebrali jsme to tak vážně,“ popisuje Rossen vliv pauzy. 

Všichni členové kapely během té doby hluboce překročili třicítku a prožili s tím spojené změny – zakládali rodiny, či se naopak rozváděli. „Nevěděli jsme, co vznikne, po těch pěti letech jsme najednou měli na vše úplně jiný pohled. Ale snažili jsme se o to nejlepší a hlavně jsme byli rádi, že jsme zase spolu. Prostě čerstvý start,“ dodává Rossen.

Oživit mrtvé

Výsledné album si vysloužilo pozitivní reakce. „Popravdě dodnes nevím, o čem je,“ směje se hudebník. „Stejně jako u předchozích alb jsem do jeho tvorby byl tak ponořen, že i po roce mohu jen těžko získat nějaký odstup,“ vysvětluje Rossen, který nese stejné příjmení jako jeho dědeček, oscarový režisér Robert Rossen.

Konkrétnější je ohledně názvu alba, jež by se dalo přeložit jako Nabarvené trosky. „Při natáčení jsme měli pocit, že sbíráme něco zničeného, mrtvého a snažíme se to znovu uvést v život,“ vypráví šestatřicetiletý umělec. „A možná to prostě vyjadřovalo naši tehdejší náladu.“

Grizzly Bear se proslavili melancholickými skladbami, kde se elektrické kytary a další nástroje vrství přes vokály; některé nové písně, třeba Mourning Sound, proto překvapí razancí. „Podepsal se na tom odlišný způsob skládání. Písně vznikaly více kolektivně, jsou výsledkem naší debaty a z principu tak musí být extrovertnější než naše předchozí tvorba,“ uvažuje umělec.

První český koncert Grizzly Bear hostí v pondělí pražské Roxy, předkapelou bude znovuvzkříšená Khoiba. Hudební večer začíná v 19:00.


Nejčtenější

RECENZE: Doktor Martin v kině trestá herce, diváky i původní seriál

Miroslav Donutil při natáčení filmu Doktor Martin: Zločin v Beskydech

I Česká televize má právo na omyl. Jenže film Doktor Martin: Záhada v Beskydech, který právě vstoupil do kin, není...

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

GLOSA: Jak politická korektnost vyzdvihla i pohřbila moderátora Oscarů

Herec Kevin Hart

Dva dny poté, co černošský komik Kevin Hart s nadšením zveřejnil, že bude uvádět Oscary, se své role vzdal. Nechce prý...

Dětský časopis narazil se svatbou, již mohou mít dvě mámy i dva tátové

Ukázka z dětského časopisu Raketa (na téma hendikepy, Tvůj soused kyborg)

Časopis Raketa učí malé děti, jak se ve světě nebát odlišností. I když označit Raketu za pouhý časopis v době, kdy...

RECENZE: Urostlý Aquaman hraje mokrou Hru o trůny úmorných 143 minut

Záběr z filmu Aquaman

Tvrdí o sobě, že není barbar, miluje umění a jako jeden z mála ještě čte knihy. Ovšem v titulní roli filmového komiksu...

Další z rubriky

Třikrát Dylan. Legendární písničkář zavítá v dubnu do pražské Lucerny

Americký hudebník Bob Dylan při pražském koncertu v Paláci kultury (12. března...

Americký hudebník Bob Dylan se po roce vrací do Česka. Po úžasném letošním koncertě v Brně se sedmasedmdesátiletý...

RECENZE: Co na srdci, to na jazyku. A písničkářce LP to funguje

Zpěvačka LP v pražském klubu Roxy (27. března 2017)

Nejen se singlem Girls Go Wild může americká zpěvačka s italskými kořeny Laura Pergolizzi, známá spíš jako LP, úspěšně...

RECENZE: Chinaski učili, jak zvládnout duet bez zpěvačky a hity bez dechů

Chinaski 12. prosince 2018 v pražském Foru Karlín

Kapela Chinaski ve středu ve vyprodaném pražském Foru Karlín završila svou první sezonu v nové sestavě, která odhodila...

Najdete na iDNES.cz