William Shakespeare

William Shakespeare | foto: archiv

Greenblatt nápaditě rozkryl Shakespeara

Co víme o Williamu Shakespearovi? Pramálo určitého. Jak ukazuje americký historik Stephen Greenblatt, i z “pramálo” lze vytěžit maximum.

William Shakespeare - Velký příběh neznámého muže (obálka knihy)“Jak může někdo napsat životopis o někom, o kom se zachovalo všeho všudy pět a půl písemný zmínky,” říká jedna blízká osoba, když na Shakespeara přijde řeč. “Vidíte, a to mě právě zajímá,” opáčím obvykle a léta čekám na aktuální a kvalitní životopis labutě avonské v češtině. Ten, který na trh nenápadně vrhl Albatros, trpělivého čekatele odmění.

Stephen Greenblatt není tuzemskému čtenáři neznámý. Před třemi lety se zaslouženému zájmu zdejší historické obce těšila jeho kniha Podivuhodná vlastnictví. Zázraky Nového světa o podobách stýkání Evropanů a domorodých obyvatel Ameriky v 16. a 17. století. Alžbětinská a stuartovská Anglie je dalším terénem, ve kterém  se pohybuje se suverenitou Ronaldinha v trestném území soupeře.

Kde chybí opora v dobových pramenech – což je ve Shakespearově případě velmi často – tam se životopisec obrací k dílu. V něm nachází odraz Shakespearových životních peripetií, motivací i činů. Je to samozřejmě hra s mnoha “možná”, “kdyby” a “nejspíš”, ale argumenty se jeví jako pádné a přesvědčivé.

A tak Greenblatt hledá ve Snu noci svatojánské stopy zážitků z představení, které malý syn stratfordského rukavičkáře a starosty mohl v rodném městě vidět.

Skrze pravděpodobné kontakty mladého Williama s katolickými disidenty - a ostatně i možného katolictví Shakespearovy rodiny - vysvětluje jeho náhlý útěk do Londýna a další tajemné peripetie jeho života i her.

Zpochybňuje oblíbenou legendu o mladém Shakespearovi jako hlídači koní návštěvníků londýnských divadel... V druhém plánu se čtenář dozví leccos o alžbětinské Anglii těch let.

Nápaditá, podnětná kniha. Navíc – což je neméně podstatné – se Velký příběh neznámého muže skvěle čte. A čtenář nemusí být ani zapáleným znalcem Shakespearových her. 

V nevyhlášené shakespearovské hře českých vydavatelů je teď míček na straně Paseky, která už nějaký pátek inzeruje překlad klasického životopisu Williama Shakespeara od Parka Honana. Greenblatt jej označuje za “nejdůkladnější, nejinformativnější a nejpromyšlenější”: mám podezření, že je to přehnaná skromnost.

Stephen Greenblatt
Shakespeare – Velký příběh neznámého muže
Albatros, 368 stran, cena neuvedena