Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Greenaway pitvá obraz, do nějž Rembrandt zašifroval vrahy

  0:47aktualizováno  0:47
Co by dělal Rembrandt, kdyby žil v dnešní době? "Byl by filmovým režisérem," míní britský tvůrce Peter Greenaway, který v Praze uvedl svou novinku Rembrandtova Noční hlídka.

Z filmu Rembrandtova Noční hlídka | foto: Artcam

Dalo by se to říct i obráceně. Kdyby výstřední filmař, který jedny šokuje a druhé fascinuje, žil v éře hrdiny svého filmu, holandského mistra Rembrandta van Rijna, zřejmě by byl malířem.

Vždyť Greenaway výtvarné umění studoval, než se v půli 60. let začal věnovat filmu, o malíři vypráví ve svém prvním slavném celovečerním snímku Umělcova smlouva a i příští projekt chce věnovat malíři - Oskaru Kokoschkovi.

Z filmu Rembrandtova Noční hlídka

Prozradil také, že by jej rád točil v Česku a s Johnem Malkovichem v hlavní roli. Ostatně v pražském studiu Avion Film dokončoval už Rembrandtovu Noční hlídku, která vznikla ve spolupráci s Polskem.

Šestašedesátiletý filmař proslulý obrazovou dokonalostí i krutými sexuálními výjevy přijel rovnou z kolumbijské Bogoty, kde prý na jeho tvůrčí dílnu přišly dva tisíce lidí. Neochudil o ni ani pražské zájemce, s nimiž Rembrandtův slavný obraz i vlastní film podrobně rozebíral. Jeho vyprávění začíná na vrcholu malířovy dráhy v roce 1642.

Čtyři otázky
Z filmu Rembrandtova Noční hlídkaTehdy však onemocní jeho manželka a Rembrandt v podání Martina Freemana si jen nerad nechá vnutit zakázku na skupinový portrét měšťanské milice, později proslavený pod názvem Noční hlídka. Režisér si ve filmu pohrává s nápadem, že malíř přímo do obrazu zašifroval podobu pachatelů zákeřné vraždy a jiných dobových zvráceností.

Nicméně zdaleka nejde o detektivku. "U zrodu mého filmu o Rembrandtovi stály čtyři myšlenky či otázky, které bych mohl zjednodušeně zahrnout pod pojmy peníze, sex, konspirace a podstata malířství," jmenuje Greenaway s dovětkem, že ta poslední, filozofická kategorie, je zároveň nejdůležitější, i když publikum to tak prý vidět nemusí.

TRAILER K FILMU REMBRANDTOVA NOČNÍ HLÍDKA

Rembrandtova Noční hlídka tedy zkoumá, jak mohl bohatý úspěšný malíř upadnout do chudoby, a odpovídá možným spiknutím - pomstou, k níž se spojili portrétovaní lidé.

Dále sleduje úlohu tří klíčových žen v malířově životě, ale nevyhýbá se ani líčení zvrhlých sexuálních hrátek s dětmi v místním sirotčinci. Do třetice Greenaway hledá "záhady a hádanky", symboly a odkazy ukryté v obraze. A konečně čtvrté téma zformuloval do otázky: "Kdy malíř přestává být malířem?"

Společnost Artcam uvádí Rembrandtovu Noční hlídku do českých kin od čtvrtka ve třech kopiích. Ví, že Greenawayovy filmy vyhledává spíše speciální publikum. Což nepřekvapí u provokujícího režiséra, jenž rád opakuje, že žádný skutečný film ještě neviděl a že "film je mrtev".
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

Najdete na iDNES.cz