Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Greenaway pitvá obraz, do nějž Rembrandt zašifroval vrahy

  0:47aktualizováno  0:47
Co by dělal Rembrandt, kdyby žil v dnešní době? "Byl by filmovým režisérem," míní britský tvůrce Peter Greenaway, který v Praze uvedl svou novinku Rembrandtova Noční hlídka.

Z filmu Rembrandtova Noční hlídka | foto: Artcam

Dalo by se to říct i obráceně. Kdyby výstřední filmař, který jedny šokuje a druhé fascinuje, žil v éře hrdiny svého filmu, holandského mistra Rembrandta van Rijna, zřejmě by byl malířem.

Vždyť Greenaway výtvarné umění studoval, než se v půli 60. let začal věnovat filmu, o malíři vypráví ve svém prvním slavném celovečerním snímku Umělcova smlouva a i příští projekt chce věnovat malíři - Oskaru Kokoschkovi.

Z filmu Rembrandtova Noční hlídka

Prozradil také, že by jej rád točil v Česku a s Johnem Malkovichem v hlavní roli. Ostatně v pražském studiu Avion Film dokončoval už Rembrandtovu Noční hlídku, která vznikla ve spolupráci s Polskem.

Šestašedesátiletý filmař proslulý obrazovou dokonalostí i krutými sexuálními výjevy přijel rovnou z kolumbijské Bogoty, kde prý na jeho tvůrčí dílnu přišly dva tisíce lidí. Neochudil o ni ani pražské zájemce, s nimiž Rembrandtův slavný obraz i vlastní film podrobně rozebíral. Jeho vyprávění začíná na vrcholu malířovy dráhy v roce 1642.

Čtyři otázky
Z filmu Rembrandtova Noční hlídkaTehdy však onemocní jeho manželka a Rembrandt v podání Martina Freemana si jen nerad nechá vnutit zakázku na skupinový portrét měšťanské milice, později proslavený pod názvem Noční hlídka. Režisér si ve filmu pohrává s nápadem, že malíř přímo do obrazu zašifroval podobu pachatelů zákeřné vraždy a jiných dobových zvráceností.

Nicméně zdaleka nejde o detektivku. "U zrodu mého filmu o Rembrandtovi stály čtyři myšlenky či otázky, které bych mohl zjednodušeně zahrnout pod pojmy peníze, sex, konspirace a podstata malířství," jmenuje Greenaway s dovětkem, že ta poslední, filozofická kategorie, je zároveň nejdůležitější, i když publikum to tak prý vidět nemusí.

TRAILER K FILMU REMBRANDTOVA NOČNÍ HLÍDKA

Rembrandtova Noční hlídka tedy zkoumá, jak mohl bohatý úspěšný malíř upadnout do chudoby, a odpovídá možným spiknutím - pomstou, k níž se spojili portrétovaní lidé.

Dále sleduje úlohu tří klíčových žen v malířově životě, ale nevyhýbá se ani líčení zvrhlých sexuálních hrátek s dětmi v místním sirotčinci. Do třetice Greenaway hledá "záhady a hádanky", symboly a odkazy ukryté v obraze. A konečně čtvrté téma zformuloval do otázky: "Kdy malíř přestává být malířem?"

Společnost Artcam uvádí Rembrandtovu Noční hlídku do českých kin od čtvrtka ve třech kopiích. Ví, že Greenawayovy filmy vyhledává spíše speciální publikum. Což nepřekvapí u provokujícího režiséra, jenž rád opakuje, že žádný skutečný film ještě neviděl a že "film je mrtev".
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz