Günter Grass

Günter Grass - Günter Grass | foto: Profimedia.cz

Grass kvůli členství v SS o Nobelovku nepřijde

  • 59
Významný německý spisovatel Günter Grass, který se přiznal ke svému členství v elitních nacistických jednotkách SS, o Nobelovu cenu zřejmě nepřijde.

Uvedl to ve svém dnešním vydání švédský list Dagens Nyheter s odvoláním na informace Michaela Sohlmana, ředitele nadace Alfreda Nobela.
 
"Udělení ceny je jednou provždy definitivní. Ještě nikdy se nestalo, aby byla (cena) laureátovi odebrána," řekl Sohlman.
 
Připomněl, že ke změně nadace nesáhla ani v roce 1994, kdy rozsáhlou protestní kampaň vyvolalo udělení Nobelovy ceny za mír někdejšímu předsedovi výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Jásiru Arafatovi (společně s izraelskými politiky Jicchakem Rabinem a Šimonem Peresem).
 
Osmasedmdesátiletý Grass obdržel od Švédské akademie Nobelovu ceny za literaturu v roce 1999. Organizace tehdy ocenila především autorovo nasazení při tvorbě děl, která nedovolují Německu zapomenout na jeho nacistickou minulost.
 
Průlomem v Grassově literární tvorbě byl především román Plechový bubínek z roku 1959, jehož filmová verze byla o dvacet let později korunována Oscarem.
 
V roce 1994 získal Grass i Cenu Karla Čapka českého PEN klubu, jehož někteří členové však poté, co vyšla najevo spisovatelova minulost u Zbraní SS, nyní zvažují její odebrání.

Předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček je však vůči Grassovi shovívavý. "Až česká literární obec stejně kajícným způsobem, byť po letech, přizná svou spolupráci s někdejším gestapem, mladší potom se Státní bezpečností a komunistickou stranou, tak můžeme Güntera Grasse soudit. Jakékoli kroky směřující třeba k odebrání ceny, kterou jsme mu dříve udělili, by byly hloupé," řekl Dědeček ČTK

"Byla by ale opravdu legrace, kdyby česká literární obec, prošpikovaná neprolustrovanými agenty StB, šla za ním a říkala: 'Gestapáku, vrať nám cenu!'" dodal předseda českého PEN klubu.

Před podobnou otázkou ovšem stojí i polský Gdaňsk, kde se Grass před válkou narodil a později dostal jeho čestné občanství.
 
Naopak sekretář Švédské akademie Horace Engdahl vzkázal z dovolené novinářům, že "organizace ke Grassově přiznání o jeho působení v nacistických vojenských jednotkách žádné stanovisko zaujímat nebude a nedá se tudíž očekávat ani žádná reakce."

,